Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelski biznes

14 lipca 2019 r.
10:46

Działają od 1932 r. "Wciąż wprowadzamy nowości. Na rynku pojawiła się nowa linia „miodów polskich”

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
11 8 A A
Wciąż wprowadzamy nowości. Na rynku pojawiła się nowa linia „miodów polskich”, zapakowana w minimalistyczne słoiki z etykietami opatrzonymi folkowymi motywami - mówi Renata Janik z firmy APIS
Wciąż wprowadzamy nowości. Na rynku pojawiła się nowa linia „miodów polskich”, zapakowana w minimalistyczne słoiki z etykietami opatrzonymi folkowymi motywami - mówi Renata Janik z firmy APIS (fot. Maciej Kaczanowski)

W 2005 roku firma otrzymała tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego, działają od blisko 90 lat i zawsze chwalą się naszym regionem. Apis jako pierwszy zaprezentował się w cyklu spotkań „Środa z ambasadorem”, przygotowanym przez Urząd Marszałkowski w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bohaterem spotkania była Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie - Ambasador Województwa Lubelskiego z 2005 roku oraz firma laureat programu Marka Lubelskie 2007 roku.

Nasze województwo od wielu lat jest największym producentem miodu pszczelego w Polsce. Pszczelarze z naszego regionu przodują też pod względem liczby pni (rodzin) pszczelich.

Miody oraz różne wyroby żywnościowe powstające na ich bazie stanowią bardzo liczną grupę wśród 210 artykułów z naszego regionu wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Lubelskie jest stolicą polskiego pszczelarstwa. To tutaj działa jedyne w Polsce technikum pszczelarskie, kształcące fachowców w tej dziedzinie.

Potwierdzeniem pszczelarskiego prymatu naszego regionu jest lubelski APIS. Spółdzielnia, funkcjonująca na rynku już od blisko 90 lat, potrafiła połączyć znakomite tradycje z nowoczesnością, stając się największym w kraju wytwórcą miodów pitnych oraz jednym z większych producentów miodów klasycznych.

Zaczęło się w 1932 roku

Spółdzielnia powstała w 1932 roku. Celem jej powstania było urządzenie miodosytni i produkcja na skalę światową miodów pitnych, co widoczne było w ekspansywnej polityce firmy, która skutkowała pierwszymi nagrodami.

Jeszcze w okresie przedwojennym uhonorowano miody pitne APIS-u na wystawach lub kongresach, między innymi w Belgradzie (1934), San Antonio (1936) i Chicago (1938).

W Polsce miodosytnictwo szczyci się ponad 1000-letnią tradycją. Te stricte polskie wyroby były opisane przez naszych narodowych wieszczów.

Miody pitne propagował i wychwalał sienkiewiczowski imć pan Zagłoba, który nie rozstawał się z gąsiorkiem „wybornego, odstałego, srogiego miodu”, pokrzepiając się nim w różnych sytuacjach „dla pocieszenia”.

Normy i certyfikaty

Dziś APIS łączy tradycję z nowoczesnością, a miody są produkowane według najsurowszych norm.

- W roku 2004 roku, po wieloletnich przygotowaniach, zakończono proces wdrażania systemu ISO i HACCAP. Po audycie certyfikującym APIS zdobył certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań norm ISO 9001:2001 - mówi Renata Janik z firmy APIS.

A to oznacza, że każda butelka czy słoik zjeżdżający z taśmy produkcyjnej, są takie same, wytworzone przy surowca od sprawdzonych dostawców, oferujących miód najwyższej jakości.

Na wszystkich etapach produkcji miody są kontrolowane przez specjalistyczne laboratorium kontrolno-badawcze. Wyroby są także kontrolowane przez laboratorium zewnętrze.

Folkowe motywy

Czasy się zmieniają, ludzie żyją coraz szybciej. Trzeba też trafić do odbiorcy.

- Wciąż wprowadzamy nowości. Na rynku pojawiła się nowa linia „miodów polskich”, zapakowana w minimalistyczne słoiki z etykietami opatrzonymi folkowymi motywami - mówi Renata Janik. - Dla aktywnych mamy nową linię „Bee fit, bee strong”. Jest to miód wielokwiatowy z pyłkiem pszczelim. Sprawdzający się w diecie osób aktywnych, świetny składnik naturalnego napoju izotonicznego.

Miody z APIS-u są znane na czterech kontynentach.

Wyroby z Lublina trafiają do smakoszy w USA, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Japonii, Chinach, Kanadzie oraz Australii.

Historia

Już w roku 966 podróżnicy hiszpańscy notowali, że w kraju Mieszka, obok żywności, mięsa, lasów i ziemi ornej jest obfitość miodu. Rozwój miodosytnictwa warunkował głównie klimat, w którym winorośl nie dojrzewała, zaś bogate naturalne środowisko obfitowało w roje dzikich pszczół.

Ponad dziesięć wieków temu Ibrahim Ibn Jakub - dyplomata, kupiec i podróżnik z Torowy - przekazał w swoich zapiskach, że „słowiańskie wina i upajające napoje kraju Mieszka - to miody”

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny. Prognozowane są burze, silne opady deszczu i grad, co z kolei może podnieść poziom wody rzek.

Umowy z przedstawicielami gmin i PGW Wody Polskie z ramienia Zarządu Województwa Lubelskiego parafował wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Zdjęcia
galeria

Te inwestycje mają ochronić przed powodzią i suszą. W jakich gminach powstaną zbiorniki retencyjne?

9 gmin z regionu wybuduje lub przebuduje szesnaście zbiorników retencyjnych służących do gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Pieniądze na ten cel otrzymały z samorządu województwa lubelskiego.

Kacper Łukasiak po spędzonym sezonie 23/24 wraca do Pogoni Szczecin

Pomocnik wraca z Górnika Łęczna do swojego macierzystego klubu

Piłkarze Górnika Łęczna po wymagającym sezonie przebywają na urlopach. Wiadomo już, że przynajmniej jeden z nich nie zagra w przyszłym sezonie w koszulce Górnika, a przyszłość kilku innych nadal nie jest w pełni przesądzona

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat.

Justyna Adamczuk (z piłką) ma w nadchodzącym sezonie odgrywać w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin bardziej istotną rolę

Justyna Adamczuk przedłużyła umowę z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

20-letnia centerka była jednym z największych objawień poprzedniego sezonu

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował u siebie z Hetmanem Zamość

Grom Różaniec podzielił się punktami z Hetmanem Zamość w meczu pełnym emocji

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował na swoim boisku z pewnym awansu Hetmanem Zamość

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Czy to będzie 100 zł czy 10 tysięcy, nie zmarnuje się ani grosz – mówi Dorota Mazur, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wolicy Brzozowej w gm. Komarów-Osada. Placówka ma szanse na zastrzyk gotówki dzięki akcji zorganizowanej przez Zakład Karny w Zamościu.

Najlepsi z najlepszych ratowali życie na ulicach Lublina
Zdjęcia/Film
galeria
film

Najlepsi z najlepszych ratowali życie na ulicach Lublina

Wybuch gazu, urwana kończyna, wypadek komunikacyjny, urazy czaszki, rozcięcia, zakrztuszenia i udary - z takimi wyzwaniami w sobotę mierzyli się uczestnicy XXX Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Lubelskie z jedną z niższych frekwencji
WYBORY 2024

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Lubelskie z jedną z niższych frekwencji

O godzinie 7:00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Województwo lubelskie w czołówce okręgów z najniższą frekwencją.

Melanż na dachu
foto
galeria

Melanż na dachu

Weekend w Lublinie nie musi być nudny. Zobaczcie, co się działo na Nocy Kultury w Przystań na dachu. Najbardziej imprezowy dach w Lublinie nie zwalnia tempa. Tak się bawi Lublin!

Zatańczyli pod gołym niebem. „Noc Świętojańska” z Kaniorowcami
Foto
galeria

Zatańczyli pod gołym niebem. „Noc Świętojańska” z Kaniorowcami

Tańce, muzyka i tradycyjne obrzędy. W Ogrodzie Saskim odbył się folklorystyczny koncert z okazji zbliżającego się słowiańskiego święta.

Adam Abramowicz

Strzegł interesów przedsiębiorców. Koniec kadencji Abramowicza

W czerwcu kończy się 6-letnia kadencja Adama Abramowicza jako Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jego następcę wskaże premier Donald Tusk.

Grzegorz Białek podkreśla, że Lewart na awans zapracował zarówno jesienią, jak i wiosną

Grzegorz Białek (Lewart Lubartów): Chcemy zbudować drużynę, która zostanie w III lidze na dłużej

Rozmowa z Grzegorzem Białkiem, trenerem Lewartu Lubartów

Noc Kultury w Pszczole
foto
galeria

Noc Kultury w Pszczole

W Pięknej Pszczole odpalono nowy, letni cykl imprezowy Sting & Swing. Mamy zdjęcia z tej imprezy! Na tarasie było jak zwykle, czyli totalny chill, dyskusje, flirt, kanapy, leżaki i letnie napoje...W klubie parkiet rozkręcił Paulsen. Tak się bawi Lublin!

Niebezpieczne odpady w centrum Zamościa? Radny jest oburzony
Zamość

Niebezpieczne odpady w centrum Zamościa? Radny jest oburzony

Lubelski przedsiębiorca chce rozbudować swój funkcjonujący w Zamościu punkt składowania odpadów. Złożył w związku z tym wniosek w magistracie. Decyzji jeszcze nie ma, ale jeden z radnych już jest zdecydowanie na „nie”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium