Można już rezerwować bezpłatne wejściówki na seanse kinowe w ramach festiwalu Inne Brzmienia, który zacznie się w najbliższy czwartek, 3 września i potrwa cztery dni.
Każdego dnia festiwalu wyświetlany będzie inny film, zawsze o godz. 20.00,na patio kamienicy Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 7. Na seans wejdą wyłącznie te osoby, które postarają się wcześniej o miejsce na widowni. W tym celu trzeba wejść na stronę innebrzmienia.eu, zapoznać się z obostrzeniami epidemicznymi i wypełnić formularz. Liczba miejsc jest mocno ograniczona. Co będzie można zobaczyć na ekranie?
* 3 września wyświetlony będzie film „Łagodna” w reżyserii Siergieja Łoźnicy. Jego bohaterka dostaje zwrot paczki wysłanej do męża przebywającego w więzieniu. Kobieta postanawia sprawdzić, co stało się z jej mężem i jedzie na miejsce. Tak trafia do dziwnego „miasta-więzienia”, ale wszędzie słyszy, że to „tajemnica państwowa”. Akcja dzieje się w Rosji. Film trwa 143 minuty.
* 4 września widzowie zobaczą „Kryształ” – opowieść o młodej Białorusince, która marzy o wyjeździe do USA, żeby spełniać się tam w muzyce techno (akcja dzieje się w latach 90.). Najpierw musi jednak dostać wizę, więc kłamie, że pracuje w fabryce kryształów w małym miasteczku i… rzeczywiście musi spędzić tam pewien czas. Seans trwa 90 minut.
* 5 września widzowie zobaczą film reżyserowany „zdalnie” zza więziennych krat przez Ołeha Sencowa, który protestował przeciwko zajęciu Krymu przez Rosję i został osadzony za planowanie aktów terrorystycznych za protest. Za pośrednictwem prawnika stworzył film o rzeczywistości, w której nie ma imion, a są tylko numery. Na obejrzenie trzeba sobie zarezerwować 104 minuty.
* 6 września filmowy cykl zamknie „Zakazany” – opowieść o najwybitniejszym ukraińskim poecie zeszłego stulecia, obrońcy praw człowieka, Wasylu Stusie, bohaterze Ukrainy. Stus został w 1972 r. aresztowany pod zarzutem uprawiania antysowieckiej propagandy. Zmarł w 1985 r. uwięziony w obozie, jego ciało zostało sprowadzone do ojczyzny dopiero w 1989 r. Film trwa 100 minut.