Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

1 listopada 2019 r.
21:26

Eko – patrol. W wychwytywaniu „trucicieli” pomaga dron

Autor: Zdjęcie autora aa
Dron w Świdniku
Dron w Świdniku (fot. mat.prasowe)

Kontrole Eko-patrolu z użyciem drona, pomoc mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania na odnawialne źródła energii i publikowanie w internecie wyników pomiaru jakości powietrza z dwóch stacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od blisko 2 lat strażnicy miejscy ustalają stopień zanieczyszczenia powietrza w mieście przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Radiowóz Straży Miejskiej jest wyposażony w tzw. mobilne laboratorium. W wychwytywaniu „trucicieli” pomaga także dron. Może pracować nawet w trudnych warunkach. Przy użyciu tego sprzętu strażnicy uzyskują szczegółowy wynik z konkretnego komina. Dostają informację nie tylko o stężeniu pyłów PM10 i PM2,5, ale też o stężeniu dwutlenku siarki, dwutlenku węgla i węglowodorach.

- Eko-patrol już w tym sezonie wyjeżdżał na ulice. Kontrole prowadziliśmy także przy pomocy drona - mówi Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku. - O Eko-patrolu zrobiło się głośno. Zadziałał więc prewencyjnie - dodaje komendant. - Mieszkańcy zaczęli też bardziej interesować się tematem zanieczyszczenia powietrza.

W mieście działają dwie stacje pomiarowe. Jedna z nich jest na ul. Hryniewicza, druga na ul. Wojska Polskiego. Wyniki pomiarów jakości powietrza są na bieżąco publikowane na stronie internetowej Straży Miejskiej. Wyniki będą prezentowane także na wyświetlaczach w centrum Świdnika. - Jeden chcemy zamontować na Urzędzie Miasta, drugi w okolicy pl. Konstytucji 3 Maja - zapowiada Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

Miasto od kilku lat realizuje również projekt „Świdnik przyjazny środowisku”, w ramach którego mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu i montażu instalacji solarnych, pieców ciepła lub ogniw fotowoltaicznych. - Obecnie szykujemy trzecią edycje tego projektu - mówi Dmowski.

Świdniczanie mogą ubiegać się również o finansową pomoc z rządowego programu „Czyste powietrze”. - Ze względu na duże zainteresowanie tym programem postanowiliśmy ułatwić mieszkańcom składanie wniosków do tego programu. Obecnie, aby to zrobić trzeba pojechać do Lublina, do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niedługo taki wniosek będzie można złożyć również w Świdniku, w Urzędzie Miasta - zapowiada Dmowski.

Władze miasta zastanawiają się też nad wprowadzeniem podobnego miejskiego programu. - Z myślą przede wszystkim o mieszkańcach domów jednorodzinnych chcielibyśmy zabezpieczyć pieniądze na ten cel w budżecie miasta, tak aby ok. 100 osób rocznie mogło skorzystać z dofinansowania - dodaje Dmowski.

W ramach rządowego programu przy okazji wymiany „kopciucha” można dostać dofinansowanie także na m.in. wymianę okien i drzwi, ocieplenie budynku czy ocieplenie podłogi i stropu.

Świdnik przyjazny środowisku

• I edycja

* montaż 264 instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych

* budowa 40 punktów oświetlenia hybrydowego przy ul. Nadleśnej i okolicach (10 lamp postawiono w 2012 r., 30 lamp w 2015r.)

• II edycja (w realizacji, planowany termin zakończenia czerwiec 2020 r.)

* Projekt przewiduje montaż 219 instalacji fotowoltaicznych i 55 pomp ciepła a także 161 instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium