Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 listopada 2021 r.
12:18

Szyldziki do kontroli. Właściciele mieli rok na dostosowanie się do zmian

Autor: Zdjęcie autora agdy
Zamość
Zamość (fot. UM Zamość)

Mija czas jaki mieli zarządcy nieruchomości i podmioty działające w mieście by dostosować wygląd posesji do przepisów. Obowiązująca w całym Zamościu uchwała, określa zasady reklamowania się w miejskiej przestrzeni - od wyglądu ogródka gastronomicznego po blask neonu. Teraz urzędnicy mówią „sprawdzam”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o zasady sytuowania szyldów, reklam, ogrodzeń i obiektów małej architektury. Uchwałę, która je określa radni przyjęli 26 października zeszłego roku. To spory dokument z załącznikami, bo Zamość został podzielony na pięć stref, w których obowiązują odmienne wytyczne. Miasto przypomina o tych przepisach, bo już można sprawdzać efekty.

– Uchwała, którą w skrócie nazywamy reklamową obowiązuje w mieście od 20 listopada zeszłego roku. Teraz mija termin w którym należało się dostosować do jej wymogów. Właściciele nieruchomości mieli na to 12 miesięcy. Dlatego będziemy prowadzić kontrole, sprawdzając czy to zrobili. Niezależnie od nich, już prowadzimy rozmowy z dużymi sieciami handlowymi w sprawie billboardów reklamowych. Uchwała ich też dotyczy. Ale nie ma większych problemów, to spokojne ustalenia – mówi Joanna Rączka, dyrektor Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków UM w Zamościu.

Dodaje, że jeszcze nie ma ustalonego harmonogramu kontroli ani decyzji czy będą je przeprowadzać sami urzędnicy czy w towarzystwie miejskich strażników.

Przedsiębiorcy, którzy działają na lokalnym rynku reklamowym i robią szyldy, neony, banery i inne elementy nie są zachwyceni przepisami. Uważają, że jeśli już, to by wystarczyły dla zabytkowego centrum i pasa drogowego.

Wytykają też, że ustalanie sztywnych zasad ułatwia pracę urzędnikom ale wcale nie przynosi korzyści wyglądowi miasta. A przecież o to w tym wszystkim chodzi. Uważają, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

– Nie można ustalić arbitralnie: szyld może mieć tyle centymetrów na tyle. I koniec. Albo: nie może być neonów. Dlaczego? Co, jeśli szyld zgodny z wytycznymi w ogóle nie pasuje do architektury, burzy proporcje i powinien być większy? A neon z ażurowych białych liter dobrze wygląda na fasadzie? Trzeba rozmawiać o każdym projekcie indywidualnie, biorąc pod uwagę lokalizację. To sprawa konserwatora zabytków, żeby dopilnował wielkości szyldu. Dlaczego przekreśla się neony, kiedy wystarczy przypilnować, żeby nie migały, pasowały kolorystycznie, a ich konstrukcja nie niszczyła elewacji. Nie żyjemy w Renesansie – uważa właściciel jednej z zamojskich agencji reklamowych, który stwierdza, że rozumie staromiejskich przedsiębiorców, którzy starają się jak mogą zwrócić na siebie uwagę turystów.

Zamojskie agencje nadal robią tak zwane potykacze i nie słyszały o zleceniodawcy, który by chciał zmieniać reklamę z uwagi na uchwałę. Ale oczywiście ich pracownicy przyznają, że są w Zamościu miejsca, które są oszpecone.

Na razie do urzędników nie dotarły informacje od mieszkańców o takich fragmentach Zamościa. Zwłaszcza, że jest po sezonie i ewentualne sporne ogródki gastronomiczne, banery na ogrodzeniach czy potykacze zachęcające turystów do odwiedzin i zakupów, już z zamojskich ulic zniknęły.

W której strefie jesteś

Strefa „A” obejmuje teren Starego Miasta i tereny poforteczne;

Strefa „B” obejmuje obszary bezpośredniego otoczenia Starego Miasta i terenów pofortecznych, zespół zabudowy „dawnych koszar”, Zespół Szkół Rolniczych, Rynek Nowego Miasta z otoczeniem, ul. Partyzantów, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Peowiaków, ul. Odrodzenia, ul. Orląt Lwowskich, ul. Sadowa, ul. Partyzantów, część ul. Wojska Polskiego, część ul. Szczebrzeskiej z uwzględnieniem obustronnych ciągów zabudowy ww. ulic oraz Ogród zoologiczny;

Strefa „C” to obszary systemu przyrodniczego: obszar miejskiego zalewu, publiczne tereny zielone, bulwary nadrzeczne, las komunalny, obszary Natura 2000, południowe przedpole widokowe Starego Miasta;

Strefa „D obejmuje obszary zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz jednorodzinnej: osiedlowa przestrzeń publiczna, przestrzeń prywatna, tereny nieuciążliwych usług;

Strefa „E” są to tereny przemysłowe: tereny zabudowy usługowo-handlowej, tereny usług wielkopowierzchniowych, tereny techniczno-produkcyjne, obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej, tereny przylegające do ulicy Legionów.

Czego tu nie wolno

Dla przykładu, w myśl obowiązującej uchwały rady miasta, w strefie „A” nie wolno stosować markiz i sztucznych wykładzin na istniejącej nawierzchni. Zastawiać obiektami małej architektury tras rowerowych i przejścia dla pieszych. Nie może tu być żadnych szyldów świetlnych, szyldów umieszczanych na filarach, balkonach, attykach czy na detalach architektonicznych. Nie wolno ich montować na ogrodzeniach, balustradach czy wysięgnikach pod latarnie i znaki drogowe. Nie wolno robić murali reklamowych ani stosować światła pulsacyjnego. Nie może tu też być neonów i kolorowego oświetlenia.

Urzędnicy uprzedzają, że podmioty, które nie dostosują się do przyjętych zasad wynikających z uchwały reklamowej będą podlegały karom finansowym.

Pełny tytuł dokumentu, o który chodzi to UCHWAŁA NR XXV/401/2020 RADY MIASTA ZAMOŚĆ z dnia 26 października 2020 r. w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane w granicach administracyjnych Miasta Zamość. Jego treść jest tu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium