Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

30 lipca 2020 r.
19:00

Skrót ze Świdnika do Lublina. Co z remontem drogi?

1 2 A A
 Najpierw ma zostać wyremontowany odcinek od al. Lotników Polskich do skraju lasu.
Najpierw ma zostać wyremontowany odcinek od al. Lotników Polskich do skraju lasu. (fot. Maciej Kaczanowski)

Krok bliżej do remontu ul. Dworcowej w Świdniku. To najkrótsza drogą z tego miasta do Lublina – przez strefę ekonomiczną. Skrót jest atrakcyjny między innymi dla rowerzystów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Remont ul. Dworcowej to bardzo ważna inwestycja, niemożliwa do realizacji teraz w całości, dlatego postanowiliśmy, że zostanie przeprowadzona etapami – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki. – Obecnie przygotowujemy dokumentację projektową dotyczącą przebudowy pierwszego odcinka drogi – od al. Lotników Polskich do skraju lasu. Chcielibyśmy tę inwestycję zrealizować jak najszybciej.

Władze powiatu będą składać wniosek o dofinansowanie tego remontu z Funduszu Dróg Samorządowych. – Abyśmy mogli to zrobić potrzebna jest zgoda miasta na przekazanie części ul. Struga (na przejęcie tej ulicy zgodziła się już Rada Powiatu - red). Wtedy moglibyśmy kompleksowo wykonać pierwszy etap inwestycji – zaznacza starosta świdnicki.

Do rozwiązania pozostaje jeszcze kwestia przejęcia dwóch działek od kolei. – Z tym jest największy problem, a chodzi tak naprawdę o szczegół: kable, zakopane w ziemi, których nie chcemy już przekładać. Zresztą nie ma takiej potrzeby – przyznaje Reszka. – Do ustalenia pozostaje kwestia służebności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, które obligują powiat względem spółki – PKP, jest pewna niezgodność. Chodzi o to, że jeden z podmiotów może działki przejąć nieodpłatnie, ale drugi nie może ich przekazać nieodpłatnie. I trzeba ustalić tę odpłatność. Tym zagadnieniem zajmują się prawnicy.

Czy w tym roku się uda to rozwiązać?

– Wierzę w to i robimy wszystko, aby do tego doszło. Nie chcę składać takiej deklaracji jak to zrobili moi poprzednicy. Zależy nam, aby możliwie szybko zrealizować całą inwestycję – odpowiada Łukasz Reszka.

A czy rowerzyści wierzą jeszcze, że remont ul. Dworcowej w Świdniku jest możliwy?

– Nadzieja umiera ostatnia – odpowiada Maciej Lubaś ze stowarzyszenia Świdnik Miasto dla Rowerów. – Od budowy drogi S17 minęło już 7 lat i od tamtej pory nawierzchnia ul. Dworcowej w Świdniku jest zepsuta. Jest na niej pełno dziur. Ale o ile nie ma śniegu i nie pada deszcz to ruch poruszających się tędy samochodów jest bardzo spowolniony. To absurdalnie sprzyja rowerzystom.

Tyle, że każdy chce jeździć po równej nawierzchni a nie podziurawionej, zaś remont całego odcinka drogi, która stanowi najkrótsze połączenie między Świdnikiem a Lublinem jak nie było tak nie ma. – Zaskakujące jest to, że przez te wszystkie lata, przy różnych opcjach politycznych, które rządziły powiatem nie udało się doprowadzić tej inwestycji do końca – zauważa Maciej Lubaś. – Problemowe okazało się przejęcie od PKP dwóch działek.

Rowerzyści liczą, że kiedyś w końcu to się uda, choć też obawiają się, że wraz z poprawą stanu tej drogi ruch będzie zdecydowanie większy. – Pogorszy się bezpieczeństwo, ponieważ to będzie bardzo atrakcyjny skrót między strefą ekonomiczną Lublina a Świdnikiem. Nie trzeba będzie przejeżdżać przez rondo NSZZ „Solidarność”, które w godzinach szczytu jest bardzo zakorkowane. Ominie się też światła przy ul. Doświadczalnej – mówi Lubaś.

Stowarzyszenie ma propozycję jak to rozwiązać i jest chętne do współpracy z urzędnikami. – Nasza propozycje polega na tym aby wyremontować nawierzchnię, ale aby też zamontować np. co kilkadziesiąt metrów progi spowalniające i zwęzić szerokość ulicy na różnych jej odcinkach. Wszystko po to aby żaden z samochodów nie mógł się rozpędzić. Jeśli pozwoli się kierowcom na rozwijanie prędkości to ucierpią na tym wszyscy zarówno mieszkańcy jak też piesi oraz rowerzyści, ale też i zwierzęta – przestrzega Maciej Lubaś.

Tak ma wyglądać Dworcowa po remoncie (chodzi o odcinek drogi od Al. Lotników Polskich do ul. Brzegowej)

– Ponieważ jest to wąska droga ma to być ciąg pieszo-rowerowy. Chcielibyśmy uniknąć też wycinki drzew (ok. 100 - red.), które są bardzo potrzebne w Świdniku – mówi starosta świdnicki. – Droga po przebudowie miałaby służyć przede wszystkim rowerzystom, motocyklistom i kierowcom skuterów – jako najkrótsza trasa między Świdnikiem a Lublinem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!