Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 lipca 2019 r.
18:52

Praca dyplomowa obroniona. Hillman odrestaurowany. Takich aut jest tylko 15 na świecie

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
60 5 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Zardzewiały, niekompletny, z silnikiem w stanie śmierci klinicznej, do 50 lat nie ruszany - tak wyglądał Hillman z 1932 roku, zanim trafił w ręce rodziny Wolaków spod Nałęczowa. Artyści renowacji z tony złomu zrobili unikalne cacko. Takich aut jest 15 na świecie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hillman Wizard typ 75 z 1932 roku pojawił się na aukcji w Niemczech. Był w fatalnym stanie, ale nabywca z Polski zdecydował się na zakup. Auto przyjechało do Polski i trafiło do serwisu rodziny Wolaków pod Nałęczowem. Fachowcy wzięli go swoje ręce. Efekt poznaliśmy 4 lipca.

Praca dyplomowa

Tego dnia Michał Wolak pod krawatem stawił się na Wydziale Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Bronił pracę dyplomową, w której krok po kroku opisał proces renowacji tego samochodu.

Odnowione auto wzbudziło sensację na wydziale. Przed zaparkowanym samochodem zbierali się ludzie i cmokali z zachwytu. Hillman prezentował się wyśmienicie; jak w stanie fabrycznym. A może nawet lepiej. Od oryginału różniło go jedynie malowanie.
Prezentacja efektów pracy inżynierskiej wykonanej przez Michała Wolaka, pod kierunkiem dr inż. Krzysztofa Plizgi z Katedry Energetyki i Środków Transportu, przeszła najśmielsze oczekiwania.

Temat pracy: „Organizacja czynności naprawczych pojazdów samochodowych na przykładzie renowacji samochodu Hillman Wizard typ 75 wyprodukowanego w Wielkiej Brytanii w 1932 roku”.

W gruncie rzeczy, już inżynier Michał Wolak opisał cały proces odnowy tego samochodu.

- Praca inżynierska jest niejako dokumentacją kolejności wykonywanych prac mechanicznych, blacharskich, lakierniczych, a także inżynieryjnych przy dorabianiu elementów pojazdów, których nie można odnowić ze względu na ich stan - mówi dr inż. Krzysztof Plizga z Katedry Energetyki i Środków Transportu UP w Lublinie.

Autor w swojej pracy opisał krok po kroku proces odnowy stanu poszczególnych elementów, zastosowane technologie i techniki odnowy lub rekonstrukcji elementów, a także przedstawił organizację procesu naprawy.

Unikat

Hillman Wizard typ 75 z 1932 roku jest unikatowym pojazdem. Przed II Wojną powstało 7000 sztuk tego modelu. Do naszych czasów dotrwało 15 egzemplarzy, przeważnie w Anglii. Z punktu widzenie kolekcjonerskiego jest to perełka, choć może nie pierwszej wody.

- Pracy było sporo, bo samochód był w złym stanie. Jego najważniejsze podzespoły były niesprawne, a karoseria skorodowana - opowiada Michał Wolak.

Z informacji od właściciela pojazdu wynikało, że samochód stał nie użytkowany od pięćdziesięciu lat. Nie było innej drogi, jak demontaż podzespołów. Proces naprawy wiązał się z ryzykiem wykrycia kolejnych znaczących uszkodzeń i wstrzymaniu procesu naprawy. Jest to nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne.

Elementy karoserii dorabiał pan Włodzimierz, tata pana Michała. Brakujące elementy karoserii powstawały z arkusza blachy. Do akcji ruszyły młotek, koło angielskie oraz niepospolite umiejętności taty pana Michała.

Niemniej pracy wymagała odnowa silnika. - Ktoś traktował go bezlitośnie. Zamarzająca woda uszkodziła blok, popękały kanały wodne – opowiada pan Michał. Silnik trafił do specjalistycznego zakładu. Była to chirurgiczna robota, ale motor znowu zaczął pracować. - Dziś silnik chodzi bez zarzutu - dodaje pan Michał.

Wyzwanie

Każdy miał swój udział w procesie restauracji Hillmana.

Pan Michał był odpowiedzialny za lakierowanie i wykończenie środka.

- Hillmany wyjeżdżały z fabryki w wersji dwukolorowej, ale dość ponurej. Właściciel samochodu zdecydował, aby ocieplić wygląd. Odnowiony Hillman jest także bicolor, ale w barwach znacznie cieplejszych dla oka.

- Wcześniej miałem okazję kilkukrotnie być promotorem prac dotyczących odrestaurowywania pojazdów zabytkowych: motocykli lub samochodów, ale jeszcze nigdy aż w takim stanie i nigdy w takim wieku. Poprzedni moi dyplomanci odrestaurowywali motocykle produkcji polskiej i rosyjskiej, popularny WSK, „emkę” czy Ural lub wykonywali ich repliki. Tymczasem, gdy usłyszałem o jaki pojazd chodzi, to wiedziałem że czeka mnie i dyplomanta wyzwanie - dodaje dr inż. Krzysztof Plizga.

Prace renowacyjne trwały około 1,5 roku.

Moda na klasyki

W Polsce panuje teraz moda na klasyki. - Pomimo niewątpliwych zalet nowoczesnych samochodów, pojazdy zabytkowe traktowane są z sentymentem. Poddane renowacji lub rekonstrukcji trafiają do prywatnych kolekcji lub muzeów. Stają się zabytkami nie tylko polskiej, ale także i światowej motoryzacji – mówi dr inż. Krzysztof Plizga.

W dzisiejszych czasach wielu ludzi traktuje chęć posiadania rzadkiego modelu pojazdu po części jako hobby, ale też jako lokatę swoich pieniędzy, a wykonana i przedstawiona praca dyplomowa może być traktowana jako przykład dla naśladowców tej tematyki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana
Kraj

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana

Dzisiaj w Stalowej Woli zawarta została umowa na zakup 250 wozów towarzyszących do samobieżnych haubic K9 oraz 96 haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i logistyczny. - To historyczny moment, inwestycja w bezpieczeństwo - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Radny miejski Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta Lublina z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ul. Podzamcze. W odpowiedzi zastępca prezydenta Tomasz Fulara poinformował, że miasto nie planuje wprowadzenia proponowanych modyfikacji.

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium