Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

24 listopada 2020 r.
21:43

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Autor: Zdjęcie autora aa
Na zdjęciu: od lewej wicestarosta Bartłomiej Pejo, nowy członek zarządu Romuald Gumienniak i starosta Łukasz Reszka.
Na zdjęciu: od lewej wicestarosta Bartłomiej Pejo, nowy członek zarządu Romuald Gumienniak i starosta Łukasz Reszka. (fot. Starostwo Powiatowe w Świdniku/Facebook)

Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez niemal ćwierć wieku był zatrudniony w Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana". We wtorek Rada Powiatu w Świdniku, choć niejednogłośnie, podjęła uchwalę ws. powołania Romualda Gumienniaka na członka zarządu powiatu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pan Radosław Brzózka jest radnym powiatu świdnickiego, nie jest już członkiem zarządu powiatu świdnickiego – wyjaśniał na wstępie wtorkowej sesji Łukasz Reszka (Prawo i Sprawiedliwość), starosta świdnicki. Reszka, „korzystając z kompetencji i uprawnień starosty”, wniósł o wybór nowego członka zarządu tak, by w dalszym ciągu zarząd liczył 5 członków, w tym 3 etatowych i 2 społecznych.

– Pan Radosław Brzózka, podejmując nowe zatrudnienie w Ministerstwie Edukacji Narodowej, automatycznie stracił mandat członka zarządu powiatu – uzupełnił wypowiedź starosty Andrzej Mańka (PiS), przewodniczący Rady Powiatu w Świdniku. – Z mocy prawa ten mandat wygasł. Dlatego też będziemy podejmować tylko uchwałę o powołaniu nowego członka zarządu (a nie także o jego odwołaniu, co budziło wątpliwość niektórych radnych - red). Nie musimy podejmować uchwały ws. wygaśnięcia mandatu członka zarządu pana Radosława Brzózki.

Kandydat

Na nowego członka zarządu starosta rekomendował 56-letniego Romualda Gumienniaka, który jest absolwentem zarządzania KUL. Pochodzi ze Świdnika. To były nauczyciel, przedsiębiorca, terapeuta i handlowiec. A także były radny miejski i powiatowy.

Przez niemal 25 lat był zatrudniony w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” (początkowo jako pracownik organizacyjny w oddziale okręgowym w Lublinie, ostatnio – w ogólnopolskim zarządzie tej organizacji).

– Jest to ogólnopolska organizacja działająca na polu kształtowania rzeczywistości społecznej w duchu katolickiej nauki społecznej – wyjaśnił radnym starosta Łukasz Reszka. – Prowadzi działalność informacyjną i edukacyjną. Współpracuje ze szkołami wyższymi i średnimi, z placówkami naukowymi, z instytucjami kultury, z samorządami, a także z organizacjami pozarządowymi. Jednocześnie stowarzyszenie posiada zaplecze gospodarcze w postaci spółki, którą nadzoruje i rozwija.

Dodał, też że organizacja działa również w obszarze wydawniczym.

Starosta zwrócił także uwagę na działalność Romualda Gumienniaka w tzw. Solidarności Młodych.

Gumienniak ma zastąpić w zarządzie Radosława Brzózkę (PiS). – Będzie pełnił obowiązki szefa świdnickiej oświaty i pomocy społecznej. Wierzę, że z tych obowiązków będzie wywiązywał się sumiennie – zaznaczył starosta, który przyznał, że Romualda Gumienniaka zna też prywatnie. – Z całego serca rekomenduję tę kandydaturę i proszę o pozytywne głosowanie za tym kandydatem.

Dyskusja

Satysfakcji z proponowanej kandydatury nie krył radny Radosław Brzózka (PiS), który przyznał, że cieszy się, że jego dotychczasowe obowiązki ma podjąć osoba „o pięknym życiorysie” i „gigantycznych dokonaniach”. – Przede wszystkim w głębokim związku z naszą lokalną społecznością – podkreślał radny Brzózka.

W samych superlatywach o kandydacie wypowiadali się też wiceprzewodniczący rady Gustaw Dmowski (PiS), a także Tomasz Szydło (PiS), który podkreślał jego „otwartość na drugiego człowieka”. – Jest człowiekiem zawsze uśmiechniętym. Mówiąc szczerze, nigdy nie widziałem, żeby zwracał się do kogoś podniesionym tonem – akcentował radny Szydło. – W moim przekonaniu jest dobrym kandydatem na tę funkcję.

Wątpliwości co do „neutralności” proponowanego przez starostę kandydata miała opozycyjna radna Edyta Lipiniowiecka (Świdnik Wspólna Sprawa). – Chodzi o jego działalność stricte katolicką – wyjaśniła radna Lipiniowiecka. I dodała: Mam obawy dotyczące światopoglądowego podejścia w kwestii edukacji.

Podobne wątpliwości miał radny Jakub Osina (ŚWS), który zastanawiał się, czy kandydat zajmując się szkolnictwem, będzie w stanie abstrahować od swojego światopoglądu.

– Chciałem tylko zauważyć, że katolicy w naszym kraju mają takie same prawa obywatelskie jak każdy o innym światopoglądzie i nie powinno to być przeszkodą w obejmowaniu przez nich jakichkolwiek stanowisk – podkreślił przewodniczący Andrzej Mańka.

A radny Brzózka dodał: Zarówno pani radna Lipiniowiecka, jak i pan radny Osina, posługują się terminem neutralność światopoglądowa państwa. Oczywiście w państwie polskim nie ma neutralności światopoglądowej – przekonywał radny Brzózka. – Nic nie mówi o tym Konstytucja ani żaden przepis ustawowy. Konstytucja polska mówi o bezstronności religijnej państwa. I oczywiście tej zasady starałem się przestrzegać w swojej pracy. Z pewnością tej zasady będzie przestrzegać każdy roztropny człowiek, który podejmie się tego wyzwania, więc również kandydat, o którym mówimy.

Ostatecznie za powołaniem Romualda Gumienniaka na członka zarządu powiatu głosowało 10 radnych. 7 radnych było przeciw.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium