Będzie „Świdnicka Noc Kultury”, będą też letnie potańcówki. Powstaną też bezpieczne parkingi dla motocykli i rowerów. Urząd Miasta w Świdniku podał listę zwycięskich projektów, które będą realizowane w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego.
W głosowaniu na projekty zakwalifikowane do 3. edycji budżetu obywatelskiego w Świdniku zagłosowało w sumie 5225 osób. Najwięcej osób – 1587 poparło projekt zgłoszony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świdniku. Chodzi o budowę tarasów przy ul. Kościuszki 8, które mają służyć rehabilitacji, rekreacji i integracji na świeżym powietrzu nie tylko podopiecznym Ośrodka i ale i mieszkańców Świdnika.
Na drugim miejscu pod względem ilości oddanych głosów znalazł się projekt dotyczący wyposażenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 profesjonalną pracownię-laboratorium chemiczne. Na trzecim miejscy uplasował się zaś projekt pn. „Pomagajka”, dotyczący diagnozowania problemów rozwojowych dzieci i pomocy w ich rozwiązywaniu.
Wśród 15 projektów, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego w Świdniku w 2018 r. znalazły się też m.in. te dotyczące – budowy placu zabaw przy ul. Klonowej, a także organizacji zajęć terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin, które mają pomóc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych i społecznych.
Lista zwycięskich projektów, które będą realizowane w ramach BO w 2018 r.
1. Zielone tarasy – miejscem rekreacji i integracji mieszkańców Świdnika. Przedmiotem projektu jest wykonanie nowego tarasu naziemnego i remont tarasu na I piętrze budynku stanowiącego jednocześnie zadaszenie sali rehabilitacyjnej przy ul. Kościuszki 8 w Świdniku. Tarasy służyć będą lokalnej społeczności jako miejsce rekreacji i integracji w miesiącach letnich.
Kwota - 116 651,37 zł
Liczba głosów – 1587
2. Interaktywne analityczne laboratorium chemiczne. Projekt zakłada wyposażenie ZSO nr 1 w profesjonalną pracownię-laboratorium chemiczne. Odrębne stanowiska pracy, dygestorium, stoliki laboratoryjne to przestrzeń edukacji, którą chcemy stworzyć dla świdniczan, wykorzystując wieloletnie doświadczenia płynące ze współpracy ze środowiskiem uniwersyteckim. Laboratorium służyć będzie uczniom i mieszkańcom Świdnika zarówno podczas zajęć lekcyjnych, jak i otwartych eventów naukowych.
Kwota – 50 000,00 zł
Liczba głosów – 877
3. „Pomagajka”. Jest projektem specjalistycznym, skierowanym, do dzieci z Gminy Miejskiej Świdnik, wymagających diagnozy i terapii dysleksji rozwojowej, pomocy psychologicznej oraz treningu umiejętności społecznych i konsultacji fizjoterapeutycznych. Głównym jego celem jest rozpoznanie, zrozumienie i rozwiązanie problemów utrudniających codzienne funkcjonowanie w przedszkolu, szkole, środowisku rodzinnym poprzez udział w indywidualnych i grupowych spotkaniach.
Kwota - 49 999,99 zł
Liczba głosów – 702
4. Bezpieczne Parkingi dla motocykli i rowerów. W Świdniku zarejestrowanych jest ponad 2100 motocykli i motorowerów, a wszystko wskazuje na to, że ilość ta będzie rosła każdego roku. Projekt polega na wyznaczeniu miejsc parkingowych w bezkolizyjnych, bezpiecznych i ogólnodostępnych lokalizacjach zarówno dla motocykli jak i rowerów. W większości rozwiązanie to pozwoli wykorzystać do tej pory nieużytkowane miejsca. Poprzez zastosowanie znaków poziomych i pionowych oraz montaż stalowych stojaków U-kształtnych. Parkingi dla jednośladów będą bezpiecznie i dobrze widoczne dla kierowców.
Kwota – 29 100,00 zł
Liczba głosów – 682
5. „Na dobry początek III”. Projekt specjalistyczny „Na dobry początek III” skierowany jest do dzieci ze Świdnika, zmagających się z różnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami i przejawiających zaburzenia integracji sensorycznej. Głównym jego celem jest poprawa funkcjonowania w życiu codziennym najmłodszych mieszkańców naszego miasta poprzez objęcie ich indywidualną diagnozą i terapią SI.
Kwota – 49 999,99 zł
Liczba głosów – 678
6. „Mały Świat”. Projekt specjalistyczny ma na celu objęcie diagnozą funkcjonalną oraz indywidualną terapią pedagogiczną z elementami logopedii najmłodszych mieszkańców Świdnika. Jego realizacja pozwoli określić poziom funkcjonowania w zakresie percepcji, motoryki, komunikacji, czy kontaktów społecznych we wczesnym dzieciństwie oraz wpłynie pozytywnie na rozwój dzieci.
Kwota – 49 999,99 zł
Liczba głosów – 580
7. AKTYWNE MALUCHY – budowa boiska sportowo-rekreacyjnego dla młodszych dzieci. Budowa stacjonarnego, wielofunkcyjnego boiska sportowo-rekreacyjnego przeznaczonego głównie dla młodszych dzieci (klasy 0-III). Jeden obiekt może zapewnić różne, powiązane ze sobą funkcjonalności np.: boiska sportowe, plac zabaw, siłownia zewnętrzna. Boisko jest innowacyjną i kompleksową propozycją zagospodarowania terenu służącą do prowadzenia różnorodnych zajęć sportowo-rekreacyjnych.
Kwota – 150 000,00 zł
Liczba głosów – 512
8. „Świdnicka Noc Kultury”. Jedna krótka noc, a wiele wydarzeń kulturalnych, w różnych miejscach naszego miasta: od instytucji kultury, przez kawiarnie i puby, po galerie handlowe i sceny plenerowe. Wydarzenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prezentacja dzieł różnych dziedzin twórczych. Występy teatrów impro, teatrów plenerowych m.in., ognia, wystawy, koncerty zespołów prezentujących różne gatunki muzyczne, performance, instalacje plastyczne, pokazy taneczne, pokazy UV. Program przygotowany wspólnie z radą programową wydarzenia.
Kwota - 50 000,00 zł
Liczba głosów – 475
9. Strefy aktywności. To projekt mający na celu zapewnienie miejsca do ćwiczeń wypoczynku i spotkań lokalnej społeczności. Budowa infrastruktury zewnętrznej przewidzianej w projekcie pozwoli osobom w różnym wieku wybierać różne formy aktywności, umożliwiającej poprawę stanu zdrowia czy jak też sportowo-rekreacyjne spędzenie czasu wolnego.
Kwota – 150 000,00 zł
Liczba głosów – 464
10. Słoneczny plac. Projekt zakłada wybudowanie od podstaw placu zabaw na działce nr ew. 1600/7 i 1361/50 przy ul. Klonowej, pomiędzy Kościołem pw. Św. Kingi, a budynkami Klonowa 20 i Cisowa 24, który będzie wyposażony w nowoczesne a jednocześnie bezpieczne urządzenia, stanie się miejscem integracji mieszkańców, spotkań rodzinnych na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim przyczyni się do rozwoju psychoruchowego najmłodszych świdniczan zamieszkałych w południowej części miasta.
Kwota – 150 000,00 zł
Liczba głosów – 450
11. DAJMY IM SZANSĘ – zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin. Zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin, przeznaczony jest dla osób wymagających specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych i społecznych. Projekt obejmuje zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe dla dzieci i młodzieży, terapię rodzin, konsultacje dla nauczycieli. Efekty uzyskane w terapii przełożą się na lepsze funkcjonowanie dzieci w szkole, rodzinie, i środowisku rówieśniczym.
Kwota – 50 000,00 zł
Liczba głosów – 416
12. „Letnie potańcówki”. Cykl imprez tanecznych dla mieszkańców Świdnika w każdy czwartek m-ca lipca i sierpnia 2018 r. w godz. 17-20.
Kwota – 15 000,00 zł
Liczba głosów – 387
13. „A z teatrem nam po drodze” – edukacja teatralno-literacka. Projekt ma na celu propagowanie idei teatru w środowisku lokalnym, wśród młodzieży i osób dorosłych. W oparciu o autorski spektakl inspirowany twórczością Antoniego Czechowa (przygotowany przez świdniczan) odbyłyby się spotkania z młodzieżą szkół średnich, osobami dorosłymi (w szczególności seniorami) obejmujące spektakl, wykład o teatrze, zajęcia warsztatowe.
Kwota – 15 300,00 zł
Liczba głosów – 355
14. Escape Room oparty na historii Świdnika. Escape room gra zdobywająca coraz większą popularność na całym świecie. Świdnicki escape room to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu oraz promocję naszego miasta.
Kwota – 50 000,00 zł
Liczba głosów – 333
15. TRENAŻ do nauki jazdy na jednym kole. Wykonanie trenaża do nauki jazdy na jednym kole zwanym monocyklem.
Kwota – 20 000,00 zł
Liczba głosów – 136