Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

25 sierpnia 2024 r.
11:46

„Panuje stereotyp, że w bibliotece musi być cicho. To nieprawda”

Autor: Zdjęcie autora Anna Jędrych
0 A A
Urszula Kowalczyk wkłada całe serce w Gminną Bibliotekę w Mełgwi, którą ma pod swoją opieką blisko 40 lat. Jej trud i zaangażowanie doceniła komisja przyznając wyróżnienie Nagrody im. Anny Plato.
Urszula Kowalczyk wkłada całe serce w Gminną Bibliotekę w Mełgwi, którą ma pod swoją opieką blisko 40 lat. Jej trud i zaangażowanie doceniła komisja przyznając wyróżnienie Nagrody im. Anny Plato. (fot. Anna Jędrych)

Urszula Kowalczyk jest kierownikiem Gminnej Biblioteki w Mełgwi od 40 lat. Z pełnym zaangażowaniem rozwija bibliotekę i popularyzuje literaturę wśród młodych czytelników. Jej praca została doceniona podczas XXX edycji Nagrody im. Anny Plato w Lublinie, gdzie otrzymała wyróżnienie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gratulujemy wyróżnienia! Jakie to uczucie otrzymać tak prestiżową nagrodę?

-To moja codzienna praca, którą staram się wykonywać najlepiej, jak potrafię. Wszystko robię dla swoich czytelników, zarówno małych, jak i dużych. Po otrzymaniu tego wyróżnienia doświadczyłam wielu miłych rzeczy. Jestem wzruszona licznymi gratulacjami i podziękowaniami, które wciąż otrzymuję. To wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne. Czuję, że moja praca jest potrzebna i doceniana. Bardzo lubię swoją pracę i kontakt z ludźmi a w szczególności z dziećmi. Moje starania spotkały się  z uznaniem mieszkańców, co przekłada się na pozytywne relacje i więź z czytelnikami, a to w tej pracy jest najtrudniejsze. Mam ogromną świadomość tego, że promowanie książki i czytelnictwa wśród najmłodszych, wymaga obecnie nieustających poszukiwań, nowych pomysłów, wdrażania przeróżnych innowacji, łączących nowoczesność z tradycją. Swoimi działaniami staram się przełamywać schematy myśleniu o Bibliotece jako przestrzeni pasywnej, opartej na wypożyczaniu zbiorów. Moja energia i zaangażowanie zmieniają wizerunek Biblioteki i sprawiają, że staje się ona miejscem, w którym mogą spotkać się przedstawiciele wszystkich pokoleń.

Nagrodę im. Anny Plato przyznaje Zarząd Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie za wyjątkowe osiągnięcia w pracy bibliotekarskiej. Co Pani zdaniem przyczyniło się do otrzymania tego wyróżnienia?

- Moje działania skupiają się na promocji czytelnictwa wśród dzieci, ale także mających rozwijać ich kreatywność, wyobraźnię  oraz umiejętności społeczne poprzez organizację różnorodnych  wydarzeń, takich jak warsztaty plastyczne, fotograficzne związane z krajobrazem Mełgwi, konkurs na "Najaktywniejszego czytelnika” czy „Pięknego czytania”, w którym biorą udział szkoły z terenu Gminy, a także spotkania z autorami i czytanie bajek. Ponadto organizuję spotkania edukacyjne, turniej pięknego czytania, nagrywam filmiki promujące bibliotekę, które wstawiam na profilu. Prowadzę też spotkania, na których głośno czytam bajki z teatrzykiem kamishibai. Wszystkie te inicjatywy mają łączyć czytanie z zabawą, które mają nie tylko edukacyjne, ale także inspirujące i budujące relacje z innymi.

Wkłada Pani ogrom pracy w funkcjonowanie biblioteki, a wszystko jest efektem samodzielnej pracy. Skąd czerpie Pani tyle energii i znajduje czas na realizację wszystkich pomysłów?

- Lubię, jak coś się dzieje. Trzeba umieć zachęcić młodego czytelnika, aby został w bibliotece, a to z kolei wymaga czasu i kreatywności, której mi nie brakuje. Staram się działać w taki sposób, aby zjednać sobie czytelników. Pod opieką Biblioteki jest także Obserwatorium Astronomiczne, gdzie odbywają się pokazy poszerzające wiedzę w dziedzinie astronomii. Mam pod swoją opieką również Muzeum Regionalne, w którym regularnie spotykam się z młodzieżą  i odbywam z nimi lekcje historyczne o naszym regionie. Mam wszechstronne zainteresowania oraz umiejętność dostosowania się do różnorodnych potrzeb lokalnej społeczności. Dzięki mojemu zaangażowaniu mieszkańcy gminy mają możliwość rozwijania swojej wiedzy nie tylko w obszarze literatury, ale także nauk ścisłych i przyrodniczych.

Wcześniej wspomniała Pani o warsztatach. Jakie konkretne działania podejmuje Pani, aby przyciągnąć nowych czytelników?

- W społeczeństwie panuje stereotyp, że w bibliotece musi być cicho i nie wolno przeszkadzać. To nie prawda. U mnie jest głośno. Chcę pokazać, że bibliotekarka nie tylko siedzi schowana za ladą i czeka, aż ktoś przyjdzie. W mojej bibliotece nic z tego się nie dzieje. Nowym pomysłem wdrożonym w bibliotece jest przygoda z muzyką, czyli warsztaty bębniarskie oraz dźwiękowe z instrumentami etnicznymi takimi jak: calabash, bębny oceaniczne i inne . Takie wydarzenia przyciągają uwagę dzieci i młodzieży, ale także pokazują że biblioteka może być miejscem pełnym życia i radosnych doświadczeń.

Wszystkie te inicjatywy wymagają nie tylko czasu, ale także środków a wiadomo, że biblioteka nie jest instytucją, która zarabia. Czy otrzymuje Pani jakieś wsparcie finansowe?

-Biblioteka ma swój budżet roczny i tak nim steruje żeby wystarczył. Sprzęt multimedialny w tym komputery pozyskałam z projektu. Regały kupowałam z budżetu biblioteki, tak samo kanapę i fotel. Sukcesywnie wprowadzam udogodnienia. Meble do ogródka czytelniczego „Pod Klonami” otrzymałam od sponsora, producenta palet z terenu naszej Gminy.

A co z technologią, która jednak dominuje w naszym codziennym życiu. Czy stosuje ją Pani w swojej pracy jako bibliotekarka?

- Praca Biblioteki nie wygląda tak samo jak kiedyś. Księgozbiór wypożycza się w sposób elektroniczny, co wymagało wcześniejszej pracy przy wprowadzeniu wszystkich książek do systemu. W pracy korzystam z rzutnika, tablicy multimedialnej oraz robota edukacyjnego, którego wykorzystuję do zajęć. Na co dzień korzystam też z programu Canva, który wykorzystuje dotworzenia np. dyplomów.

Czy młodzież naprawdę nie czyta, czy to kolejny stereotyp?

-Młodzież dużo czyta. Teraz jest moda na czytanie. Mam dwie klasy, 6 i 7 szkoły podstawowej, które zapraszam na pogawędki o książkach. Po lektury przychodzą jak nie ma ich w bibliotece szkolnej. Opinia czytelnika jest dla mnie najważniejsza, dlatego kupuję książki pod preferencje czytelnika. Wcześniej zbieram dezyderaty, czyli tytuły i serie, które chcą czytać.

Czy od zawsze pasjonowała się Pani książkami i wiedziała, że chce podążyć taką drogą zawodową?

- Tak, uważam, że spełniam się w tej roli. Choć wcześniej pracowałam w Urzędzie Gminy i w gruncie rzeczy to przez przypadek trafiłam tutaj do biblioteki. Naczelnik zaoferował mi tutaj pracę i jak tylko usłyszałam, że będzie ona w bibliotece, to od razu powiedziałam „Idę!”.

Jakie ma Pani plany na przyszłość? Czy są jakieś nowe inicjatywy lub projekty, które chciałaby Pani zrealizować w bibliotece?

- Nieustannie staram się pisać projekty i korzystać z nich np. udało mi się dołączyć do programu ministerialnego „Promowanie czytelnictwa”. Pozyskane pieniądze wykorzystam przy organizacji warsztatów historycznych i spotkań autorskich, które odbędą się jeszcze w tym roku, w październiku. Dzieci strasznie szybko się nudzą, więc trzeba je czymś zainteresować. Do tego potrzeba pomysłu, a ich u mnie nigdy dosyć.

Czy jest ktoś, kto szczególnie Panią wspierał?

- Jestem aktywna w nawiązywaniu i utrzymywaniu współpracy z władzami samorządowymi  (bez wsparcia organizatora , bibliotekarze nie są w stanie tak wiele zrobić). Życzliwością i pracowitością zjednałam sobie władze samorządowe, które chętnie wspierają moje pomysły i działania oraz w nich uczestniczą, np. przy wręczaniu dyplomów na zakończenie wydarzeń i inne. To jest dla mnie bardzo ważne.

Dziękuję za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Już za rok matura…
ZDJĘCIA
galeria

Już za rok matura…

Spotkania z ekspertami okręgowych komisji egzaminacyjnych, doradztwo zawodowe, wykłady, stoiska uczelni z całego kraju oraz możliwość zaprojektowania swojej ścieżki kariery, czyli dwa dni z Lubelskim Salonem Maturzystów

Moc nauki w Lublinie. W tym roku to człowiek jest jej sercem
dzień wschodzi
film

Moc nauki w Lublinie. W tym roku to człowiek jest jej sercem

Lubelskie uczelnie ponownie jednoczą siły w celu propagowania nauki. Rusza XX Lubelski Festiwal Nauki. W tym roku głównym organizatorem jest Uniwersytet Medyczny, dlatego w programie Dzień Wschodzi gościmy dr n. med. Monikę Jakubiak-Hulicz właśnie z tej uczelni.

W piątek Orlen Oil Motor Lublin musi pojechać niemal bezbłędne zawody by awansować do finału PGE Ekstraligi

Orlen Oil Motor Lublin walczy o finał z Apatorem. "Już nie z takich opresji wychodziliśmy"

Mających nóż na gardle żużlowców Orlen Oil Motor w piątek czeka mecz o być albo nie być w walce o obroę tytułu mistrzowskiego. Bartosz Zmarzlik i spółka o godzinie 19.30 w rewanżowym spotkaniu półfinałowym fazy play-off podejmą KS Apator Toruń i aby awansować do finału muszą wygrać co najmniej 12 punktami

Dzięki fundacji papieża-Polaka mogą studiować w Lublinie
galeria

Dzięki fundacji papieża-Polaka mogą studiować w Lublinie

Ponad 20 podopiecznych Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II dzięki wsparciu instytucji rozpocznie studia na KUL. To młodzież z Białorusi, Kazachstanu czy Ukrainy.

Domówka z Sonią Bohosiewicz
18 września 2024, 19:00

Domówka z Sonią Bohosiewicz

Popularna aktorka, Sonia Bohosiewicz zaprasza 18 września (środa) do lubelskiej Fabryki Kultury Zgrzyt na spotkanie pełne zabawnych anegdot, wzruszeń i opowieści o pierwszych lekcjach życia.

Mają wielkie serca! 37 wędkarzy postanowiło zawalczyć o Puchar Koziołka oraz wspomóc finansowo Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Złota rybka dla lubelskiego hospicjum

50 kg ryb to najwyższa odnotowana wartość podczas VI zawodów wędkarskich o Puchar Koziołka. Zebrane ponad 2 tys. zł przekazano Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Motor będzie chciał się szybko podnieść po porażce z Legią 2:5

Motor Lublin gra z Górnikiem Zabrze. "Warto będzie w piątek przyjść na Arenę"

Po przerwie reprezentacyjnej Motor już w piątek wróci do walki o punkty. Rywalem beniaminka będzie Górnik Zabrze, a spotkanie na Arenie Lublin rozpocznie się o godz. 18. Transmisję będzie można obejrzeć na kanale Canal + Sport 5.

Więc chodź, namaluj zmiany dokonane dzięki Funduszom Europejskim w województwie lubelskim

Więc chodź, namaluj zmiany dokonane dzięki Funduszom Europejskim w województwie lubelskim

Konkurs plastyczny- Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoją okolicę Jesteś uczniem, masz talent plastyczny i dobre oko? Spróbuj swoich sił w konkursie i pokaż, jak zmieniło się twoje najbliższe otoczenie na przestrzeni ostatnich lat dzięki Funduszom Europejskim. Czy będą to nowe drogi, boiska, nowoczesne szkoły czy okno na świat – lotnisko, a może skatepark? Podziel się z nami swoją wizją artystyczną, jak Fundusze Europejskie odmieniłyTwoją okolicę.

Jarosław Niezgoda znowu jest przymierzany do Motoru Lublin

Były napastnik Legii Warszawa znowu przymierzany do Motoru Lublin

Motor Lublin w ostatnich dniach okienka transferowego nie pozyskał żadnego nowego zawodnika. Nadal może jednak podpisać umowę z graczem, który ma kartę na ręku. Według plotek z drużyną Mateusza Stolarskiego ćwiczy obecnie dwóch piłkarzy ofensywnych: były zawodnik Wisły Puławy, Legii Warszawa a ostatnio klubu z MLS Portland Timbers Jarosław Niezgoda oraz skrzydłowy z Holandii Bradly van Hoeven

Obecnie prezesem Motoru Lublin jest Zbigniew Jakubas, ale wkrótce może się to zmienić.

Jakubas przestanie być prezesem Motoru Lublin?

Od czerwca 2023 roku prezesem Motoru Lublin jest jego większościowy udziałowiec i jeden z najbogatszych Polaków Zbigniew Jakubas. TVP Sport informuje jednak, że beniaminek PKO BP Ekstraklasy wkrótce może mieć nowego szefa. Głównym kandydatem na to stanowisko jest Łukasz Jabłoński, do niedawna sternik Korony Kielce.

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska zaczynają sezon u siebie

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska zaczynają sezon u siebie

Na inaugurację nowego sezonu KPR Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska zaprezentują się przed swoimi kibicami

Fałszywi policjanci grasują po Chełmie – kobiety straciły oszczędności życia

Fałszywi policjanci grasują po Chełmie – kobiety straciły oszczędności życia

Pomimo apelów, nadal nabieramy się na „metodę na policjanta”. W wyniku tego dwie Chełmianki straciły 100 tys. zł

Czy pamiętacie te czasy? Borzechów w 1991 roku
foto

Czy pamiętacie te czasy? Borzechów w 1991 roku

Borzechów położony jest po obu stronach rzeki Chodelki. W części wschodniej rzeczka rozgałęzia się na dwie odnogi, nad którymi położone są: Kolonia Borzechów – od północy i Kępa Borzechowska, które kiedyś określano razem jako Borzechów. Zobaczmy jak wyglądał Borzechów na początku lat 90.

Jazz w CSK. Andrzej Święs Trio
19 września 2024, 19:00
film

Jazz w CSK. Andrzej Święs Trio

19 września (czwartek) na scenie Klubu Muzycznego CSK wystąpi Andrzej Święs z zespołem. Trio zaprezentuje nam autorskie spojrzenie na muzykę jazzową, docenione Nagrodą Muzyczną Fryderyk 2024 w kategorii – jazzowy album roku.

PZL Leonardo Avia Świdnik i CHKS Chełm chcą rozpocząć nowy sezon od wygranych

PZL Leonardo Avia Świdnik i CHKS Chełm rozpoczną w weekend nowy sezon

Jako pierwsi zaprezentują się swoim kibicom siatkarze ze Świdnika. Podopieczni Jakuba Guza wybiegną na boisko już w sobotę o godzinie 18. Ich rywalem będzie drużyna MCKiS Jaworzno.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!