Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

3 października 2022 r.
9:24

Na sesji w Świdniku o sztucznej macicy, syntetycznej spermie i homoseksualistach kupujących dzieci na targu

Zaczęło się od wyjaśniania tego, czy burmistrz może nakazać coś nauczycielom, a skończyło na wypowiedziach o sztucznej macicy, syntetycznej spermie i homoseksualistach kupujących dzieci na targu. Przemowę burmistrza Świdnika na czwartkowej sesji komentują radni z klubu, który wcześniej przygotował apel w sprawie kontrowersyjnego podręcznika do HiT prof. Wojciecha Roszkowskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Traktując poważnie grupę radnych opozycyjnych, chciałem bardzo krótko odpowiedzieć na apel (radnych Świdnik Wspólna Sprawa, by podręcznik do historii i teraźniejszości, którego autorem jest prof. Wojciech Roszkowski nie został wprowadzony w miejskim liceum ogólnokształcącym – red.) i wyjaśnić pewne wątpliwości – rozpoczął swoje wystąpienie na czwartkowej sesji Rady Miasta Świdnik burmistrz Waldemar Jakson. Zaznaczył, że podręcznik „bardzo wnikliwie” przeczytał.

W dalszej części tłumaczył, że burmistrz nie może zakazywać czy nakazywać używania takiego czy innego podręcznika w szkołach, bo po pierwsze byłoby to „pogwałceniem Konstytucji”. – To byłaby cenzura prewencyjna – podkreślił burmistrz.

Dodał też, że „burmistrz nie ma uprawnień do tego, aby zakazywać czegokolwiek na płaszczyźnie edukacji”. – Burmistrz jest organem prowadzącym, a nie organem nadzoru pedagogicznego. Tym organem jest kuratorium oświaty. To ono rozlicza nauczycieli czy szkoły, stosując nadzór pedagogiczny z tego czy podstawa programowa jest realizowana.

Dalej Waldemar Jakson mówił o tym, że„ kampania antypodręcznikowa była prowadzona w taki sposób, jakby ten podręcznik był obowiązkowy i jakby nie było żadnej alternatywy”. – Otóż obecnie trzy podręczniki, w tym podręcznik prof. Roszkowskiego, są zatwierdzone do użytku, jeśli chodzi o ten przedmiot. A czwarty, wydawnictwa Operon, jest w trakcie zatwierdzania – dodał Jakson.

Burmistrz podkreślił również, że „zakazywanie czytania jakiejś książki bardzo źle się kojarzy”. – Przynajmniej mnie – osobie, która żyła w okresie komunizmu, gdzie był Główny Urząd Cenzury i gdzie wszystko kontrolowano i w zasadzie wszystkiego zakazywano.

Część wypowiedzi odnosiła się do zarzutu z apelu radnych Świdnik Wspólna Sprawa, dotyczącego metody in vitro (że publikacja prof. Roszkowskiego „uderza w dzieci poczęte w wyniku leczenia niepłodności, nazywając metodę in vitro produkcją i hodowlą ludzi” oraz stawiając pytanie „kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?”).

Burmistrz powiedział, że w publikacji prof. Roszkowskiego „nie ma żadnego fragmentu o in vitro”.

– Tam jest domniemanie, co autor może mieć, albo ma na myśli – ocenił Jakson. – Czyli to można nazwać taką manipulacją. To jest metoda bardzo często stosowana w socjotechnikach – imputowanie poglądów, po to, żeby można było wygodniej atakować.

Burmistrz dodał, że „problem poruszany przez profesora obejmuje znacznie szerszy zakres niż samo in vitro”. – Ten sposób przedstawiania sprawy przez profesora, to dla mnie, jest to przede wszystkim stwierdzenie, że rozwój nowych technologii medycznych i biologicznych zagraża związkom emocjonalnym i etycznym zobowiązaniom, które mogłyby istnieć pomiędzy osobami w pozycji rodzicielskiej, a tymi w pozycji dziecięcej. Oczywiście o tym można dyskutować – powiedział o swoim wrażeniu burmistrz.

Jego zdaniem chodziło przede wszystkim o obronę przed dystopijnym światem Aldousa Huxleya (autora powieści wydanej w 1932 r. pt. „Nowy wspaniały świat” – o świecie całkowicie pozbawionym emocji – red.).

Burmistrz dalej mówił o badaniach i eksperymentach. W trakcie jego wypowiedzi padły słowa o„syntetycznej spermie” czy „sztucznej macicy”. – Która może być ratunkiem np. dla wcześniaków, ale może też posłużyć do produkcji ludzi i ich selekcji. I tutaj o tym prof. Roszkowski mówi – stwierdził burmistrz. Jego zdaniem to „może wytyczać nowe ścieżki w stronę świata Huxleya”.

– To był półgodziny bełkot – komentuje wystąpienie burmistrza Mariusz Wilk, szef klubu Świdnik Wspólna Sprawa. – Taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca. Nie powinna się zdarzyć, zwłaszcza osobie piastującej takie stanowisko. To jest przerażające. To, co usłyszeliśmy było stekiem bzdur i pomówień. Kiedy burmistrz mówił o sztucznej macicy moje oczy nie mogły zrobić się jeszcze większe. A to nie był jeszcze koniec wystąpienia. Nie mogłem zareagować na te słowa od razu, bo byłem tym tak bardzo zaskoczony i zszokowany. Nie spodziewałem się, że burmistrz może publicznie wygłaszać takie tezy. Ale do tego stanowiska na pewno się odniesiemy. I dodaje: – Burmistrz po raz kolejny obraża kobiety i osoby nieheteroseksualne. Smutne, że nie wyciągnął wniosków z historii, kiedy kobiety nazwał „bydłem”.

Jeszcze teraz jestem w szoku, zwłaszcza po tym jak usłyszałam, że homoseksualiści kupują dzieci na targu – przyznaje radna Magdalena Szabała (Świdnik Wspólna Sprawa). – Słowami burmistrza jestem niemile zaskoczona. Czuję się też osobiście urażona jako kobieta. Pan burmistrz zachęca wszystkich do tego, by szanowali czyjeś zdanie, tymczasem sam tego nie robi.

Burmistrz w wypowiedzi na sesji, mówiąc o „handlu ludźmi” stwierdził też, że „każdego roku dziesiątki tysięcy kobiet z całego świata są przymuszane do rodzenia dzieci przeznaczonych na rynek surogactwa”. – Można powiedzieć, że jest to półlegalny międzynarodowy biznes. Oczywiście on wykorzystuje trudną sytuację finansową kobiet, zwłaszcza z krajów rozwijających się – powiedział burmistrz.

Jego zdaniem te kobiety są traktowane jak „fabryki dzieci, są eksploatowane i porzucone”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium