Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

18 grudnia 2006 r.
12:33
Edytuj ten wpis

Raz, dwa trzy, piratem jesteś Ty

0 0 A A

Sobotni wieczór. Siadasz przed pecetem i odpalasz najnowszego Jamesa Bonda, którego właśnie ściągnąłeś z Internetu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Otwierasz popcorn i... nagle dzwonek do drzwi. Zirytowany schodzisz sprawdzić, kto narusza Twój domowy mir. Otwierasz drzwi i stajesz jak wryty.

- Dobry wieczór. Policja. Przyszliśmy sprawdzić legalność pańskiego oprogramowania - tymi słowami wita Cię smutny pan z odznaką w ręku.
Zapewne wielu z Was zażądałoby w tym momencie prokuratorskiego nakazu przeszukania. Niestety, nawet jeśli policjant nie ma takiego nakazu, to może przeszukać Wasz dom. Jeśli otworzyliście mu drzwi, to nie ma zmiłuj. Policja jednak nigdy nie zjawia się bez przyczyny.
- Historie o prokuratorach i policjantach jeżdżących czarnym BMW i kontrolujących całe osiedla można włożyć między bajki - mówi nadkomisarz Mariusz Walas, kierownik sekcji do walki z przestępczością komputerową Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. - Śmieszność tych historii polega na tym, że nikt takich "ekip” nie widział, a wszyscy słyszeli o tym od znajomych. Policja nie działa w ten sposób. Do prywatnych domów pukamy tylko wtedy, kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że rażąco łamie się tam prawo autorskie.

Policyjne podejrzenia mogą brać się z różnych źródeł

Jest to m.in. praca operacyjna, czyli np. wyszukiwanie wyjątkowo aktywnych użytkowników programów P2P. Przestępcą - w świetle polskiego prawa - nie jest ten, który ściąga gigabajty mp3 czy divx, a ten, który te gigabajty udostępnia. Niektórym sytuacja ta może wydać się paradoksalna. Ma ona jednak swoje prawne umocowanie. Ani policjant ani prokurator czy sąd nie są w stanie udowodnić, że muzyka czy filmy, które mamy na dysku, pochodzą z nielegalnego źródła. Dlaczego? Ponieważ według przepisów prawa autorskiego każdy utwór (w naszym przypadku muzyka w mp3 czy flimy w divx) możemy wykorzystywać w zakresie tzw. własnego użytku osobistego. Oznacza to, że muzykę czy filmy mogliśmy dostać od brata, kolegi lub innej osoby pozostającej z nami "w stosunku towarzyskim”. W związku z tym, mp3 możemy legalnie ściągać nawet z Chin. Nikt nam przecież nie udowodni, że Xin Jun Chan nie jest naszym dobrym znajomym z obozu językowego. W praktyce więc, pobieranie takich utworów z Internetu nie naraża nas na konsekwencje karne. Nie dotyczy to komercyjnego oprogramowania komputerowego, w tym gier.
Wszystko jest OK dopóki naszych ściągniętych z P2P utworów nie zaczniemy rozdawać innym. Jeśli w kliencie p2p udostępnimy folder z naszymi zbiorami, tak że każdy użytkownik będzie mógł pobrać jego zawartość, to konsekwencje mogą być dla nas dość przykre. W najlepszym wypadku jest to grzywna (i zabezpieczenie komputera przez policję). W najgorszym, 2-letnie wakacje w hotelu o nie najwyższym standardzie. Warto wiedzieć, że dowodem w sądzie jest nawet zrzut ekranowy, na którym widać "odhaczony” folder, który udostępniamy.

Często policyjne kontrole biorą swój początek z donosów

A policja ma obowiązek takie weryfikować. Jeśli więc lubimy się z sąsiadem jak Kargul z Pawlakiem, to lepiej nie dajmy mu powodów, aby mógł sądzić, że pod względem ilości pirackiego oprogramowania na 1 mkw. przebija nas tylko Stadion Dziesięciolecia.
Co zrobić, abyśmy nie stali się aktorami żadnego z powyższych scenariuszy? Metody są dwie. Obie, niestety, mają wady. Pierwsza to zakup oryginalnego software'u. Ten sposób ma tylko jeden zasadniczy minus. Cena. W zależności od ilości używanych przez nas aplikacji wydatki na licencje mogą rozpoczynać się w granicach kilkuset zł, a kończąc na liczbach wielokrotnie przewyższających wartość naszego komputera. Zakładamy w ciemno, że mało komu z Was ta metoda przypada do gustu. Zmuszeni więc jesteśmy pójść inną drogą.

Migracja do darmowego oprogramowania

Zapewne wielu z was obiło się o uszy słowo "Linux”. Jest to jeden z wielu alternatywnych dla Windows systemów komputerowych. Co istotne, w pełni darmowy. Mało tego, większość zaawansowanych użytkowników i ekspertów zdecydowanie wskazuje na niego jako na najlepszy, najbardziej dopracowany system. Niestety, wadą jest jego obsługa, która wymaga od użytkownika nauczenia się pewnych nowych mechanizmów. Każdy, kto chce zacząć przygodę z Linuxem powinien przygotować się na to, że będzie musiał poświęcić kilkanaście godzin na zapoznanie się z mechanizmami Linuxa. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie przygody z Linuxem jest zakupienie czasopisma komputerowego z tym systemem. Oprócz płyty instalacyjnej za kilkanaście złotych otrzymamy również instrukcję obsługi. Ci, którzy martwią się, że po rezygnacji z Windowsa nie będą mogli korzystać z wielu programów dostępnych dla tego systemu, powinni się uspokoić. Ogromna większość programów dla Windowsa ma swoje, nie mniej funkcjonalne a darmowe, odpowiedniki dla Linuxa.
Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z Windowsa, powinniśmy powoli zacząć kolekcjonować darmowe oprogramowanie, czyli tzw. freeware. Wbrew pozorom, wolne oprogramowanie jest dość popularne i wiele osób korzysta z niego, często nawet o tym nie wiedząc. Najlepszym przykładem freeware'u jest WinAmp czy przeglądarki internetowe.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium