Wszystkie miejskie gimnazja mają stać się szkołami podstawowymi. Liczba podstawówek pozostanie jednak ta sama. Jedna z nich – szkoła przy ul. Kopernika będzie działać w dwóch budynkach. W czwartek radni miejscy mają podjąć uchwałę intencyjną dotyczącą dostosowania sieci szkół do reformy oświaty.
W Świdniku funkcjonują cztery gimnazja – trzy prowadzi miasto i jedno – powiat. Dwa miejskie gimnazja działają w zespole szkół, trzecie – samodzielnie.
W czwartek radni miejscy zajmą się propozycją urzędników dotyczącą zamian w sieci szkół. Projekt uchwały zakłada, że Gimnazjum nr 3, które funkcjonuje w Zespole Szkół nr 2 razem ze Szkołą Podstawową nr 5 - 1 września 2017 r. zostanie przekształcone w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 5.
Kolejne – Gimnazjum nr 2 (obecnie działa w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 razem z II Liceum Ogólnokształcącym i Szkołą Podstawową nr 4), zostanie przekształcone w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 4.
Z kolei działające samodzielnie Gimnazjum nr 1 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 3 pracującej w sąsiednim budynku (w odległości ok. 100 metrów). Od nowego roku szkolnego podstawówka ma działać więc w dwóch budynkach. Docelowo w budynku wygaszanego gimnazjum mają uczyć się uczniowie klas V-VIII, zaś w budynku podstawówki dzieci z klas I-IV. W budynku SP nr 3 będą mieścić się również oddziały przedszkolne.
Urzędnicy z magistratu tłumaczą, że nie było potrzeby tworzenia w budynku Gimnazjum nr 1 nowej szkoły podstawowej. – Jest zbyt mało dzieci, aby tworzyć nową placówkę z oddziałami od I-VIII – wyjaśnia Bożena Zapalska z Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Świdniku. – Natomiast Szkoła Podstawowa nr 3 dysponuje budynkiem za małym na obecne standardy, by sprawnie funkcjonowała ośmiolatka tylko w dotychczasowym budynku. Naturalnym więc rozwiązaniem jest skorzystanie ze stojącego po sąsiedzku budynku dotychczasowego Gimnazjum nr 1, gdzie znajdą się klasy V-VII Szkoły Podstawowej nr 3.
Poza tym przyjęty przez urzędników wariant działania poszczególnych klas nie zakłada tego, że dzieci będą się przemieszczać z jednego budynku do drugiego. „W przyjętym wariancie w obu w/w budynkach nie występowałoby zjawisko zmianowości” – czytamy w projekcie uchwały.
Według założeń magistratu mają zmienić się też obwody szkół podstawowych w mieście. Zwiększony zostanie obwód SP nr 3, która będzie funkcjonowała w dwóch budynkach, przy zmniejszeniu obwodów SP nr 5 i SP nr 7. Nieco zwiększony będzie także obwód Szkoły Podstawowej nr 4. Zmianami w sieci szkół radni ze Świdnika zajmą się w czwartek.
Po podjęciu uchwały projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego trafi do kuratora oświaty. Projekt będą opiniować też związki zawodowe. Kurator oświaty ma 21 dni na wydanie opinii w tej sprawie, która jest dla samorządu wiążąca.
Zgodnie z prawem, dopiero po uzyskaniu tych opinii, radni – w terminie do końca marca będą mogli podjąć uchwałę dostosowującą sieć szkolną do zmienionej struktury oświatowej.
Co dalej z powiatowym gimnazjum?
W Świdniku działa również Gimnazjum nr 4 z oddziałami przysposabiającymi do pracy przy Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej. Szkołę prowadzi powiat. – Wstępnie będzie ono wygaszane – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki.