Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 czerwca 2021 r.
8:12

Tak piękna, jak nieszczęśliwa. "Małpki nie powinny być trzymane w domach"

Autor: Zdjęcie autora agdy
Marmozeta. Kupowana z powodu urody przeżywa męki w domu
Marmozeta. Kupowana z powodu urody przeżywa męki w domu (fot. Fundacja Epicrates)

To sympatyczne wyglądające zwierzątko jest kolejnym podopiecznym lubelskiej Fundacji Epicrates. Weterynarze i wolontariusze apelują, by nie ulegać złudzeniu, że małpka to świetny domownik. Kupno takiego zwierzęcia by mieszkało w domu jest katorgą dla niego a rozczarowaniem dla opiekunów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pod naszą opiekę trafiła właśnie kolejna uistiti (marmozeta). To już druga w tym miesiącu. Trochę strach pomyśleć co będzie za rok lub dwa, bo moda na nie nie mija... – taki podpis pod zdjęciem zamieściła Fundacja Epicrates, którą założyli wolontariusze Lubelskiego Egzotarium. Wspierają leczenie zwierząt, szukają im właściciela.

W internecie bez problemu można znaleźć oferty sprzedaży marmozet czy kapucynek. Sprzedawcy nie piszą nic o specyfice tych zwierząt, które reklamują kusząc zdjęciami małpich maluchów z kokardkami czy w dziecięcych ubrankach.

Nic bardziej mylnego.

– Przez lata działalności naszej fundacji mieliśmy już wielu takich podopiecznych. Zawsze mają problemy zdrowotne i emocjonalne, bo małpki nie powinny być trzymane w domach. Niestety nie ma stosownych przepisów, które by to regulowały – mówi Bartek Gorzkowski, prezes Fundacji Epicrates i kierownik Egzotarium w Schronisku dla Zwierząt w Lublinie.

Ten samiec uistiti trafił do fundacji z powodów losowych ale zwykle scenariusz jest ten sam. Ludzie kupują młodą małpkę a potem są zdziwieni, że to nie żywa maskotka. Z upływem czasu przestają sobie z nią radzić i chcą się pozbyć kłopotu.

– Małpka nie korzysta z kuwety. Jak to ma w zwyczaju, załatwia się tam gdzie ma ochotę. Czego człowiek się nie spodziewa i oczywiście nie akceptuje. Niektórzy usiłują zakładać im pampersy. Po drugie dieta. One się żywią żywicą z drzew, owocami i drobnymi bezkręgowcami. Można im to zapewnić. Z jakiegoś powodu ludzie tego nie robią i pojawiają się problemy zdrowotne. No i najważniejsze – to zwierzęta, które żyją w grupach rodzinnych na dużym, wielohektarowym obszarze. Stado ma swoją hierarchię i jest niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. One są niezwykle inteligentne, z konieczności zaczynają traktować domowników jak stado i próbują ustalić swoje miejsce. Robią się agresywne, walczą o pozycję. Znajomy weterynarz opowiadał o właścicielce, która przyszła z małpką, w celu usunięcia zwierzęciu zębów, bo... gryzło. Nawet trudno coś takiego skomentować – mówi prezes fundacji.

Marmozeta białoucha. W naturze młode czasem nawet kilka lat zostają przy matce, w hodowli to niemożliwe (fot. Fundacja Epicrates)

W momencie, kiedy właściciele małpek uznają, że już nie dają sobie z nimi rady powstaje problem, bo bardzo trudno znaleźć dla nich nowe miejsce. Okazuje się, że sympatycznie wyglądające małpki wystawiane na sprzedaż nie są w stanie żyć wśród ludzi ale także nie potrafią funkcjonować z innymi małpami, dołączyć do stada.

– Weryfikujemy potencjalnych opiekunów i miejsca gdzie mają trafić. To muszą być ludzie mający doświadczenie w trzymaniu takich zwierząt. One czasami zaakceptują towarzystwo innych osobników, uda się połączyć je w pary, ale to bardzo żmudny proces i rzadko się udaje. Szukanie dla nich nowego domu niestety trwa – dodaje Gorzkowski.

Z rozmów ze specjalistami wynika, że kupując słodką kapucynkę czy przypominającą pluszaka maromozetę skazujemy je na męczarnie. A popyt na takie "prezenty" tylko rozwija hodowle.

– Żeby uzmysłowić co czuje małpka z takiej hodowli, proszę sobie wyobrazić dziecko, które jako niemowlak trafia do piwnicy. Biorąc pod uwagę długość życia ludzkiego i zwierzęcia – siedzi w niej samo 20-30 lat. A potem taki człowiek jest stawiany na naszym deptaku w słoneczny weekend. Nic dziwnego, że wszystkie mają problemy emocjonalne – tłumaczy prezes fundacji.

Przed tym przesympatycznie wyglądającym zwierzęciem ze zdjęcia na poczatku tekstu, proces adaptacji, kwarantanna i czekanie na nowego opiekuna. Trudno uwierzyć, ale gdy widzi kogoś w pobliżu swojej klatki stara się na niego nasikać.

Hodowcy raczej nie uprzedzają kupujących, że tak się może zachowywać piękna zabaweczka. W ogłoszeniach próżno szukać adnotacji, że niektóre z tych śliczności rzucają kupą w domowników. A to marmozetom, kapucynkom czy tamarynom się zdarza. Bo, to nie zabawki!

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty