Na przystankach autobusowych w Świdniku pojawiły się pierwsze oznaczenia ułatwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z komunikacji. Piktogramy przy swoich drogach w mieście umieszczają władze powiatowe. Władze miasta raczej nie pójdą za tym przykładem.
Chodzi o piktogramy – wózek inwalidzki – namalowany na chodniku przy przystanku autobusowym. Tego typu oznaczenie jest już wykonane przy drodze powiatowej – al. Lotników Polskich w Świdniku.
– Oznaczenie stref dla osób niepełnosprawnych na przystankach autobusowych rozpoczęliśmy w piątek – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki. – Te piktogramy chcemy pilotażowo umieszczać w Świdniku przy drogach powiatowych. Chodzi o al. Lotników Polskich i ulice – Racławicką, Armii Krajowej i Kosynierów. Działania te podejmujemy na wniosek dwóch miejskich radnych – Marcina Magiera i Włodzimierza Radka, którzy zwrócili się do nas z propozycją aby w ten sposób oznaczyć przystanki i tym samym ułatwić komunikację osobom niepełnosprawnym. Takie oznaczenie ma też uczulić przewoźników, którzy obsługuję linie na potrzeby osób niepełnosprawnych, które korzystają z transportu publicznego.
– Inicjatywa ma na celu ułatwienie kierowcom identyfikację osób, które wymagają szczególnego podejścia np. poprzez obniżenie pojazdu, rozłożenie rampy lub zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo w trakcie wsiadania jak i całej podróży – wyjaśnia pomysłodawca radny Marcin Magier. – Zaproponowane rozwiązanie z powodzeniem stosowane jest w wielu miastach w Polsce jak i w całej Europie (np. we Wrocławiu). W trakcie swojej pracy jako radny miasta Świdnika, współpracuje z osobami niepełnosprawnymi, a inicjatywa powstała jako odpowiedz na problemy, z którymi codziennie się zmagają.
Znak wózka inwalidzkiego znajdzie się na 20 przystankach autobusowych przy drogach powiatowych w Świdniku. Od wczoraj oznaczenia są robione na kolejnych odcinkach przy al. Lotników Polskich, a także przy ulicach Racławickiej, Kusocińskiego, Kosynierów i Armii Krajowej.
– Są to główne ulice miasta i ważne węzły komunikacyjne – zwraca uwagę radny Marcin Magier.
Wszystko wskazuje na to, że piktogramy znajdą się wyłącznie przy przystankach zlokalizowanych przy drogach powiatowych. Raczej nie będzie ich na miejskich ulicach.
W odpowiedzi na interpelację radnego Marcina Magiera, burmistrz Świdnika Waldemar Jakson wyjaśnia, że „sposób oraz zasady malowania oznakowania poziomego w pasach drogowych określa Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (…), które nie dopuszcza takiej formy malowania stref.”
– Analizując przedstawione rozwiązania należy stwierdzić, że oznakowanie takich miejsc wynika z wdrożonych przez przewoźników procedur i instrukcji, jak również przyjętych przez organizatorów transportu standardów dostępności, z których wynika, że każdy autobus, tramwaj tam się zatrzyma niezależnie czy przyjedzie pierwszy czy drugi – czytamy w odpowiedzi sygnowanej przez burmistrza miasta.
To nie jedyny powód. – Rodzi się bowiem pytanie, czy w przypadku przystanków zlokalizowanych przy miejskich drogach takie rozwiązanie jest w ogóle zasadne – podkreśla Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.
– Nie są to bowiem miejsca gdzie panuje duży ruch pojazdów. W przeciwieństwie do dróg powiatowych nie są to główne świdnickie arterie. Poza tym na przystankach przy miejskich drogach czeka jedynie kilku osób, przez co, jak przypuszczam – kierowca autobusu nie ma żadnego problemu aby zauważyć osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. Kolejna rzecz - czy takim oznaczeniem nie stygmatyzujemy takich osób.
Marcin Dmowski zapowiada jednocześnie, że urzędnicy będą obserwować jak pomysł wygląda w praktyce i jak jest oceniany przez środowisko osób niepełnosprawnych. – Jeśli się sprawdzi to także będziemy go realizować – zapowiada zastępca burmistrza Świdnika.