Lodówka na pewno przyda się 5-osobowej rodzinie z Kodnia. Kuchenka gazowa z zapalarką znalazła się wśród życzeń mieszkańca gminy Wojciechów, który opiekuje się 88-letnią babcią. Zaś dzieciom małżeństwa z Zamościa do zdalnej nauki potrzebny jest laptop lub tablet. Wśród oczekujących na Szlachetną Paczkę, którzy nie znaleźli jeszcze darczyńców są 33 rodziny z Lubelskiego.
– Liczba ta może się zwiększyć, ponieważ jeszcze w poniedziałek wolontariusze mieli odwiedzić kilka rodzin – zaznacza Sabina Sęk, koordynatorka ds. promocji Szlachetnej Paczki w województwie lubelskim. I od razu wyjaśnia: Chcemy pomóc jak największej liczbie osób zaś w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa wizyty u potrzebujących (m.in. ze względu na izolację czy kwarantannę) przedłużyły się w czasie.
Większość, 632 rodziny z województwa lubelskiego już znalazły swoich darczyńców. – Podobnie jak w poprzednich latach jest sporo osób, które chcą pomóc innym. Także w czasie pandemii nie pozostajemy obojętni na los drugiego człowieka – przyznaje pani Sabina, która wspólnie ze znajomymi z Polski m.in. z Gdańska, Poznania, Rzeszowa i Radomia przygotowała świąteczną paczkę dla seniorki. – Trzy lata temu pani Joanna straciła cały dobytek życia, ponieważ w jej domu wybuchł pożar – opowiada wolontariuszka. – Kobieta musiała się przeprowadzić ze wsi do miasta. Mimo przeciwności losu się nie poddała, utrzymuje się dzięki pracom dorywczym. Ta jej postawa bardzo mnie poruszyła.
Wśród rodzin, które jeszcze czekają na pomoc są m.in. mieszkańcy powiatów bialskiego, lubelskiego, zamojskiego czy opolskiego. Potrzeby są różne np. meble, kabina prysznicowa, pościel, czy sprzęt AGD, powtarzają się zaś prośby o żywność, środki chemiczne i ubrania.
Szczegółowe opisy rodzin i tego czego dokładnie potrzebują znajdują się na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl
– To już ostatnie chwile, by pomóc potrzebującym, do których dotarli wolontariusze Szlachetnej Paczki, dlatego też z całego serca zachęcamy do włączenia się do pomocy. Do tego by podarować drugiej osobie trochę szczęścia – apeluje do darczyńców pani Sabina.
Weekend Cudów, czyli czas kiedy będą dostarczane dary do rodzin już niebawem, bo 12 i 13 grudnia. – W tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne nie będzie możliwości aby darczyńcy sami dostarczyli paczki rodzinom – zaznacza Sabina Sęk. – Przywożą je do magazynu na określony przed wolontariusza dzień i godzinę, aby maksymalnie ograniczyć kontakt jednych osób z drugimi. Poza tym nas również obowiązują limity przebywających w jednym pomieszczeniu.
Odbiór paczek od darczyńców i ich przekazanie potrzebującym rodzinom będzie się odbywać w reżimie sanitarnym.
Stowarzyszenie Wiosna
Od 2001 r. organizuje przed światami Bożego Narodzenia akcję Szlachetna Paczka. Co roku wolontariusze stowarzyszenia odwiedzają rodziny zgłoszone do programu. Poznają ich historie, potrzeby a także marzenia, by później „wspólnie z nimi - szukać rozwiązań, które pomogą im przezwyciężyć trudną sytuację, zmienić schemat, według którego funkcjonują i w wielu przypadkach wyjść z biedy. W ubiegłym roku ponad 12 tys. wolontariuszy odwiedziło blisko 35 tys. rodzin w Polsce. Poza „Szlachetną Paczką” stowarzyszenie organizuje pomoc edukacyjną dla dzieci ze szkół podstawowych („Akademia Przyszłości”).
„Raport o biedzie w Polsce”/szlachetnapaczka.pl
- Ponad 900 tys. dzieci doświadczyło ubóstwa. 300 tys. żyje w skrajnym ubóstwie
- Do 3,7 mln (10 proc. populacji) do końca bieżącego roku wzrośnie liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie w wyniku wzrostu bezrobocia i spadku PKB spowodowanych pandemią koronawirusa (szacunki MFW).
- W 84 proc. rodzin, które otrzymały pomoc Szlachetnej Paczki, jest przynajmniej jeden chory lub niepełnosprawny członek rodziny.
- Co trzeciej z nich nie stać na pokrycie comiesięcznych kosztów leczenia, w tym na wykup leków.
- Co szósta rodzina, która otrzymuje pomoc Szlachetnej Paczki, żyje bez dostępu do łazienki. 6 proc. nie ma bieżącej wody.
- 12 zł na dzień wynosi średni dochód na osobę w rodzinach objętych wsparciem Szlachetnej Paczki (po odliczeniu stałych kosztów utrzymania)