Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 czerwca 2021 r.
8:12

Tak piękna, jak nieszczęśliwa. "Małpki nie powinny być trzymane w domach"

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A
Marmozeta. Kupowana z powodu urody przeżywa męki w domu
Marmozeta. Kupowana z powodu urody przeżywa męki w domu (fot. Fundacja Epicrates)

To sympatyczne wyglądające zwierzątko jest kolejnym podopiecznym lubelskiej Fundacji Epicrates. Weterynarze i wolontariusze apelują, by nie ulegać złudzeniu, że małpka to świetny domownik. Kupno takiego zwierzęcia by mieszkało w domu jest katorgą dla niego a rozczarowaniem dla opiekunów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pod naszą opiekę trafiła właśnie kolejna uistiti (marmozeta). To już druga w tym miesiącu. Trochę strach pomyśleć co będzie za rok lub dwa, bo moda na nie nie mija... – taki podpis pod zdjęciem zamieściła Fundacja Epicrates, którą założyli wolontariusze Lubelskiego Egzotarium. Wspierają leczenie zwierząt, szukają im właściciela.

W internecie bez problemu można znaleźć oferty sprzedaży marmozet czy kapucynek. Sprzedawcy nie piszą nic o specyfice tych zwierząt, które reklamują kusząc zdjęciami małpich maluchów z kokardkami czy w dziecięcych ubrankach.

Nic bardziej mylnego.

– Przez lata działalności naszej fundacji mieliśmy już wielu takich podopiecznych. Zawsze mają problemy zdrowotne i emocjonalne, bo małpki nie powinny być trzymane w domach. Niestety nie ma stosownych przepisów, które by to regulowały – mówi Bartek Gorzkowski, prezes Fundacji Epicrates i kierownik Egzotarium w Schronisku dla Zwierząt w Lublinie.

Ten samiec uistiti trafił do fundacji z powodów losowych ale zwykle scenariusz jest ten sam. Ludzie kupują młodą małpkę a potem są zdziwieni, że to nie żywa maskotka. Z upływem czasu przestają sobie z nią radzić i chcą się pozbyć kłopotu.

– Małpka nie korzysta z kuwety. Jak to ma w zwyczaju, załatwia się tam gdzie ma ochotę. Czego człowiek się nie spodziewa i oczywiście nie akceptuje. Niektórzy usiłują zakładać im pampersy. Po drugie dieta. One się żywią żywicą z drzew, owocami i drobnymi bezkręgowcami. Można im to zapewnić. Z jakiegoś powodu ludzie tego nie robią i pojawiają się problemy zdrowotne. No i najważniejsze – to zwierzęta, które żyją w grupach rodzinnych na dużym, wielohektarowym obszarze. Stado ma swoją hierarchię i jest niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. One są niezwykle inteligentne, z konieczności zaczynają traktować domowników jak stado i próbują ustalić swoje miejsce. Robią się agresywne, walczą o pozycję. Znajomy weterynarz opowiadał o właścicielce, która przyszła z małpką, w celu usunięcia zwierzęciu zębów, bo... gryzło. Nawet trudno coś takiego skomentować – mówi prezes fundacji.

Marmozeta białoucha. W naturze młode czasem nawet kilka lat zostają przy matce, w hodowli to niemożliwe (fot. Fundacja Epicrates)

W momencie, kiedy właściciele małpek uznają, że już nie dają sobie z nimi rady powstaje problem, bo bardzo trudno znaleźć dla nich nowe miejsce. Okazuje się, że sympatycznie wyglądające małpki wystawiane na sprzedaż nie są w stanie żyć wśród ludzi ale także nie potrafią funkcjonować z innymi małpami, dołączyć do stada.

– Weryfikujemy potencjalnych opiekunów i miejsca gdzie mają trafić. To muszą być ludzie mający doświadczenie w trzymaniu takich zwierząt. One czasami zaakceptują towarzystwo innych osobników, uda się połączyć je w pary, ale to bardzo żmudny proces i rzadko się udaje. Szukanie dla nich nowego domu niestety trwa – dodaje Gorzkowski.

Z rozmów ze specjalistami wynika, że kupując słodką kapucynkę czy przypominającą pluszaka maromozetę skazujemy je na męczarnie. A popyt na takie "prezenty" tylko rozwija hodowle.

– Żeby uzmysłowić co czuje małpka z takiej hodowli, proszę sobie wyobrazić dziecko, które jako niemowlak trafia do piwnicy. Biorąc pod uwagę długość życia ludzkiego i zwierzęcia – siedzi w niej samo 20-30 lat. A potem taki człowiek jest stawiany na naszym deptaku w słoneczny weekend. Nic dziwnego, że wszystkie mają problemy emocjonalne – tłumaczy prezes fundacji.

Przed tym przesympatycznie wyglądającym zwierzęciem ze zdjęcia na poczatku tekstu, proces adaptacji, kwarantanna i czekanie na nowego opiekuna. Trudno uwierzyć, ale gdy widzi kogoś w pobliżu swojej klatki stara się na niego nasikać.

Hodowcy raczej nie uprzedzają kupujących, że tak się może zachowywać piękna zabaweczka. W ogłoszeniach próżno szukać adnotacji, że niektóre z tych śliczności rzucają kupą w domowników. A to marmozetom, kapucynkom czy tamarynom się zdarza. Bo, to nie zabawki!

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Sylwestrowa gorączka jeszcze przed nami, ale już teraz warto pamiętać, że to również doskonałe żniwo dla oszustów. Przekonał się o tym 19-latek, który planował świętowanie w Zakopanem.

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny
ZDJĘCIA

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny

Wyjątkowy czas spotkań z rodziną przy wigilijnym stole, śmiech dzieci biegających po domu czy magia domowego świątecznego poranka, w domu przystrojonym w bożonarodzeniowe ozdoby. Oni tego nie będą mieli.

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty