Figury żołnierzy z pomnika „Ku Chwale Żołnierza Polskiego” nie będą usunięte, lecz zostaną odnowione. W związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną zmienione zostaną natomiast napisy na cokole monumentu i płycie Grobu Nieznanego Żołnierza
Pomnik „Ku Chwale Żołnierza Polskiego” został odsłonięty 8 maja 1975 r. Monument potocznie zwany w Świdniku „Bolkiem i Lolkiem” był często tematem dyskusji miejskich radnych – debatowano o jego stanie, jak też o kontekście historycznym. Dyskusja o tym, czy pomnik propaguje komunizm toczyła się już od dłuższego czasu. Mimo że autor pomnika prof. Sławomir Andrzej Mieleszko stanowczo zaprzeczał, jakoby gloryfikował przyjaźń polsko-radziecką, to niektórzy radni proponowali nawet bardzo radykalne działania.
– Rozmawiałem z kombatantami i oni są za tym, żeby ten pomnik zlikwidować. I myślę, że Rada Miasta powinna podjąć uchwałę, żeby tak się stało. Ja nie jestem przeciwny Rosjanom, czy komuś innemu. Ale to naprawdę wstyd. Uchwałą trzeba zdjąć tych dwóch (żołnierzy – red.), zostawić cokół, odmalować, aby to było estetyczne – proponował dwa lata temu radny Aleksander Suski.
Ostatecznie żołnierze pozostali, natomiast świdnicki magistrat zwrócił się o opinię w tej sprawie do Instytutu Pamięci Narodowej. W opinii IPN-u pomnik jest zgodny z art. 5a tzw. ustawy dekomunizacyjnej, a więc nie upamiętnia osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju nie propaguje.
Będą jednak pewne zmiany. – W związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną zostaną rozszerzone treści w inskrypcjach zgodnie z pismem z IPN – informuje Mariusz Leniak z Urzędu Miasta w Świdniku. – Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza (rzeźba żołnierzy stoi przy nim – red.) zostanie zmieniona ikonografia orła na wzór Orła Wojsk Lądowych z 1918 r.
Prace konserwatorskie pomnika zostały już zlecone.
– Zgodnie z umową zawartą z wykonawcą, wszystkie prace związane z renowacją pomnika zostaną wykonane do 31 października 2018 r. – podaje Leniak.
Co z innymi pomnikami? – Z uwagi na obecnie prowadzone prace przy pomniku „Ku Chwale Żołnierza Polskiego”, zamiarem gminy jest, by pozostałe pomniki zostały odrestaurowane w roku budżetowym 2019 – dodaje Leniak.
Na placu Konstytucji 3 Maja trwają roboty związane z przebudową tego centralnego miejsca w mieście. Roboty mają się zakończyć w tym samym czasie, co konserwacja pomnika „Ku Chwale Żołnierza Polskiego” i Grobu Nieznanego Żołnierza, czyli do końca października br.
Treść inskrypcji, propozycja IPN:
Grób Nieznanego Żołnierza Armii Polskiej/poległego w obronie Ojczyzny w 1939 r.
W krypcie Grobu Nieznanego Żołnierza/złożono prochy z miejsc walk i męczeństwa narodu polskiego/Kock, Krężnica, Monte Cassino/KL Auschwitz, Katyń, Las Krępiecki, Łęczna, Trawniki, Zamek Lubelski
W hołdzie/żołnierzom polskim/poległym/na frontach I wojny światowej/w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921/na frontach II wojny światowej/oraz/w walce z komunistycznym zniewoleniem 1944–1963
W stulecie odzyskania niepodległości/społeczeństwo miasta Świdnik