Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

19 października 2019 r.
19:35

To jedyny taki zabytek w Lubelskiem. "Dlatego warto, przynajmniej częściowo ten piec zrekonstruować i wyeksponować"

Na zdjęciu od lewej: archeolog Janusz Winiarczyk, dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik, współpracujący z archeologami i Marcin Piotrowski, archeolog, który kieruje pracami w Kraśniku.
Na zdjęciu od lewej: archeolog Janusz Winiarczyk, dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik, współpracujący z archeologami i Marcin Piotrowski, archeolog, który kieruje pracami w Kraśniku.

To jedyny XVI-wieczny piec do wypalania cegły zachowany, choć niestety częściowo w Lubelskiem. Znajduje się w pobliżu zalewu w Kraśniku. Na miejscu pracują archeolodzy, którzy inwentaryzują i dokumentują budowlę, ponieważ Urząd Miasta chciałby odpowiednio wyeksponować to znalezisko

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Obiekt jest znany od 2007 r. W czasie rozległych badań archeologicznych prowadzonych w związku z zagospodarowaniem ośrodka wypoczynkowego nad zalewem niespodziewanie natrafiono m.in. na piec do wypału cegły, płytek posadzkowych, a być może także innych przedmiotów z gliny tj. kafli piecowych czy garnków – mówi Marcin Piotrowski, archeolog, który kieruje pracami w Kraśniku. – Piec przebadał pierwotnie Zbigniew Wichrowski. archeolog związany z Muzeum w Kraśniku i datował ten obiekt na XVI w. To datowanie można utrzymać. Piec był używany od XVI do XVII w. Widoczne są ślady jego cyklicznych napraw.

– To jedyny taki, częściowo zachowany piec o tej metryce w województwie lubelskim – potwierdza dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik, współpracujący z archeologami. – Dlatego warto, przynajmniej częściowo ten piec zrekonstruować i wyeksponować. O schodzeniu do jego wnętrza (ponad 2 metry w dół-red.) nie ma jednak mowy. I dodaje: Ekspozycja pieca byłaby doskonałą okazją do tego, aby połączyć w tej części miasta dwie funkcje: turystyczną i edukacyjną.

Rekonstrukcja piec jest możliwa. Na pewno nie będzie jednak łatwa. Po odkryciu obiektu przez archeologów 12 lat temu został on jedynie częściowo zabezpieczony. Nad stanowiskiem stanął drewniany stelaż nakryty blachą a sama budowla została częściowo przysypana.

– Wygląd pieca w 2007 r. a obecnie niestety dzieli przepaść – przyznaje Piotrowski. – Natomiast dość dobrze została sporządzona dokumentacja. Posiadane informacje pozwalają z olbrzymią dokładnością odtworzyć wygląd pieca z 2007 r., a nawet z czasu jego funkcjonowania.

Archeolodzy pracujący w sąsiedztwie pola namiotowego inwentaryzują i dokumentują XVI-wieczną budowlę. – Musimy oczyścić ten piec, dokładnie ocenić jego stan i spróbować powiedzieć coś więcej o jego konstrukcji – wyjaśnia Piotrowski. – Przygotujemy też raport co dokładnie należy zrekonstruować i w jakiej kolejności, a także jakiego należy użyć materiału. I dodaje: Rekonstrukcja będzie olbrzymim przedsięwzięciem. Część pieca została wykonana z cegieł „historycznych” tzw. palcówek. To jest cegła, której nigdzie dzisiaj nie kupimy. Trzeba wykonać repliki. Być może zajmie się tym jedna z cegielni z okolic Kraśnika.

– Jeśli tylko Lubelski Urząd Marszałkowski ogłosi konkurs do programu RPO "Dziedzictwo kulturowe i naturalne", to złożymy wniosek o dofinansowanie naszego projektu. Mamy już niezbędne dokumenty – mówi Wojciech Wilk, burmistrza Kraśnika.

Miasto chce przygotować konstrukcję, która pozwoli na zabezpieczenie znaleziska, jak też jego odpowiednie wyeksponowanie. Stanowisko archeologiczne zostałoby nakryte dwuspadowym, przeszkolonym dachem. Obok stanęłyby cztery tablice z informacjami m.in. o historii tego zabytku jak i okolic, w których piec został odkryty.

– W ramach tego projektu chcielibyśmy zrobić również dodatkową infrastrukturę z myślą o turystach: toalety, altanki z grillami itp. – dodaje burmistrza miasta.

 Jest zalew, był folwark i dwór obronnych

– Odkryty 12 lat temu piec do wypalania cegły jest elementem większej całości związanej z tym miejscem – mówi dr Dominik Szulc. – Podczas kopania niecki natrafiono bowiem także na pozostałości nowożytnego folwarku Ordynacji Zamojskiej, który funkcjonował tutaj aż do okresu międzywojennego. Odkryto także pozostałości późnośredniowiecznych obiektów mieszkalnych, które zostały zidentyfikowane jako relikty dworu obronnego wzniesionego na kopcu. Była to prawdopodobnie najstarsza rezydencja właścicieli miasta. Należała do rodziny możnowładczej Gorajskich.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta z awansem do finału Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Julia Szeremeta z drugim zwycięstwem podczas zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w brazylijskim Foz de Igacu. W piątek zawodniczka Paco Lublin pokonała Ulzhan Sarsenbek z Kazachstanu.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium