Gdy zmarła, pisano o Niej: Coraz mniej takich Ludzi spotyka się na tym świecie. W czwartek powiększy się grono osób uhonorowanych tytułem „Zasłużony dla Miasta Świdnika”. Na wniosek grupy radnych zostanie on przyznany legendzie świdnickiej „Solidarności”, pani Urszuli Radek
Tytuł „Zasłużony dla Miasta Świdnika” jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług w różnych dziedzinach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego lub wybitnych osiągnięć mieszkańców Świdnik oraz podmiotów działających na terenie miasta. Tytuł nadawany jest osobom fizycznym, zakładom pracy, instytucjom, organizacjom społecznym, które swą działalnością przyczyniły się do jego rozwoju i promocji.
Urszula Maria Radek (1934-2021) ze Świdnikiem była związana od 1953 r. wówczas rozpoczęła pracę w WSK „PZL- Świdnik", jako technolog. Od początku angażowała się w sprawy społeczne pracowników WSK jak też mieszkańców miasta, m.in. w ramach oddolnego ruchu społecznego wsparła działania na rzecz budowy pierwszego kościoła w Świdniku, które w 1976 r. zakończyły się wydaniem pozwolenia na budowę kościoła. W lipcu 1980 r., podczas robotniczego protestu w WSK, została członkiem Komitetu Strajkowego.
Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, którą ma na czwartkowej sesji przyjąć Rada Miasta Świdnik, pani Radek, w czasie stanu wojennego, jako jedyna kobieta była członkiem Podziemnej Komisji NSZZ „Solidarność" WSK Świdnik, odpowiadając za sprawy socjalne. Organizowała pomoc materialną i wsparcie duchowe rodzinom osób internowanych i więzionych przez władze komunistyczne. Została członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w WSK.
Urszula Radek była współzałożycielką i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Komitet Pomocy SOS „Solidarność".
W WSK przepracowała 38 lat, w 1990 roku odeszła na emeryturę.
W 2001 r. odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi, rok później przyznano Jej ogólnopolski tytuł „Społecznik Roku 2002". Z rąk Prezydenta RP otrzymała Krzyż Wolności i Solidarności nadawany działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL.
We wspomnieniach pozostała jako ciepła, serdeczna, otwarta na ludzi i ich sprawy Osoba.
Pani Urszula Radek będzie 31. Zasłużonym dla Miasta Świdnik i czwartą kobietą w tym bardzo ważnym dla miasta gremium.