Prądożerne reflektory halogenowe, które przez wiele lat oświetlały scenę sali widowiskowej puławskiego Domu Chemika odejdą do lamusa. Zastąpi je nowy system scenicznych świateł LED nowej generacji z ruchomymi głowicami i konsoletą do programowania przeróżnych efektów
Przebudowa Puławskiego Ośrodka Kultury, poza modyfikacją bryły, nową elewacją budynku, dachem na patio, nowymi instalacjami technicznymi, szczelnymi oknami, klimatyzacją i charakterystycznymi kolumnami przed wejściem, przyniesie ze sobą także inne zmiany. Chodzi o nowe nagłośnienie oraz oświetlenie sceniczne. To ostatnie za ponad 1,7 mln zł (brutto) dostarczy warszawska firma LTT.
Sprzęt, który w ciągu kilku najbliższych miesięcy zostanie zamontowany w Domu Chemika przeniesie ten obiekt z archaicznej już technologii lat 80-tych XX wieku we współczesność. W całym budynku pojawi się około 80 nowych urządzeń oświetleniowych, w tym ruchome głowice LED oraz konsoleta wiodącego producenta, firmy MA Lighting.
– To jest górna półka, jeśli chodzi o sprzęt tego typu. Ta konsoleta potrafi bardzo wiele. Daje niemal nieograniczone możliwości świetlnych aranżacji sceny oferując różnorodne wzory i animacje. Przykładem może być efekt płynącej wody, ognia, stroboskopu, a także imitacja efektów laserowych wspomaganych generatorami dymu - wymienia Jacek Kaczyński z LTT.
Dla przykładu, podczas corocznego festiwalu kolęd, nowe oświetlenie będzie w stanie wygenerować animację padającego śniegu, a podczas patriotycznych konkursów recytatorskich może wyświetlać symbole narodowe itp. Do tego dochodzi błyskawiczna zmiana barw oraz znacząca energooszczędność. Lampy LED mają zużywać, jak zapewnia ich dostawca, nawet pięciokrotnie mniej prądu, niż stare reflektory halogenowe.
Co ważne, nowe sceniczne systemy oświetleniowe zobaczymy nie tylko na dużej sali widowiskowej, ale także w bardziej kameralnej sali teatralnej oraz w klubie Smok. Dzięki mobilności części urządzeń, pracownicy DCH będą mogli zabierać niektóre z nich także na imprezy plenerowe. Zanim jednak pracownicy POK zasiądą za sterami konsolety, przejdą obowiązkowe szkolenie zorganizowane przez dostawcę sprzętu.
Na koniec warto dodać, że firma LTT zajmie się nie tylko oświetleniem wewnątrz Domu Chemika. Jak mówi Jacek Kaczyński, przygotowana ma zostać także świetlna iluminacja nowej elewacji. Również będzie w pełni sterowalna, z możliwością dowolnej zmiany barw. A to oznacza, że Dom Chemika, będzie mógł, niczym warszawski Pałac Kultury i Nauki, przybierać (po zmroku) różne odcienie. Sprzęt oświetleniowy prawdopodobnie zacznie być montowany jeszcze w tym roku, ale jego możliwości obejrzymy dopiero po zakończeniu przebudowy, wiosną przyszłego roku.