Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelski biznes

20 lipca 2019 r.
18:21

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów?

35 1 A A
(fot. Archiwum)

Z Agnieszką Kantor-Kołodyńską, jedną z pomysłodawczyń powołania Lubelskiej Szkoły Realnej rozmawiamy o nowym liceum na edukacyjnej mapie Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Szkoła ruszy już we wrześniu?

– Tak. W Lubelskiej Szkole Realnej Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie chcemy uruchomić dwie klasy pierwsze, każda po 20 uczniów. Nadal zapraszamy do nauki w LRS zarówno absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów.

• Szkoła niepubliczna to też po prostu działalność gospodarcza. Liczycie, że nie będziecie dokładać do interesu?

– Jesteśmy na samym początku tej drogi. Organem założycielskim i prowadzącym szkołę jest Lubelska Edukacja Realna Sp z o.o. Przyglądamy się funkcjonującym szkołom, a także czerpiemy z wiedzy i doświadczeń każdego z nas; założycieli. Naszą ofertę budujemy tak, żeby wpisywała się w lokalne realia i była atrakcyjna. Zależy nam na tym, aby osoby decydujące się na płatną edukację widziały sens tego wysiłku. Chcemy też zadbać o dobre warunki pracy dla naszych nauczycieli. Naszym celem jest również udostępnienie naszej szkoły osobom mniej zamożnym poprzez system stypendialny. Zarządzanie szkołą to wiele wątków wymagających dobrej współpracy między nami, założycielami, ale również z pracownikami, uczniami i ich rodzicami. Pracujemy nad tym i cierpliwie czekamy na kolejne dobre kroki do przodu.

• Czym szkoła realna będzie różniła się od innych ogólniaków?

– Marzyło nam się stworzenie takiego miejsca dla młodych ludzi, które oprócz celów edukacyjnych stałoby się przestrzenią do rozwijania pasji, do budowania przyjaźni, nabywania umiejętności potrzebnych w życiu. Nie chcemy, by liceum było jedynie miejscem i czasem przygotowania do matury, ale było również, a może przede wszystkim, miejscem i czasem na życie takie, jakiego potrzebują nastolatkowie. Szanujemy prawo młodego człowieka do życia zgodnie z potrzebami jego wieku. Nauka jest dla nas tak samo ważna jak budowanie więzi z rówieśnikami, szukanie i rozwijanie zainteresowań, zabawa, uczenie się bycia obywatelem. Tworzymy miejsce, gdzie nauka w naturalny sposób przeplatać się będzie z innymi aspektami życia młodego człowieka.

• Jak to będzie wyglądać?

– Proces kształcenia odpowiadać będzie ministerialnym wymaganiom dotyczącym podstawy programowej. Zostanie on jednak znacząco wzbogacony o zajęcia specjalizacyjne, zgodnie z wyborem ucznia. Wyboru tego uczeń nie musi dokonywać natychmiast. Ma czas, czyli całą pierwszą klasę, by poznać swoje potrzeby, zaobserwować, co sprawia mu radość, przyciąga uwagę, daje satysfakcję. Wiemy, jak dużej presji ulegają uczniowie stojący przed koniecznością wyboru profilu klasy, a nie są na to gotowi. W naszej szkole cierpliwie czekamy, dając uczniom możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach, warsztatach, spotkaniach i poznawania swoich talentów. Wszechstronna aktywność uczniów w szkole (kulturalna, społeczna, artystyczna, biznesowa) będzie dostarczać młodym ludziom doświadczeń, które pozwolą im w przyszłości na wybranie najlepszej dla siebie drogi i sposobu na życie.
Zakładamy zatem zindywidualizowany proces kształcenia dostosowany do możliwości, zainteresowań i osobowości ucznia, który będzie mógł sam decydować w swoim tempie pracy, zakresie i poziomie zdobywanej wiedzy oraz o wyborze takich form i metod pracy, które mu najlepiej będą służyć.

• W szkole nie będzie dzwonków?

– Oczywiście będzie ustalony porządek dnia i tygodnia, ale stawiamy na system niedzwonkowy i funkcjonowanie bez ocen sumujących. Procesowi uczenia się nie będą towarzyszyć szkolne oceny, a opisowe formy, na podstawie których kształtowana będzie obowiązująca w systemie edukacji końcowa ocena przedmiotowa. Będziemy chcieli też ograniczyć prace domowe, zachęcając uczniów do pracy własnej w szkole.

• Jakich uczniów będziecie szukać?

– Zapraszamy młodych ludzi, którzy posiadają motywację do nabywania wiedzy i umiejętności, są otwarci na rozwój pasji i zainteresowań oraz gotowi do wzięcia odpowiedzialności za własną naukę. Osiągnięcia szkolne ucznia nie determinują decyzji o przyjęciu go do Lubelskiej Szkoły Realnej. Dobre stopnie na świadectwie czy wysokie wyniki egzaminu ośmioklasisty mogą być „ciekawą informacją”, ale nie przesądzają o losie kandydata.

Kryteria rekrutacji wynikają z wyznawanego przez nas przekonania, że wzorowe oceny w szkole są nie gwarancją sukcesu w dorosłym życiu. Na życiowy sukces i poczucie samospełnienia w życiu przekłada się przede wszystkim potencjał rozwojowy w postaci kompetencji społecznych, inteligencji emocjonalnej, wewnętrznej motywacji, nie zaś poziomu inteligencji poznawczej mierzonej sukcesami szkolnymi. Przyszłość ucznia, którą stanowić będzie nauka, praca i zabawa z LSR nie będzie zatem zdefiniowana przez dotychczasowe oceny ucznia.

Rekrutacja do LSR to rozmowa i zadania grupowe. Rozmowa rekrutacyjna z kandydatem to czas bliższe poznanie potencjalnego ucznia, jego zainteresowań, oczekiwań, a przede wszystkim jego motywacji do nauki w LSR. W trakcie realizacji zadań grupowych szukamy takich kompetencji jak budowanie relacji, współpraca, krytyczne myślenie, wrażliwość społeczna, dociekliwość poznawcza.

• Szkołom zależy na wynikach maturalnych i tym, by móc się poszczycić wynikami osiąganymi przez uczniów.

– Nam oczywiście też, ale matura nie jest celem nauki. Będziemy przygotować do jej dobrego zdania i dostania się na wymarzoną uczelnię, ale chcemy patrzeć na edukacje szerzej. „...przecież tak naprawdę dobra szkoła to ta, która pomoże naszemu dziecku wyrosnąć na człowieka” - pisał Jan Wróbel, wieloletni dyrektor liceum na Bednarskiej. Dlatego główna misją a naszej szkoły jest inspirowanie i wspieranie ucznia w jego rozwoju tak, by stał się świadomym, odpowiedzialnym, empatycznym i społecznie wrażliwym dorosłym, z silnym poczuciem własnej wartości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Podlasie drugi raz w tym sezonie ograło Chełmiankę 3:1

Podlasie drugi raz lepsze od Chełmianki. Porażka na pożegnanie Orląt Spomlek

W pierwszej rundzie derby pomiędzy Chełmianką, a Podlasiem zakończyły się wygraną drugiej z ekip 3:1. W sobotę, na stadionie w Białej Podlaskiej padł taki sam wynik.

Janowianka w sobotę zbliżyła się do Lewartu na cztery punkty

Janowianka znowu bliżej lidera. Start żałuje szybko straconej bramki po przerwie

W sobotę z siedmiu punktów starty znowu zrobiły się cztery. Tyle „oczek” Janowianka traci do prowadzącego w tabeli Lewartu Lubartów. Drużyna Ireneusza Zarczuka w tej serii gier pokonała Start Krasnystaw 3:1.

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

W Radzyniu Podlaskim 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne, trwa akcja ratunkowa. W Dęblinie groźne potrącenie seniorki

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)
galeria

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)

Około tysiąca uczestników wzięło udział w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na dystansie 2300 m. Meta była na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. W głównym Biegu Rodziców i Nauczycieli zwyciężył Adam Świrgoń

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.
Foto
galeria
film

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.

Kolejny raz, ulicami miasta przeszła kolorowa parada. Pod hasłem „Miłość, a nie wojna” uczestnicy maszerowali m.in. w imię tolerancji, równości, wolności i pokoju na świecie.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać

Noc pod znakiem reggae
foto
galeria

Noc pod znakiem reggae

Reggae Night to jedna z popularniejszych imprez w El Cubano. Ciesząca się niesłabnącą popularnością. Tego wieczoru była okazja pokręcić bioderkami. Co działo się na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotogalerię.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!