Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelski biznes

20 lipca 2019 r.
18:21

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów?

35 1 A A
(fot. Archiwum)

Z Agnieszką Kantor-Kołodyńską, jedną z pomysłodawczyń powołania Lubelskiej Szkoły Realnej rozmawiamy o nowym liceum na edukacyjnej mapie Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Szkoła ruszy już we wrześniu?

– Tak. W Lubelskiej Szkole Realnej Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie chcemy uruchomić dwie klasy pierwsze, każda po 20 uczniów. Nadal zapraszamy do nauki w LRS zarówno absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów.

• Szkoła niepubliczna to też po prostu działalność gospodarcza. Liczycie, że nie będziecie dokładać do interesu?

– Jesteśmy na samym początku tej drogi. Organem założycielskim i prowadzącym szkołę jest Lubelska Edukacja Realna Sp z o.o. Przyglądamy się funkcjonującym szkołom, a także czerpiemy z wiedzy i doświadczeń każdego z nas; założycieli. Naszą ofertę budujemy tak, żeby wpisywała się w lokalne realia i była atrakcyjna. Zależy nam na tym, aby osoby decydujące się na płatną edukację widziały sens tego wysiłku. Chcemy też zadbać o dobre warunki pracy dla naszych nauczycieli. Naszym celem jest również udostępnienie naszej szkoły osobom mniej zamożnym poprzez system stypendialny. Zarządzanie szkołą to wiele wątków wymagających dobrej współpracy między nami, założycielami, ale również z pracownikami, uczniami i ich rodzicami. Pracujemy nad tym i cierpliwie czekamy na kolejne dobre kroki do przodu.

• Czym szkoła realna będzie różniła się od innych ogólniaków?

– Marzyło nam się stworzenie takiego miejsca dla młodych ludzi, które oprócz celów edukacyjnych stałoby się przestrzenią do rozwijania pasji, do budowania przyjaźni, nabywania umiejętności potrzebnych w życiu. Nie chcemy, by liceum było jedynie miejscem i czasem przygotowania do matury, ale było również, a może przede wszystkim, miejscem i czasem na życie takie, jakiego potrzebują nastolatkowie. Szanujemy prawo młodego człowieka do życia zgodnie z potrzebami jego wieku. Nauka jest dla nas tak samo ważna jak budowanie więzi z rówieśnikami, szukanie i rozwijanie zainteresowań, zabawa, uczenie się bycia obywatelem. Tworzymy miejsce, gdzie nauka w naturalny sposób przeplatać się będzie z innymi aspektami życia młodego człowieka.

• Jak to będzie wyglądać?

– Proces kształcenia odpowiadać będzie ministerialnym wymaganiom dotyczącym podstawy programowej. Zostanie on jednak znacząco wzbogacony o zajęcia specjalizacyjne, zgodnie z wyborem ucznia. Wyboru tego uczeń nie musi dokonywać natychmiast. Ma czas, czyli całą pierwszą klasę, by poznać swoje potrzeby, zaobserwować, co sprawia mu radość, przyciąga uwagę, daje satysfakcję. Wiemy, jak dużej presji ulegają uczniowie stojący przed koniecznością wyboru profilu klasy, a nie są na to gotowi. W naszej szkole cierpliwie czekamy, dając uczniom możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach, warsztatach, spotkaniach i poznawania swoich talentów. Wszechstronna aktywność uczniów w szkole (kulturalna, społeczna, artystyczna, biznesowa) będzie dostarczać młodym ludziom doświadczeń, które pozwolą im w przyszłości na wybranie najlepszej dla siebie drogi i sposobu na życie.
Zakładamy zatem zindywidualizowany proces kształcenia dostosowany do możliwości, zainteresowań i osobowości ucznia, który będzie mógł sam decydować w swoim tempie pracy, zakresie i poziomie zdobywanej wiedzy oraz o wyborze takich form i metod pracy, które mu najlepiej będą służyć.

• W szkole nie będzie dzwonków?

– Oczywiście będzie ustalony porządek dnia i tygodnia, ale stawiamy na system niedzwonkowy i funkcjonowanie bez ocen sumujących. Procesowi uczenia się nie będą towarzyszyć szkolne oceny, a opisowe formy, na podstawie których kształtowana będzie obowiązująca w systemie edukacji końcowa ocena przedmiotowa. Będziemy chcieli też ograniczyć prace domowe, zachęcając uczniów do pracy własnej w szkole.

• Jakich uczniów będziecie szukać?

– Zapraszamy młodych ludzi, którzy posiadają motywację do nabywania wiedzy i umiejętności, są otwarci na rozwój pasji i zainteresowań oraz gotowi do wzięcia odpowiedzialności za własną naukę. Osiągnięcia szkolne ucznia nie determinują decyzji o przyjęciu go do Lubelskiej Szkoły Realnej. Dobre stopnie na świadectwie czy wysokie wyniki egzaminu ośmioklasisty mogą być „ciekawą informacją”, ale nie przesądzają o losie kandydata.

Kryteria rekrutacji wynikają z wyznawanego przez nas przekonania, że wzorowe oceny w szkole są nie gwarancją sukcesu w dorosłym życiu. Na życiowy sukces i poczucie samospełnienia w życiu przekłada się przede wszystkim potencjał rozwojowy w postaci kompetencji społecznych, inteligencji emocjonalnej, wewnętrznej motywacji, nie zaś poziomu inteligencji poznawczej mierzonej sukcesami szkolnymi. Przyszłość ucznia, którą stanowić będzie nauka, praca i zabawa z LSR nie będzie zatem zdefiniowana przez dotychczasowe oceny ucznia.

Rekrutacja do LSR to rozmowa i zadania grupowe. Rozmowa rekrutacyjna z kandydatem to czas bliższe poznanie potencjalnego ucznia, jego zainteresowań, oczekiwań, a przede wszystkim jego motywacji do nauki w LSR. W trakcie realizacji zadań grupowych szukamy takich kompetencji jak budowanie relacji, współpraca, krytyczne myślenie, wrażliwość społeczna, dociekliwość poznawcza.

• Szkołom zależy na wynikach maturalnych i tym, by móc się poszczycić wynikami osiąganymi przez uczniów.

– Nam oczywiście też, ale matura nie jest celem nauki. Będziemy przygotować do jej dobrego zdania i dostania się na wymarzoną uczelnię, ale chcemy patrzeć na edukacje szerzej. „...przecież tak naprawdę dobra szkoła to ta, która pomoże naszemu dziecku wyrosnąć na człowieka” - pisał Jan Wróbel, wieloletni dyrektor liceum na Bednarskiej. Dlatego główna misją a naszej szkoły jest inspirowanie i wspieranie ucznia w jego rozwoju tak, by stał się świadomym, odpowiedzialnym, empatycznym i społecznie wrażliwym dorosłym, z silnym poczuciem własnej wartości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lider z Chełma zgubił pierwszy punkt, PZL Leonardo Avia przywiozła trzy z Tomaszowa Mazowieckiego

Lider z Chełma zgubił pierwszy punkt, PZL Leonardo Avia przywiozła trzy z Tomaszowa Mazowieckiego

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe CUK Anioły Toruń 3:2, a PZL Leonardo Avia Świdnik zwyciężyła Lechię Tomaszów Mazowiecki.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać. Doprowadziła do kolizji

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać. Doprowadziła do kolizji

Ku przestrodze - na drodze ekspresowej S12 w powiecie puławskim doszło do niebezpiecznego zdarzenia, które nagrały kamery zarządcy krajowej trasy. Kobieta prowadząca opla minęła zjazd na Nałęczów, a następnie, zamiast zjechać na następnym, zaczęła wycofywać bez patrzenia w lusterka. Lublinianka stanie przed sądem.

Honda pijanego kierowcy

Pan dalej nie pojechał. 24-latka zatrzymała pijanego szofera

24-latka zareagowała na niepewny styl jazdy kierowcy Hondy. Zatrzymała samochód, a kiedy wyczuła od niego alkohol zabrała kluczyki i zaalarmowała policjantów.

Porzuć suszarkę, rozstań się ze starym telefonem. Natura zyska

Porzuć suszarkę, rozstań się ze starym telefonem. Natura zyska

Można je znaleźć przy szkołach, centrach handlowych czy urzędach. Czerwone pojemniki na niewielkie elektroodpady stały się nieodłącznym elementem krajobrazu polskich miast. W Chełmie mieszkańcy mogą korzystać z dwunastu charakterystycznych kontenerów.

Najczęściej stosowane formy zabezpieczeń w magazynach, halach i pomieszczeniach biurowych

Najczęściej stosowane formy zabezpieczeń w magazynach, halach i pomieszczeniach biurowych

Pomieszczenia do przechowywania cennych towarów muszą być bezpieczne. Zagrożenia związane z nieautoryzowanym dostępem, uszkodzeniem mienia czy pożarem mogą doprowadzić do znaczących strat finansowych. Doprowadzają też do niechcianych przerw w działaniach operacyjnych. Przyjrzymy się więc skutecznym formom ochrony mienia i strategicznych materiałów składowanych w magazynach, halach pomieszczeniach biurowych.

Dziś wieczorem rusza sprzedaż karnetów na mecze Orlen Oil Motoru Lublin w nowym sezonie

Dziś wieczorem rusza sprzedaż karnetów na mecze Orlen Oil Motoru Lublin w nowym sezonie

Choć do startu PGE Ekstraligi w 2025 roku jeszcze daleko to już dziś wieczorem kibice Orlen Oil Motoru Lublin będą mogli nabywać karnety na nowy sezon. Szykuje się batalia podobna do tej na żużlowym torze, bo ilość wejściówek jest ograniczona, a chętnych na zakup zdecydowanie więcej

Świąteczna magia prezentów – jak wybrać coś wyjątkowego?

Świąteczna magia prezentów – jak wybrać coś wyjątkowego?

Wyobraź sobie poranek wigilijny – choinka rozświetlona ciepłym blaskiem lampek, zapach piernika unoszący się w powietrzu, a pod drzewkiem prezenty, które czekają na rozpakowanie. Właśnie w tej chwili każdy z nas pragnie, aby upominek, który przygotował, był źródłem radości i zaskoczenia. Jak wybrać idealny prezent, który wpisze się w magię tych wyjątkowych chwil?

Producent opakowań foliowych z nadrukiem – 6 powodów, dla których warto wybrać Colormark

Producent opakowań foliowych z nadrukiem – 6 powodów, dla których warto wybrać Colormark

Opakowania foliowe z nadrukiem to nie tylko doskonały sposób na przechowywanie i transport produktów. Mogą one również pełnić funkcję reklamową. Dlaczego warto postawić na opakowania z nadrukiem od Colormark? Jak mogą wpłynąć na Twój biznes? Poznaj najważniejsze argumenty przemawiające za współpracą.

Holland, Tokarczuk, Applebaum - dziś nadanie tytułu honoris causa i pikieta przeciwko
Lublin

Holland, Tokarczuk, Applebaum - dziś nadanie tytułu honoris causa i pikieta przeciwko

Punktualnie o godzinie 11 na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej rozpocznie się uroczystość wręczenia tytułu honoris causa Agnieszce Holland, Oldze Tokarczuk oraz Anne Applebaum. Nie wszyscy jednak są tym faktem zachwyceni.

Padwa Zamość nie zawiodła, AZS AWF Biała Podlaska nie miał szczęścia

Padwa Zamość nie zawiodła, AZS AWF Biała Podlaska nie miał szczęścia

W meczach 10. kolejki KPR Padwa Zamość pokonała Nielbę Wągrowiec, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał różnicą jednej bramki z RAJBUD Stalą Gorzów Wielkopolski.

Spadek pełen niespodzianek. Jak uniknąć dziedziczenia długów?

Spadek pełen niespodzianek. Jak uniknąć dziedziczenia długów?

Zasady dziedziczenia majątku i długów

Kto oprócz banku udziela pożyczek - sprawdzamy alternatywy

Kto oprócz banku udziela pożyczek - sprawdzamy alternatywy

Nie zawsze mamy możliwość skorzystania z oferty banku, szczególnie w sytuacjach nagłych lub gdy nasza zdolność kredytowa nie spełnia wymagań instytucji bankowych. W takich momentach warto poszukać innych rozwiązań, które oferują rzetelne firmy pożyczkowe. Sprawdźmy, jakie alternatywy dla banków są dostępne na rynku finansowym.

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Najlepiej zarządzane szpitale w naszym regionie. Ranking

Szpitale z Zamościa, Puław, Łęcznej i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group

 Black Friday 2024. Największe okazje, których nie możesz przegapić!

Black Friday 2024. Największe okazje, których nie możesz przegapić!

Black Friday to prawdziwe święto zakupowe dla miłośników i miłośniczek obniżek oraz wyprzedaży. Przywędrowało do nas wprost ze Stanów Zjednoczonych i na stałe wpisało się do kalendarza najważniejszych wydarzeń handlowych. W Czarny Piątek organizowane są liczne promocje i wyprzedaże w niemal wszystkich sieciach handlowych na terenie całego kraju. Zastanawiasz się, z których ofert warto skorzystać? Jak nie przegapić największych okazji?

Dzień Wschodzi: Ofiary przemocy – jak rozpoznać, pomóc i wesprzeć?
film

Dzień Wschodzi: Ofiary przemocy – jak rozpoznać, pomóc i wesprzeć?

W poniedziałkowym odcinku programu Dzień Wschodzi z pytaniem na 6 gościem Katarzyny Nastaj jest psycholog Dorota Dolecka, która odpowiada na istotne pytania dotyczące przemocy w szkołach, rodzinach i społeczności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium