Stowarzyszenie „Studnia Pamięci” prowadzi szkolenie z zachowania i inwentaryzacji dziedzictwa żydowskiego, realizowane w ramach projektu „Ogrodnicy Pamięci. Metody zachowania dziedzictwa żydowskiego na Lubelszczyźnie”.
Od 23 do 26 września br. 16 wolontariuszy z różnych rejonów Polski przyjedzie na Lubelszczyznę, by wziąć udział w pracach inwentaryzacyjnych i porządkowych na cmentarzach żydowskich w Piaskach, Krasnymstawie i Kraśniczynie. To kolejny etap projektu, który swoją inaugurację miał w czerwcu.
Podczas zajęć teoretycznych uczestnicy uczyli się wówczas od lubelskich ekspertów, prof. Andrzeja Trzcińskiego (UMCS) i Pawła Sygowskiego, metod odczytywania i opisu nagrobków.
Teraz przejdą do zajęć praktycznych, w wyniku których powstanie dokumentacja dla Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz internetowy podręcznik „dobrych praktyk”.
− Stan zachowania dziedzictwa żydowskiego na Lubelszczyźnie pozostawia często wiele do życzenia − mówi Teresa Klimowicz ze Stowarzyszenia „Studnia Pamięci”. − Dzieje się tak nie tylko ze względu na trudną historię i lata zapomnienia o żydowskim aspekcie lokalnej historii. Niemal w każdej miejscowości znajdzie się ktoś, kto o żydowskiej przeszłości swojego miasteczka wie i kto podejmuje rozmaite działania w zakresie zachowania o niej pamięci. Jednakże prowadzenie jakichkolwiek działań na cmentarzach nie jest łatwe, m.in. ze względu na trudności z ustaleniem właściciela terenu, nieznajomość obyczajów żydowskich związanych z opieką nad grobami, czy po prostu brakiem kompetencji związanej z ochroną kamiennych nagrobków. Stąd pomysł na wsparcie lokalnych działaczy, społeczników i ludzi dobrej woli w podejmowaniu inicjatyw tego rodzaju.
Mieszkańcy odwiedzanych przez wolontariuszymiejscowości mogą przyłączać się do podejmowanych działań, a także wziąć udział w spacerach związanych z historią żydowskich sąsiadów. Projekt dofinansował Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu „Wolontariat dla dziedzictwa”. Osoba do kontaktu: Teresa Klimowicz, tel. 692 637 847, stowarzyszenie@studnia.pamieci.org