Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

18 grudnia 2006 r.
12:33
Edytuj ten wpis

Raz, dwa trzy, piratem jesteś Ty

0 0 A A

Sobotni wieczór. Siadasz przed pecetem i odpalasz najnowszego Jamesa Bonda, którego właśnie ściągnąłeś z Internetu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Otwierasz popcorn i... nagle dzwonek do drzwi. Zirytowany schodzisz sprawdzić, kto narusza Twój domowy mir. Otwierasz drzwi i stajesz jak wryty.

- Dobry wieczór. Policja. Przyszliśmy sprawdzić legalność pańskiego oprogramowania - tymi słowami wita Cię smutny pan z odznaką w ręku.
Zapewne wielu z Was zażądałoby w tym momencie prokuratorskiego nakazu przeszukania. Niestety, nawet jeśli policjant nie ma takiego nakazu, to może przeszukać Wasz dom. Jeśli otworzyliście mu drzwi, to nie ma zmiłuj. Policja jednak nigdy nie zjawia się bez przyczyny.
- Historie o prokuratorach i policjantach jeżdżących czarnym BMW i kontrolujących całe osiedla można włożyć między bajki - mówi nadkomisarz Mariusz Walas, kierownik sekcji do walki z przestępczością komputerową Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. - Śmieszność tych historii polega na tym, że nikt takich "ekip” nie widział, a wszyscy słyszeli o tym od znajomych. Policja nie działa w ten sposób. Do prywatnych domów pukamy tylko wtedy, kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że rażąco łamie się tam prawo autorskie.

Policyjne podejrzenia mogą brać się z różnych źródeł

Jest to m.in. praca operacyjna, czyli np. wyszukiwanie wyjątkowo aktywnych użytkowników programów P2P. Przestępcą - w świetle polskiego prawa - nie jest ten, który ściąga gigabajty mp3 czy divx, a ten, który te gigabajty udostępnia. Niektórym sytuacja ta może wydać się paradoksalna. Ma ona jednak swoje prawne umocowanie. Ani policjant ani prokurator czy sąd nie są w stanie udowodnić, że muzyka czy filmy, które mamy na dysku, pochodzą z nielegalnego źródła. Dlaczego? Ponieważ według przepisów prawa autorskiego każdy utwór (w naszym przypadku muzyka w mp3 czy flimy w divx) możemy wykorzystywać w zakresie tzw. własnego użytku osobistego. Oznacza to, że muzykę czy filmy mogliśmy dostać od brata, kolegi lub innej osoby pozostającej z nami "w stosunku towarzyskim”. W związku z tym, mp3 możemy legalnie ściągać nawet z Chin. Nikt nam przecież nie udowodni, że Xin Jun Chan nie jest naszym dobrym znajomym z obozu językowego. W praktyce więc, pobieranie takich utworów z Internetu nie naraża nas na konsekwencje karne. Nie dotyczy to komercyjnego oprogramowania komputerowego, w tym gier.
Wszystko jest OK dopóki naszych ściągniętych z P2P utworów nie zaczniemy rozdawać innym. Jeśli w kliencie p2p udostępnimy folder z naszymi zbiorami, tak że każdy użytkownik będzie mógł pobrać jego zawartość, to konsekwencje mogą być dla nas dość przykre. W najlepszym wypadku jest to grzywna (i zabezpieczenie komputera przez policję). W najgorszym, 2-letnie wakacje w hotelu o nie najwyższym standardzie. Warto wiedzieć, że dowodem w sądzie jest nawet zrzut ekranowy, na którym widać "odhaczony” folder, który udostępniamy.

Często policyjne kontrole biorą swój początek z donosów

A policja ma obowiązek takie weryfikować. Jeśli więc lubimy się z sąsiadem jak Kargul z Pawlakiem, to lepiej nie dajmy mu powodów, aby mógł sądzić, że pod względem ilości pirackiego oprogramowania na 1 mkw. przebija nas tylko Stadion Dziesięciolecia.
Co zrobić, abyśmy nie stali się aktorami żadnego z powyższych scenariuszy? Metody są dwie. Obie, niestety, mają wady. Pierwsza to zakup oryginalnego software'u. Ten sposób ma tylko jeden zasadniczy minus. Cena. W zależności od ilości używanych przez nas aplikacji wydatki na licencje mogą rozpoczynać się w granicach kilkuset zł, a kończąc na liczbach wielokrotnie przewyższających wartość naszego komputera. Zakładamy w ciemno, że mało komu z Was ta metoda przypada do gustu. Zmuszeni więc jesteśmy pójść inną drogą.

Migracja do darmowego oprogramowania

Zapewne wielu z was obiło się o uszy słowo "Linux”. Jest to jeden z wielu alternatywnych dla Windows systemów komputerowych. Co istotne, w pełni darmowy. Mało tego, większość zaawansowanych użytkowników i ekspertów zdecydowanie wskazuje na niego jako na najlepszy, najbardziej dopracowany system. Niestety, wadą jest jego obsługa, która wymaga od użytkownika nauczenia się pewnych nowych mechanizmów. Każdy, kto chce zacząć przygodę z Linuxem powinien przygotować się na to, że będzie musiał poświęcić kilkanaście godzin na zapoznanie się z mechanizmami Linuxa. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie przygody z Linuxem jest zakupienie czasopisma komputerowego z tym systemem. Oprócz płyty instalacyjnej za kilkanaście złotych otrzymamy również instrukcję obsługi. Ci, którzy martwią się, że po rezygnacji z Windowsa nie będą mogli korzystać z wielu programów dostępnych dla tego systemu, powinni się uspokoić. Ogromna większość programów dla Windowsa ma swoje, nie mniej funkcjonalne a darmowe, odpowiedniki dla Linuxa.
Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z Windowsa, powinniśmy powoli zacząć kolekcjonować darmowe oprogramowanie, czyli tzw. freeware. Wbrew pozorom, wolne oprogramowanie jest dość popularne i wiele osób korzysta z niego, często nawet o tym nie wiedząc. Najlepszym przykładem freeware'u jest WinAmp czy przeglądarki internetowe.

Pozostałe informacje

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników
ZDJĘCIA
galeria

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników

W Turce odkrycie archeologiczne

Piątkowy luzik
foto
galeria

Piątkowy luzik

Nie ma to, jak piątkowy luz, bo przecież piątek to weekendu początek. Zobaczmy, jak się bawił Lublin i co się działo w lubelskim klubie 30. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!