Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

25 grudnia 2020 r.
13:10

Szpitale przygotowują się do szczepień służby zdrowia. Sześć placówek w woj. lubelskim

Autor: Zdjęcie autora PAP
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Szpitale węzłowe w całym kraju przygotowują się do szczepienia przeciw COVID-19 osób z grupy "zero", czyli pracowników służby zdrowia. Szczepienia te rozpocząć mają się w najbliższą niedzielę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według zapowiedzi, pierwsza partia szczepionki, 10 tysięcy dawek, trafi do Polski w sobotę 26 grudnia, a pierwsze szczepienia medyków odbędą się w niedzielę 27 grudnia. Łącznie szczepienia mają być prowadzone w 73 szpitalach węzłowych w całym kraju.

W Warszawie pierwsi medycy zostaną zaszczepieni w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA. - W niedzielę zostanie zaszczepionych w CSK MSWiA ponad 300 osób, którzy są pracownikami tej placówki. Potrwa to kilka godzin. Na pewno pięć osób otrzyma szczepionkę w warunkach reprezentacyjnych. Chcielibyśmy postawą pracowników CSK MSWiA zachęcić Polaków do tego, aby zaszczepić się przeciw COVID-19 – powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Iwona Sołtys. Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka i lekarz z tego szpitala. Pozostałe trzy osoby są jeszcze ustalane. Wstępnie mają to być lekarka i ratownik medyczny. Na pewno są to osoby, które są przy pacjentach - przekazała rzeczniczka.

W stolicy do szczepień jest gotowy również Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zakaźny. - W szpitalu jest bardzo duża chęć do zaszczepienia się. Właściwie wszyscy pracownicy zgłosili się jako kandydaci do szczepień z niezwykle prostej przyczyny, jaką jest fakt, że my od dziewięciu miesięcy leczymy pacjentów z COVID-19, wiemy dokładnie, jak wygląda ta choroba i wzbudza to w nas chęć zabezpieczenia się przed zachorowaniem - powiedział PAP zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie prof. Andrzej Horban. W woj. mazowieckim także szpitale w Radomiu, Płocku, Ostrołęce i Siedlcach są gotowe, aby zacząć szczepienia po otrzymaniu preparatu.

W Krakowie Szpital Uniwersytecki planuje sukcesywnie uruchamiać punkty szczepień na swoim terenie, w zależności od zapotrzebowania. Lecznica przyjęła zgłoszenia na szczepienia dla ponad 8 tys. osób – zarówno pracowników szpitala, jak i osób spoza niego, np. z przychodni i aptek. Wśród samego zaś personelu szpitalnego chce się zaszczepić ponad 50 proc. pracowników – czyli prawie 3 tys. osób. Najpierw placówka rozważa szczepienie zainteresowanych w 10-osobowych grupach z różnych działających na jej terenie klinik. - Pamiętajmy o racjonalności i o pacjentach – nie możemy w jednym czasie zaszczepić całej jednej kliniki i narażać ją na brak personelu – powiedział PAP dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski. Jak zapowiedział, najpierw zostanie zaszczepiony personel z oddziału covidowego, potem z innych oddziałów i klinik oraz wszyscy ci, którzy zgłosili się do szpitala na szczepienie.

Z kolei we Wrocławiu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (największym szpitalu na Dolnym Śląsku) rozpoczęcie szczepień planowane jest również na niedzielę. Trwa przygotowywanie infrastruktury – gabinetu szczepień oraz miejsca, w którym osoby szczepione będą przechodzić kwalifikację lekarską. - Do tej pory na szczepienia zapisało się 2,5 tys. osób, 65 proc. personelu naszego szpitala. Jako pierwsi zaszczepią się dyrektor szpital Piotr Pobrotym oraz rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. dr hab. Piotr Ponikowski - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Monika Kowalska. We Wrocławiu pierwsze szczepionki trafią również do Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego przy ul. Koszarowej - to największy szpital zakaźny w regionie.

W Lubelskiem – według nieoficjalnych informacji - szczepienia rozpocznie sześć szpitali: w Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej, Puławach oraz dwa szpitale w Lublinie, w tym Szpital Kliniczny nr 1 i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Gotowy do szczepień jest szpital w Chełmie, do którego ma być dostarczone 75 dawek szczepionki. - Jeśli dotrą do nas w niedzielę w godzinach okołopołudniowych, to zaczniemy szczepienia już w niedzielę - powiedziała PAP dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie Kamila Ćwik. Według planów w niedzielę zaszczepionych ma tam być 15 osób, a w kolejne dwa dni po 30 osób.

Do środy chętnych do zaszczepienia w tym szpitalu zgłosiło się w sumie ponad 1,1 tys. osób, w tym ok. 400 osób to pracownicy chełmskiego szpitala (ponad 30 proc. całej załogi), a ponad 700 to pracownicy 115 innych placówek. Jak dodała Ćwik, zgłoszenia wciąż napływają, wielu pracowników chełmskiego szpitala zgłosiło się do szczepień w innych placówkach, w których też pracują; jest też wiele osób, które z powodu kwarantanny czy choroby nie mogą się zaszczepić w tym pierwszym terminie.

W Wielkopolsce akcja szczepienia personelu medycznego w niedzielę rozpocznie się w szpitalach w Lesznie, Koninie, Pile, Kaliszu i dwóch placówkach w Poznaniu: Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP) oraz w szpitalu miejskim im. Józefa Strusia. Rzecznik prasowy UMP prof. dr hab. Maciej Wilczak przekazał PAP, że uczelnia jest gotowa do zaszczepienia w niedzielę o godz. 12 pierwszych 60 pracowników medycznych. Podkreślił, że deklaracje chęci przyjęcia szczepionki będą zbierane do poniedziałku.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Poznania Joanna Żabierek poinformowała PAP, że w szpitalu miejskim im. J. Strusia do zaszczepienia zapisało się 1,8 tys. osób, w tym 800 to pracownicy łącznie 60 podmiotów zewnętrznych. Wskazała, że szpital obecnie weryfikuje zgłoszenia osób chętnych do zaszczepienia. Pierwsza partia 75 sztuk szczepionki ma dotrzeć do placówki w niedzielę. - Realizacja szczepień podzielona została na kilka dni i rozpocznie się 28 grudnia. Pierwszego dnia zaszczepionych ma zostać od 20 do 30 osób – podała Żabierek.

W woj. pomorskim szczepienia będą prowadzone w czterech placówkach. Pełną gotowość deklaruje Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Sczepienia mają się tam rozpocząć już w niedzielę 27 grudnia. - Jeśli szczepionki dotrą do nas w niedzielę o rozsądnej porze, np. koło południa, to będziemy w stanie zaszczepić pierwszych pracowników Szpitali Pomorskich już tego dnia. Jesteśmy, gotowi. Mamy przygotowane gabinety zabiegowe oraz pokoje lekarskie, gdzie będą się odbywać kwalifikacje do szczepień – powiedziała PAP rzeczniczka spółki Szpitale Pomorskie Małgorzata Pisarewicz. Przygotowany do szczepień przeciwko wirusowi SARS-COV-2 jest też 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku. Tam szczepienia rozpoczną się w poniedziałek.

Na niedzielę zaplanowane są także pierwsze szczepienia w szczecińskim szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej. - Kompletujemy listę osób, które będą zaszczepione. Wiemy, że ta pierwsza partia szczepionek nie będzie zbyt duża, będzie ona dystrybuowana centralnie. Mają dotrzeć 26 lub 27 (grudnia) rano – powiedział wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych woj. zachodniopomorskiego prof. Miłosz Parczewski.

Na Warmii i Mazurach szczepić będą cztery szpitale węzłowe: w Ostródzie, miejski i wojewódzki w Elblągu oraz wojewódzki dziecięcy w Olsztynie. Jak poinformował PAP prezes zarządu szpitala w Ostródzie Jacek Dudzin, do placówki szczepionki przeciw COVID-19 mają być dostarczone w niedzielę między godziną 12.00 a 13.00. Będzie chwila na przygotowanie i rozpoczynamy szczepienie personelu. Zaszczepimy 190 osób czyli ok. 70-80 proc. personelu - dodał. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie będzie jedynym w tym mieście, który w niedzielę rozpocznie szczepienia pracowników przeciw COVID-19. Tego dnia planowane jest zaszczepienie 100 osób.

W Podlaskiem, jeszcze w grudniu szczepienia mają prowadzić cztery szpitale: Uniwersytecki Szpital Kliniczny, szpital MSWiA w Białymstoku oraz szpitale wojewódzkie w Łomży i Suwałkach. 225 dawek szczepionki ma dostać w ramach pilotażu Uniwersytecki Szpital Kliniczny - poinformowała PAP rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk. Jak podała, do szczepień zgłosiło się 1,6 tys. pracowników tego największego i najbardziej specjalistycznego szpitala w województwie podlaskim. Rzeczniczka dodała, że to kiedy będzie wykonana pierwsza szczepionka zależy od tego, kiedy trafią one do szpitala. W szpitalu wojewódzkim w Łomży pierwsze szczepienia mają się odbyć 27 grudnia. - Jesteśmy w trakcie ustaleń (...) Godziny szczepienia w tym dniu będą uzależnione od godziny dostarczenia szczepionek do szpitala. Pierwszego dnia będzie to mniejsza ilość osób, w granicach 20 - poinformowała PAP koordynator szczepień w łomżyńskim szpitalu Jolanta Gryc. Szczepieni będą pracownicy szpitala według listy, która powstała w pierwszym terminie - do 20 grudnia.

Na Podkarpaciu do udziału w programie szczepień zgłosiły się w sumie 344 podmioty, które dysponują ponad 500 zespołami szczepień. W tej liczbie jest też 29 szpitali węzłowych, gdzie szczepieni będą pracownicy służby zdrowia. Jednak pierwsze szczepienia odbywać się będą tylko w 5 szpitalach węzłowych: w Rzeszowie, Sanoku, Przemyślu, Dębicy i Łańcucie. Wszystkie placówki są przygotowane do szczepień, które odbywać się będą w gabinetach zabiegowych. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk, pierwszy pacjent na Podkarpaciu zostanie zaszczepiony w niedzielę, prawdopodobnie w szpitalu MSWiA w Rzeszowie.

W woj. śląskim pierwsze szczepienia kadry medycznej będą odbywały się w czterech placówkach: w szpitalu MSWiA w Katowicach, szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej, szpitalu wojewódzkim w Częstochowie oraz w szpitalu rejonowym w Raciborzu. Jak przekazała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, wszystkie te placówki są już zorganizowane pod kątem szczepień.W niedzielę w każdym z czterech szpitali w regionie zaszczepionych zostanie po kilkanaście pierwszych osób; działania te będą rozwijane w kolejnych dniach.

W woj. świętokrzyskim szczepienie personelu przeciwko COVID-19 będą prowadzone w dwóch szpitalach: Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach (szpital węzłowy) oraz Szpitalu Powiatowym w Starachowicach. Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach poinformowała, że z personelu zatrudnionego w placówce chęć zaszczepienia wyraziło około 1100 osób. - To stanowi około 50 proc. naszych pracowników. Oprócz tego zgłaszało się do nas wiele indywidualnych praktyk lekarskich, przychodni i aptek. Szacujemy, że z zewnętrznych podmiotów będziemy mieli do zaszczepienia około tysiąca osób – powiedziała.

W woj. łódzkim - jak wynika z danych przekazanych przez lokalny oddział NFZ - wszystkie tzw. szpitale węzłowe, których w regionie jest 9, są gotowe do pracy podczas pierwszego etapu masowych szczepień przeciw COVID-19. - W województwie łódzkim trwa zbieranie danych pracowników służby zdrowia, którzy w pierwszej kolejności dostaną szczepionkę - powiedziała PAP Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ. W Łódzkiem szpitale węzłowe to m.in. szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi i szpitale w Zgierzu, Piotrkowie Trybunalskim oraz Radomsku.

Dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Zgierzu Agnieszka Jóźwik poinformowała, że szpital ten ma otrzymać w niedzielę 75 dawek szczepionki. - Nasz personel będzie wyszczepiony jeszcze tego samego dnia. W pierwszej kolejności będą to pracownicy oddziału obserwacyjno-zakaźnego, intensywnej terapii zakaźnej i zakaźnego SOR-u - dodała. Przygotowanie do rozpoczęcia szczepień potwierdziła rzeczniczka szpitala im. Biegańskiego w Łodzi Ewa Papiernik. - Na szczepienia zapisała sie znaczna część załogi szpitala. W pogotowiu mamy całą niezbędna infrastrukturę. Jeśli szczepionki dotrą do nas zgodnie z planem, to pierwsze szczepienia będą możliwe już w niedzielę - zaznaczyła.

===

Autorzy tekstu: Natalia Kamińska, Sonia Otfinowska, Daria Kania, Ilona Pecka, Piotr Doczekalski, Renata Chrzanowska, Szymon Kiepel, Anna Machińska, Agnieszka Libudzka, Elżbieta Bielecka, Izabela Próchnicka, Wojciech Huk, Mateusz Babak, Wiktor Dziarmaga, Beata Kołodziej, Hubert Bekrycht, Agnieszka Grzelak-Michałowska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium