Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelski biznes

14 lipca 2019 r.
10:46

Działają od 1932 r. "Wciąż wprowadzamy nowości. Na rynku pojawiła się nowa linia „miodów polskich”

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
11 8 A A
Wciąż wprowadzamy nowości. Na rynku pojawiła się nowa linia „miodów polskich”, zapakowana w minimalistyczne słoiki z etykietami opatrzonymi folkowymi motywami - mówi Renata Janik z firmy APIS
Wciąż wprowadzamy nowości. Na rynku pojawiła się nowa linia „miodów polskich”, zapakowana w minimalistyczne słoiki z etykietami opatrzonymi folkowymi motywami - mówi Renata Janik z firmy APIS (fot. Maciej Kaczanowski)

W 2005 roku firma otrzymała tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego, działają od blisko 90 lat i zawsze chwalą się naszym regionem. Apis jako pierwszy zaprezentował się w cyklu spotkań „Środa z ambasadorem”, przygotowanym przez Urząd Marszałkowski w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bohaterem spotkania była Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie - Ambasador Województwa Lubelskiego z 2005 roku oraz firma laureat programu Marka Lubelskie 2007 roku.

Nasze województwo od wielu lat jest największym producentem miodu pszczelego w Polsce. Pszczelarze z naszego regionu przodują też pod względem liczby pni (rodzin) pszczelich.

Miody oraz różne wyroby żywnościowe powstające na ich bazie stanowią bardzo liczną grupę wśród 210 artykułów z naszego regionu wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Lubelskie jest stolicą polskiego pszczelarstwa. To tutaj działa jedyne w Polsce technikum pszczelarskie, kształcące fachowców w tej dziedzinie.

Potwierdzeniem pszczelarskiego prymatu naszego regionu jest lubelski APIS. Spółdzielnia, funkcjonująca na rynku już od blisko 90 lat, potrafiła połączyć znakomite tradycje z nowoczesnością, stając się największym w kraju wytwórcą miodów pitnych oraz jednym z większych producentów miodów klasycznych.

Zaczęło się w 1932 roku

Spółdzielnia powstała w 1932 roku. Celem jej powstania było urządzenie miodosytni i produkcja na skalę światową miodów pitnych, co widoczne było w ekspansywnej polityce firmy, która skutkowała pierwszymi nagrodami.

Jeszcze w okresie przedwojennym uhonorowano miody pitne APIS-u na wystawach lub kongresach, między innymi w Belgradzie (1934), San Antonio (1936) i Chicago (1938).

W Polsce miodosytnictwo szczyci się ponad 1000-letnią tradycją. Te stricte polskie wyroby były opisane przez naszych narodowych wieszczów.

Miody pitne propagował i wychwalał sienkiewiczowski imć pan Zagłoba, który nie rozstawał się z gąsiorkiem „wybornego, odstałego, srogiego miodu”, pokrzepiając się nim w różnych sytuacjach „dla pocieszenia”.

Normy i certyfikaty

Dziś APIS łączy tradycję z nowoczesnością, a miody są produkowane według najsurowszych norm.

- W roku 2004 roku, po wieloletnich przygotowaniach, zakończono proces wdrażania systemu ISO i HACCAP. Po audycie certyfikującym APIS zdobył certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań norm ISO 9001:2001 - mówi Renata Janik z firmy APIS.

A to oznacza, że każda butelka czy słoik zjeżdżający z taśmy produkcyjnej, są takie same, wytworzone przy surowca od sprawdzonych dostawców, oferujących miód najwyższej jakości.

Na wszystkich etapach produkcji miody są kontrolowane przez specjalistyczne laboratorium kontrolno-badawcze. Wyroby są także kontrolowane przez laboratorium zewnętrze.

Folkowe motywy

Czasy się zmieniają, ludzie żyją coraz szybciej. Trzeba też trafić do odbiorcy.

- Wciąż wprowadzamy nowości. Na rynku pojawiła się nowa linia „miodów polskich”, zapakowana w minimalistyczne słoiki z etykietami opatrzonymi folkowymi motywami - mówi Renata Janik. - Dla aktywnych mamy nową linię „Bee fit, bee strong”. Jest to miód wielokwiatowy z pyłkiem pszczelim. Sprawdzający się w diecie osób aktywnych, świetny składnik naturalnego napoju izotonicznego.

Miody z APIS-u są znane na czterech kontynentach.

Wyroby z Lublina trafiają do smakoszy w USA, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Japonii, Chinach, Kanadzie oraz Australii.

Historia

Już w roku 966 podróżnicy hiszpańscy notowali, że w kraju Mieszka, obok żywności, mięsa, lasów i ziemi ornej jest obfitość miodu. Rozwój miodosytnictwa warunkował głównie klimat, w którym winorośl nie dojrzewała, zaś bogate naturalne środowisko obfitowało w roje dzikich pszczół.

Ponad dziesięć wieków temu Ibrahim Ibn Jakub - dyplomata, kupiec i podróżnik z Torowy - przekazał w swoich zapiskach, że „słowiańskie wina i upajające napoje kraju Mieszka - to miody”

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weekend ze Sceną Komedii
teatr
10 stycznia 2025, 19:00

Weekend ze Sceną Komedii

Kolejki do lekarzy specjalistów są długie, kto był ten wie ale czy można się z tego śmiać? A z kultowych filmów? Odpowiedzi na te spróbuje udzielić Scena Komedii w Lublinie, która zaprasza na weekend z przedstawieniem pt. „Znachor”.

Adoptuj psiaka z lubelskiego schroniska i znajdź przyjaciela na lata
ZDJĘCIA
galeria

Adoptuj psiaka z lubelskiego schroniska i znajdź przyjaciela na lata

Każdy ma prawo do miłości. Nawet bezdomne psiaki. Obecnie w lubelskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt na kochający dom czeka 125 psów.

Wielka „Gala karnawałowa” w Filharmonii Lubelskiej
11 stycznia 2025, 18:00

Wielka „Gala karnawałowa” w Filharmonii Lubelskiej

W sobotni wieczór (11 stycznia) Filharmonia Lubelska zaprasza na wyjątkowy koncert, który przywoła nie tylko operowe arcydzieła, ale także pełne humoru operetki. W programie znajdą się słynne arie oraz duety w wykonaniu wybitnych solistów: Joanny Woś (sopran) i Rafała Bartmińskiego (tenor), a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Co zrobić z choinką po świętach? Każda z nich może zyskać teraz nowe życie

Co zrobić z choinką po świętach? Każda z nich może zyskać teraz nowe życie

Rozpoczęła się poświąteczna zbiórka choinek w donicach. Już wkrótce mogą one wzbogacić miejską zieleń.

Legendarny głos Lombardu. Małgorzata Ostrowska wystąpi w Centrum Spotkania Kultur.
koncert
20 stycznia 2025, 19:00

Legendarny głos Lombardu. Małgorzata Ostrowska wystąpi w Centrum Spotkania Kultur.

W roku ubiegłym wydała płytę o znamiennym tytule – „Legenda”. Artystka powraca z nowymi piosenkami i odświeżonym brzemieniem. Małgorzata Ostrowska za sprawą swojego elektryzującego głosu i niezwykłego wizerunku, zapisała się jako jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej muzyki lat 80-tych. Już 20 stycznia (poniedziałek) artystka wystąpi w lubelskim Centrum Spotkania Kultur.

Kacper Śpiewak rozegrał w koszulce Motoru 22 mecze

Napastnik odchodzi z Motoru Lublin

Motor Lublin pożegnał pierwszego piłkarza podczas zimowego okienka transferowego. Ekipę beniaminka PKO BP Ekstraklasy opuścił napastnik Kacper Śpiewak, który w tym sezonie i tak ani razu nie pojawił się na murawie. Kontrakt z 24-latkiem został rozwiązany za porozumieniem stron.

Kierowca BMW uderzył wczoraj w sygnalizację świetlną. Wszystko przez złe warunki pogodowe i niedostosowanie prędkości

Na drogach znowu będzie ślisko. O tym, że warto zwolnić przekonał się 18-letni kierowca

Przed nami kolejna, niebezpieczna noc. Uważać powinni kierowcy, a także piesi.

Wojewoda podsumował pracowity rok
galeria

Wojewoda podsumował pracowity rok

Walka z wścieklizną, bezpieczeństwo, decyzje ZRID, polityka senioralna, problemy w rolnictwie i krótszy czas oczekiwania na paszport – wojewoda lubelski podkreśla, że miniony rok był dla województwa czasem intensywnym, jednak władze nie zwalniają tempa i przygotowują się do dalszych działań.

Kierował autobusem mimo zakazu

Kierował autobusem mimo zakazu

Za szybko i z aktywnym zakazem prowadzenia. Kierowcy autobusu grozi nawet kilka lat odsiadki.

Po latach oczekiwań i obaw o przyszłość inwestycji, wykonawca rozpoczął prace nad budową HUB-u Logistycznego. Ma być gotowy do 2026 roku.

„Lepiej późno niż wcale”. Ruszyła budowa zapowiadanego HUB-u Logistycznego

Nareszcie Chełm ma powody do radości. Przy ul. Wschodniej rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę zapowiadanego HUB-u logistycznego. Obiekt ma być gotowy do końca 2025 roku.

Pomoc dla Ukrainy ze strony biznesu SCM, Fundacji Rinata Achmetowa i klubu piłkarskiego Szachtar w czasie wojny

Pomoc dla Ukrainy ze strony biznesu SCM, Fundacji Rinata Achmetowa i klubu piłkarskiego Szachtar w czasie wojny

SCM Business, Fundacja Rinata Achmetowa i klub piłkarski Szachtar przeznaczyły już 9 miliardów hrywien na pomoc krajowi, wojsku i ludności cywilnej w ciągu prawie 33 miesięcy inwazji na pełną skalę. Główne obszary pomocy to wsparcie dla Sił Zbrojnych Ukrainy, pomoc humanitarna dla ludności cywilnej, wsparcie społeczności, projekty charytatywne, rzecznicze i obrońcy Mariupola.

Oranżeria

Wcześniej dyskryminacyjna karta odebrała szansę na miliony złotych. Co teraz poszło nie tak?

Wcześniej przeszkodą była Samorządowa Karta Praw Rodzin, a teraz błędy formalne we wniosku do Ministerstwa Kultury. Oranżeria w Radzyniu Podlaskim nie dostanie milionów złotych na remont.

Ksiądz Marek Tworek zginął w wieku 52 lat

Ksiądz zginął w wypadku. Znamy datę jego pogrzebu

Tragicznie zmarły proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Chmielku zostanie pochowany na biłgorajskim cmentarzu, w swoich rodzinnych stronach. „Dbał o dobro duchowe świeckich i owocnie współpracował z kapłanami” – wspomina diecezja zamojsko-lubaczowska.

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Obiecywali łatwą pracę online i duży zarobek. Mieszkaniec powiatu ryckiego padł ofiarą oszustów i stracił 6000 złotych.

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?
GRY I AI
film

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?

Nvidia prezentuje nową serię kart graficznych. A przy okazji sporo nowych technologii: DLSS 4, Multi Frame Generation, RTX Neural Faces czy RTX Mega Geometry. Ile to wszystko kosztuje i jaki da efekt?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium