Choroby układu krążenia i układu trawiennego – to dwie grupy schorzeń, na które najczęściej chorujemy w naszym powiecie. To najnowsze dane Lubelskiego Centrum Zdrowia Publicznego.
Dwa razy częściej – w porównaniu z resztą województwa – szwankuje nam układ pokarmowy. – Jednak prawdziwym problemem są choroby układu krążenia – mówi dr Anna Jabłońska – Chmielewska, dyrektor Lubelskiego Centrum Zdrowia Publicznego.
Świdniczanie najczęściej trafiają do lekarza z chorobą niedokrwienną (prawie dwa razy częściej niż w regionie), a także z zawałem serca. Pocieszające – mniej osób ma u nas nadciśnienie (na Lubelszczyźnie w 2004 roku na 10 tys. mieszkańców stwierdzono ją u ponad 100 pacjentów; w powiecie świdnickim u 77).
Na kardiologii świdnickiego szpitala prawie wszystkie łóżka są zajęte. – Każdego miesiąca przyjmujemy tu 200 chorych, większości to kobiety. Najwięcej naszych pacjentów, blisko 80 procent to osoby z niewydolnością wieńcową – mówi dr Stefan Kocoń, ordynator oddziału. – Każdego roku na oddział trafia też około 150–180 chorych z zawałem serca.
Kardiologia ma także 8 łóżek na pododdziale reanimacji kardiologicznej.
– Gorzej wygląda sprawa poradni kardiologicznej. W całym powiecie jest tylko jeden gabinet, gdzie pracuje dwóch kardiologów. Na wizytę trzeba czekać ok. 3 miesięcy – dodaje dr Kocoń.
Dzięki uruchomionej miesiąc temu w Piaskach filii specjalistycznej poradni Szpitala Wojskowego w Lublinie wielu chorych z całego powiatu może i tu szukać pomocy lekarskiej. – Na wizytę u kardiologa czeka się najwyżej dwa tygodnie – mówi Jadwiga Soćko z wojskowej poradni w Piaskach i dodaje, że jeśli potrzeby chorych będą większe to kardiolog będzie przyjmował częściej. – Działamy krótko i nie wszyscy wiedzą o tym, że w Piaskach przyjmują specjaliści – dodaje.
Nowotwory to kolejna grupa schorzeń, na które cierpią świdniczanie. Rak piersi i jelita grubego to nowotwory, które najczęściej dotykają kobiet; mężczyzn – rak oskrzeli i płuc, a także gruczołu krokowego.
Niestety, w naszym mieście nie ma poradni onkologicznej. – Do tej pory korzystaliśmy z opieki specjalistów w Lublinie, ale pacjentów przybywa i niewykluczone, że w przyszłości utworzymy taką poradnię – mówi Kazimierz Szczygieł z zarządu starostwa powiatowego w Świdniku.