Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 listopada 2021 r.
12:18

Szyldziki do kontroli. Właściciele mieli rok na dostosowanie się do zmian

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 5 A A
Zamość
Zamość (fot. UM Zamość)

Mija czas jaki mieli zarządcy nieruchomości i podmioty działające w mieście by dostosować wygląd posesji do przepisów. Obowiązująca w całym Zamościu uchwała, określa zasady reklamowania się w miejskiej przestrzeni - od wyglądu ogródka gastronomicznego po blask neonu. Teraz urzędnicy mówią „sprawdzam”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o zasady sytuowania szyldów, reklam, ogrodzeń i obiektów małej architektury. Uchwałę, która je określa radni przyjęli 26 października zeszłego roku. To spory dokument z załącznikami, bo Zamość został podzielony na pięć stref, w których obowiązują odmienne wytyczne. Miasto przypomina o tych przepisach, bo już można sprawdzać efekty.

– Uchwała, którą w skrócie nazywamy reklamową obowiązuje w mieście od 20 listopada zeszłego roku. Teraz mija termin w którym należało się dostosować do jej wymogów. Właściciele nieruchomości mieli na to 12 miesięcy. Dlatego będziemy prowadzić kontrole, sprawdzając czy to zrobili. Niezależnie od nich, już prowadzimy rozmowy z dużymi sieciami handlowymi w sprawie billboardów reklamowych. Uchwała ich też dotyczy. Ale nie ma większych problemów, to spokojne ustalenia – mówi Joanna Rączka, dyrektor Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków UM w Zamościu.

Dodaje, że jeszcze nie ma ustalonego harmonogramu kontroli ani decyzji czy będą je przeprowadzać sami urzędnicy czy w towarzystwie miejskich strażników.

Przedsiębiorcy, którzy działają na lokalnym rynku reklamowym i robią szyldy, neony, banery i inne elementy nie są zachwyceni przepisami. Uważają, że jeśli już, to by wystarczyły dla zabytkowego centrum i pasa drogowego.

Wytykają też, że ustalanie sztywnych zasad ułatwia pracę urzędnikom ale wcale nie przynosi korzyści wyglądowi miasta. A przecież o to w tym wszystkim chodzi. Uważają, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

– Nie można ustalić arbitralnie: szyld może mieć tyle centymetrów na tyle. I koniec. Albo: nie może być neonów. Dlaczego? Co, jeśli szyld zgodny z wytycznymi w ogóle nie pasuje do architektury, burzy proporcje i powinien być większy? A neon z ażurowych białych liter dobrze wygląda na fasadzie? Trzeba rozmawiać o każdym projekcie indywidualnie, biorąc pod uwagę lokalizację. To sprawa konserwatora zabytków, żeby dopilnował wielkości szyldu. Dlaczego przekreśla się neony, kiedy wystarczy przypilnować, żeby nie migały, pasowały kolorystycznie, a ich konstrukcja nie niszczyła elewacji. Nie żyjemy w Renesansie – uważa właściciel jednej z zamojskich agencji reklamowych, który stwierdza, że rozumie staromiejskich przedsiębiorców, którzy starają się jak mogą zwrócić na siebie uwagę turystów.

Zamojskie agencje nadal robią tak zwane potykacze i nie słyszały o zleceniodawcy, który by chciał zmieniać reklamę z uwagi na uchwałę. Ale oczywiście ich pracownicy przyznają, że są w Zamościu miejsca, które są oszpecone.

Na razie do urzędników nie dotarły informacje od mieszkańców o takich fragmentach Zamościa. Zwłaszcza, że jest po sezonie i ewentualne sporne ogródki gastronomiczne, banery na ogrodzeniach czy potykacze zachęcające turystów do odwiedzin i zakupów, już z zamojskich ulic zniknęły.

W której strefie jesteś

Strefa „A” obejmuje teren Starego Miasta i tereny poforteczne;

Strefa „B” obejmuje obszary bezpośredniego otoczenia Starego Miasta i terenów pofortecznych, zespół zabudowy „dawnych koszar”, Zespół Szkół Rolniczych, Rynek Nowego Miasta z otoczeniem, ul. Partyzantów, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Peowiaków, ul. Odrodzenia, ul. Orląt Lwowskich, ul. Sadowa, ul. Partyzantów, część ul. Wojska Polskiego, część ul. Szczebrzeskiej z uwzględnieniem obustronnych ciągów zabudowy ww. ulic oraz Ogród zoologiczny;

Strefa „C” to obszary systemu przyrodniczego: obszar miejskiego zalewu, publiczne tereny zielone, bulwary nadrzeczne, las komunalny, obszary Natura 2000, południowe przedpole widokowe Starego Miasta;

Strefa „D obejmuje obszary zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz jednorodzinnej: osiedlowa przestrzeń publiczna, przestrzeń prywatna, tereny nieuciążliwych usług;

Strefa „E” są to tereny przemysłowe: tereny zabudowy usługowo-handlowej, tereny usług wielkopowierzchniowych, tereny techniczno-produkcyjne, obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej, tereny przylegające do ulicy Legionów.

Czego tu nie wolno

Dla przykładu, w myśl obowiązującej uchwały rady miasta, w strefie „A” nie wolno stosować markiz i sztucznych wykładzin na istniejącej nawierzchni. Zastawiać obiektami małej architektury tras rowerowych i przejścia dla pieszych. Nie może tu być żadnych szyldów świetlnych, szyldów umieszczanych na filarach, balkonach, attykach czy na detalach architektonicznych. Nie wolno ich montować na ogrodzeniach, balustradach czy wysięgnikach pod latarnie i znaki drogowe. Nie wolno robić murali reklamowych ani stosować światła pulsacyjnego. Nie może tu też być neonów i kolorowego oświetlenia.

Urzędnicy uprzedzają, że podmioty, które nie dostosują się do przyjętych zasad wynikających z uchwały reklamowej będą podlegały karom finansowym.

Pełny tytuł dokumentu, o który chodzi to UCHWAŁA NR XXV/401/2020 RADY MIASTA ZAMOŚĆ z dnia 26 października 2020 r. w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane w granicach administracyjnych Miasta Zamość. Jego treść jest tu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium