Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

6 czerwca 2022 r.
21:12

Sylwester Tułajew zostanie szefem PiS w Lublinie?

66 A A
Jeśli politycy PiS jeżdżą po terenie i wręczają czeki to znak, że zaczęła się kampania wyborcza. Na zdjęciu od lewej poseł Sylwester Tułajew, wójt Krzczonowa Katarzyna Bryda oraz starosta lubelski Zdzisław Antoń
Jeśli politycy PiS jeżdżą po terenie i wręczają czeki to znak, że zaczęła się kampania wyborcza. Na zdjęciu od lewej poseł Sylwester Tułajew, wójt Krzczonowa Katarzyna Bryda oraz starosta lubelski Zdzisław Antoń (fot. Sylwester Tułajew FB)

Prezes Kaczyński zarządził wielki objazd kraju przez polityków PiS. Opozycja robi to już od dawna. Tymaczasem w Prawie i Sprawiedliwości szykuje się rewolucja w lokalnych władzach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z kalendarza wyborczego wynika, że w 2023 roku powinny odbyć się wybory parlamentarne i samorządowe. Te drugie według wciąż nieoficjalnego scenariusza zostaną przesunięte najprawdopodobniej na wiosnę 2023 roku, bo rządzący szykują się do wydłużenia kadencji samorządów. Nie zmienia to faktu, że już trwają przymiarki do wyborczego maratonu.

Zmiany w PiS

PiS przed wyborami chce przeprowadzić reformę swoich okręgowych struktur. Teraz są one podzielone na 41 okręgów, których zasięg pokrywa się z okręgami w wyborach do Sejmu. Po zmianach okręgów ma być 94 i mają one być wzorowane na tych znanych z wyborów do Senatu.

W województwie lubelskim mamy dwa okręgi sejmowe: nr 6 i 7. W pierwszym z nich szefem jest były poseł, obecnie prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, a w drugim wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który pełnomocnikiem nie zostanie na pewno. Tej funkcji nie można będzie łączyć z pełnieniem kierowniczych stanowisk w ministerstwach oraz prezydium Sejmu i Senatu.

Po zmianach okręgowych szefów PiS w Lubelskiem będzie więc sześciu zamiast dwóch obecnych. W Lublinie gra o przywództwo rozgrywa się między wspomnianym Michałkiewiczem a posłem Sylwestrem Tułajewem. W okręgu nr 14 obejmującym powiaty położone na północny-zachód od Lublina jako faworyci wymieniani do tej pory byli: starosta łukowski Dariusz Szustek oraz posłowie Sławomir SkwarekKrzysztof Szumowski. Panów pogodzić może jednak starosta lubartowski Ewa Zybała, która według naszych ustaleń ma poparcie partyjnej centrali.

W okręgu nr 15 (powiaty lubelski, janowski, kraśnicki, Łęczyński i świdnicki) faworytem wydaje się być Michał Moskal, pochodzący z Janowa Lubelskiego szef gabinetu politycznego Jarosława Kaczyńskiego. To również kandydatura wskazana przez władze partii, choć lokalne struktury wskazały tu popieranego przez marszałka Jarosława Stawiarskiego posła Kazimierza Chomę.

W Białej Podlaskiej pełnomocnikiem może zostać poseł Dariusz Stefaniuk. W przypadku Chełma mówi się o wicemarszałku województwa Zdzisławie Szwedzie, a w Zamościu według nieoficjalnych informacji największe szanse ma poseł Tomasz Zieliński.

Są wyniki? To jedziemy!

Ostateczne słowo w sprawie nowych pełnomocników będzie należało do prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według oficjalnej wersji wskazane przez niego osoby będą miały za zadanie zorganizowanie wyborów prezesów poszczególnych okręgów. Nieoficjalnie mówi się, że strukturami pokierują jednak co najmniej do wyborów parlamentarnych. – Po to, by nie wprowadzać więcej zamieszania i skupić się na działaniach kampanijnych – słyszymy od naszych rozmówców.

>>Agrounia rusza w Polskę<<

Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że kampania już trwa. Okazją do wzmożonej aktywności polityków PiS było ogłoszenie wyników Programu Inwestycji Samorządowych. W ubiegły poniedziałek, po opublikowaniu listy rankingowej, media społecznościowe lubelskich posłów partii rządzącej zasypały grafiki informujące o dotacjach dla samorządów z ich terenu. Sylwester Tułajew zdążył się nawet pochwalić dotacją dla wniosków złożonych przez miasto Lublin, które ostatecznie nie uzyskały akceptacji. Później naprawił swój błąd, zamieniając obrazki.

Ale opozycja także nie próżnuje. PSL kilka tygodni temu rozpoczęło cykl „zielonych niedziel”, w trakcie których rozmawia nie tylko z rolnikami, ale też m.in. z przedsiębiorcami. PO organizuje spotkania z wyborcami w całej Polsce. Docelowo ma ich być około tysiąc, a kulminacją – lipcowy kongres. Z kolei w ten weekend we Wrocławiu odbyła się Europejska Konwencja Lewicy.

Czy to już kampania wyborcza? – Zdecydowanie, choć musimy podkreślić, że nieformalna – komentuje dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, politolog i medioznawcza z KUL. – Narzuca to kalendarz wyborczy. Politycy potrzebują czasu, by podać publicznie swoje tezy, a potem powtarzać je już we właściwej kampanii. Pamiętajmy też o tym, że przez obostrzenia związane z pandemią, przez długi czas nie mogli organizować spotkań bezpośrednich z wyborcami. Muszą nadrobić stracony czas, tym bardziej, że nie wiemy, co będzie jesienią i czy ograniczenia nie wrócą.

Ekspertka przyznaje także, że rządzący mają spory atut. – W kampanii wyborczej opcja rządząca zawsze ma pewną premię. Trudno oddzielić działania kampanijne od tych związanych ze sprawowaniem władzy. Politycy doskonale o tym wiedzą i wykorzystują tę sytuację, niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi – podsumowuje dr hab. Łukasik-Turecka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.

MPK Lublin chce zastąpić w swojej flocie najstarsze Solarisy i Jelcze.

Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną

Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium