Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

9 lipca 2023 r.
20:06

Los lip przy drodze 838 w rękach konserwatora

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Podpis: W piątek na drodze 838 odbyła się wizja lokalna<br />
Podpis: W piątek na drodze 838 odbyła się wizja lokalna
(fot. Fundacja ToPole)

Lipy przy drodze 838 może unikną pił. Ruszyło postępowanie administracyjne, które może zakończyć się wpisaniem 5-kilometrowej alei lipowej do rejestru zabytków. W miniony piątek wszystkie zainteresowane strony spotkał się na miejscu, na wizji lokalnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jest duża szansa na uratowanie 154 lip przed wycinką. 20 czerwca do Starostwa Powiatowego w Świdniku wpłynęło pismo od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o wszczęciu postępowania administracyjnego, którego celem jest zachowanie układu alejowego z historycznym zadrzewieniem o długości ok. 5 km przy fragmencie drogi wojewódzkiej 838 Trawniki – Fajsławice. Pod pismem podpisał się Barbara Stelarz, zastępca Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pismo od LWKZ do Starostwa Powiatowego w Świdniku, to efekt działania Fundacji ToPole. – W odpowiedzi na wniosek o usunięcie drzew rosnących w pasie drogowym na trasie Trawniki – Fajsławice zawnioskowaliśmy o wszczęcie postępowania w sprawie wpisania tych drzew do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego – mówi dr inż. Sylwia Mucha, prezes Fundacji ToPole, certyfikowany inspektor drzew.

Przypomnijmy, że w czerwcu drogowcy z chełmskiego oddziału Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie złożyli wniosek o wycięcie drzew przy drodze 838, w tym 154 wiekowych lip. Wiązał się to z planowanym remontem tej drogi Drogowcy motywowali wniosek o wyręb względami bezpieczeństwa i złą kondycją roślin. Planowaną wycinka oburzył się m. in. Marka Kosmalę z Kolonii Trawniki, który napisał oficjalny protest i zawiadomił o sprawie redakcję Dziennika Wschodniego. Planowana wycinka odbiła się głośnym echem także wśród środowisk ekologicznych w całym kraju.

W efekcie pisma z WUOZ w Lublinie, w miniony piątek, przeprowadzono oględziny w ramach postępowania o wpisanie do rejestru zabytków. Obecni byli urzędnicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich, dr Sylwia Mucha, prezeska Fundacji ToPole oraz inni zaangażowani przedstawiciele strony społecznej

– Zależy nam, aby zachować wyjątkowe w skali kraju lub regionu układy przyrodnicze, a takim bez wątpienia jest omawiana aleja. Zgodnie z zapisami prawa władze publiczne mają obowiązek ochrony przyrody, a więc wykorzystania wszystkich możliwych środków do zachowania drzew przy zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi i mienia – mówi dr Sylwia Mucha. – Chcemy, aby procedura związana z ewentualnym usunięciem przydrożnych lip była zgodna ze standardami, prawem oraz etyką, a każde drzewo zostało fachowo ocenione pod kątem możliwości zachowania. ZDW w Lublinie nie przedstawił gminom żadnej ekspertyzy badającej statykę drzew jednocześnie stwierdzając, że wszystkie stanowią poważne zagrożenie – dodaje.

Ekolodzy twierdzą, ze lipy planowane do wycinki odznaczają się ponadprzeciętnymi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi i kulturowymi. Posiadają imponujące obwody pni, w większości przekraczające wartość graniczną dla uzyskania statusu pomnika przyrody.

– Drzewa, szczególnie dojrzałe i rozwinięte, stanowią miejsca bytowania wielu gatunków chronionych, pełnią szereg usług ekosystemowych. Wycięcie 154 dorodnych drzew wpłynie negatywnie na lokalny mikroklimat oraz samopoczucie mieszkańców. Wartości wiekowych drzew nie da się w żaden sposób odtworzyć nowymi nasadzeniami. Z punktu widzenia bioróżnorodności są niezastąpione – dodaje prezeska Fundacji ToPole.

Ekolodzy stoją na stanowisku, że historyczne aleje, to „żywe pomniki historii” to cenne układy przestrzenne znikające z naszego krajobrazu, niezmiernie istotne dla zachowania ciągłości ekologicznej i walorów krajobrazowych.

Daniel Baj, wójt gminy Trawniki, do które wpłynął wniosek o wycinkę, poprosił drogowców o uzupełnienie dokumentów.

– Odesłaliśmy do Zarząd Dróg Wojewódzkich rejon w Chełmie prośbą o uzupełnienie. Chodzi m. in. o sporządzenie brakującej ekspertyzy dendrologicznej dla 104 lip rosnących przy drodze 838 na terenie naszej gminy – mówił nam Daniel Baj. Drogowcy chcą także wyciąć około 50 drzew stojących przy tej drodze w sąsiedniej gminie Fajsławice.

Wójt zwracał uwagę, że stan niektórych drzew jest bardzo zły.– Strażacy byli wielokrotnie wzywani do powalonych drzew lub oderwanych konarów blokujących ruch na wspomnianym odcinku.

Jak informował nas Kamil Jakubowski, rzecznik prasowy ZDW w Lublinie, na liście do usunięcia są nie tylko lipy, ale także jesiony, akacje, grusze, wierzby, topole. – Są to drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu osobom poruszającym się drogą wojewódzką nr 838, mają martwy system korzeniowy lub częściowy posusz gałęzi – wyjaśniał Kamil Jakubowski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak w rozmowie z Radiem Lublin zapowiada szybkie wsparcie finansowe dla poszkodowanych. Straty w niektórych miejscach sięgają 100%.

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, a jego pielęgnacja wymaga odpowiednich narzędzi. Posiadanie własnej kosiarki spalinowej to inwestycja, która zwraca się w postaci oszczędności czasu i energii. Nowoczesne kosiarki spalinowe oferują znacznie więcej niż tylko podstawowe koszenie – wyposażone są w systemy napędowe, regulację wysokości cięcia oraz pojemne kosze na trawę. Dzięki nim możesz cieszyć się pięknie przystrzyżonym trawnikiem bez nadmiernego wysiłku, a zróżnicowane modele pozwalają dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb każdego ogrodu.

Marta Wcisło przed sądem w Opolu Lubelskim

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Sąd utrzymał w mocy wyrok dla Adama H.

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok skazujący 56-latka na pół roku więzienia w zawieszeniu na rok.

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Z roku na rok rośnie nasza świadomość energetyczna. Coraz więcej osób zadaje sobie pytania: co zużywa najwięcej prądu w domu, jak obniżyć rachunki i jednocześnie działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Okazuje się, że wiele popularnych sprzętów AGD i RTV może odpowiadać za lwią część zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, które z nich są najbardziej energochłonne – i jak je obsługiwać, by oszczędzać nie tylko prąd, ale i pieniądze.

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Masz samochód? Pamiętaj o badaniu technicznym – bez niego auto nie powinno być użytkowane. Zgodnie z zaleceniami wymieniaj oleje i filtry, kontroluj stan poszczególnych układów – szczególnie napędowego i hamulcowego. Co jeszcze jest twoim obowiązkiem? Musisz posiadać polisę OC! Dlaczego trzeba ją wykupić i co daje?

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordzista winien 818 milionów złotych, a statystyczny przedsiębiorca zalega już na ponad 34 tys. zł. ZUS ostrzega: sytuacja się pogarsza. Eksperci apelują o reformy.

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium