Co najmniej milion złotych – tyle mają mieć do wykorzystania mieszkańcy Świdnika w ramach budżetu obywatelskiego. Autor odrzuconego projektu będzie mógł się też odwołać. Uchwałę w tej sprawie radni podejmą na najbliższym posiedzeniu - 24 stycznia.
Nowe zapisy wynikają z obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa i – jak czytamy w projekcie uchwały – „wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zgłaszanym przez mieszkańców miasta”.
Stąd m.in. przyjęta procedura odwoławcza, „która umożliwi autorom zwrócenie się o ponowną analizę i sprawdzenie możliwości realizacji negatywnie ocenianych projektów”. Autor odrzuconego projektu będzie mieć na to 3 dni. Zaś burmistrz ma rozpatrzenie skargi na mieć o dwa dni więcej.
Zgodnie z projektem uchwały, na budżet obywatelski miasto chce przeznaczyć co najmniej milion złotych. Koszt jednego projektu ma nie przekraczać kwoty 70 tys. zł, jedynie w przypadku np. budowy czy przebudowy nie może być wyższy niż 200 tys. zł.
W ramach świdnickiego budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty sprzeczne z planami, strategiami i programami przyjętymi przez miasto. Nie może to być też dokumentacja projektowa do zadania inwestycyjnego. Poza tym zgłoszone propozycje mają być realizowane na terenie Świdnika.
Według propozycji, którą muszą jeszcze zaakceptować radni, projekty do budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec miasta, który ma ukończone 13 lat. Kiedy zgłaszającym jest osoba małoletnia wymagana jest też pisemna zgoda jego rodziców lub opiekunów prawnych.
Do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć również listę z nazwiskami przynajmniej 15 mieszkańców, które dany projekt popierają.
Projekty do budżetu obywatelskiego można składać zarówno osobiście – w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta jak też internetowo.
W głosowaniu mogą uczestniczyć nie tylko osoby pełnoletnie, ale i podobnie jak zgłaszać projekty – te które ukończyły 13 lat. Głos można oddać maksymalnie na 3 projekty w jednym z dwóch lokali – Urzędzie Miasta albo Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej.