Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

9 lutego 2021 r.
13:48

W Świdniku będzie jedyna taka klasa w regionie

11 0 A A
(fot. I LO w Świdniku)

– To będzie elitarna klasa – mówi Stanisław Stefańczyk, dyrektor I LO, w której powstanie jedyna w regionie klasa o profilu cyberbezpieczeństwo. Od września ma się w niej uczyć maksymalnie 15 uczniów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” jest to profil klasy zarówno dla chłopców jak i dla dziewcząt – zaznacza Stanisław Stefańczyk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku. – To nie będzie klasa mundurowa. Osoby, które skończą taka klasę mogą podjąć dalszą naukę w zakresie cyberbezpieczeństwa nie tylko na uczelniach wojskowych a także cywilnych. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje preferencje dla absolwentów klas CYBER.MIL przy przyjęciu na Wojskową Akademię Techniczną. I dodaje: Absolwenci nie będą żołnierzami w potocznym rozumieniu, tylko pracownikami cywilnymi zajmującymi się odpieraniem cyberataków. To jest elitarny zawód przyszłości. Myślę, że pracowników wykształconych w tym kierunku będzie potrzebować niemal każda firma.

I LO w Świdniku będzie jedną z 16 szkół w Polsce, jedyną w województwie lubelskim, w której od przyszłego roku szkolnego będzie realizowany pilotażowy program – „CYBER.MIL z klasą”.

Program, jak ogłasza szkoła, zakłada kształcenie uczniów w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwa.

– W tej klasie będzie realizowany program liceum ogólnokształcącego tak jak w każdej innej klasie z rozszerzoną informatyką, matematyką i językiem angielskim – zapowiada dyrektor świdnickiego I LO. – To będzie elitarna klasa, ze zdolnymi uczniami, którzy m.in. osiągnęli bardzo dobre wyniki z egzaminu ośmioklasisty.

W klasie realizowane będą przedmioty specjalistyczne dotyczące m.in. historii kryptografii, podstawy algorytmiki a także zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. Zajęcia specjalistyczne będą prowadzone przez pracowników naukowych wyższych uczelni. W programie planowane są też wyjazdy do instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

– Będziemy współpracować z Katedrą Cyberbezpieczeństwa Instytutu Informatyki UMCS. Obecnie rozmawiamy też o współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej – przyznaje dyrektor Stanisław Stefańczyk.

W świdnickiej klasie o profilu cyberbezpieczeństwa ma się uczyć maksymalnie 15 osób. Dla uczniów zamiejscowych zagwarantowany jest internat.

Szkoły, w których będzie realizowany pilotażowy program musiały spełniać szereg kryteriów formalnych postawionych przez MON m.in. posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym.

– Pod uwagę brane były też wyniki uczniów na egzaminie maturalnym. Trzeba było też uzyskać zgodę organu prowadzącego szkołę – w naszym przypadku Starostwa Powiatowego w Świdniku – dodaje dyrektor I LO. – Urząd pokryje bowiem 20 proc. kosztów programu – chodzi o stworzenie i wyposażenia pracowni komputerowej, a także zatrudnienie specjalistów, z których pomocy będziemy korzystać.

Nadzór nad realizacją programu będzie pełnić Wojskowa Akademia Techniczna i Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. – Szkoły będą też współpracować z Regionalnym Centrum Informatyki w Krakowie – zaznacza dyrektor I LO w Świdniku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium