Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

19 października 2019 r.
19:35

To jedyny taki zabytek w Lubelskiem. "Dlatego warto, przynajmniej częściowo ten piec zrekonstruować i wyeksponować"

7 4 A A
Na zdjęciu od lewej: archeolog Janusz Winiarczyk, dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik, współpracujący z archeologami i Marcin Piotrowski, archeolog, który kieruje pracami w Kraśniku.
Na zdjęciu od lewej: archeolog Janusz Winiarczyk, dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik, współpracujący z archeologami i Marcin Piotrowski, archeolog, który kieruje pracami w Kraśniku.

To jedyny XVI-wieczny piec do wypalania cegły zachowany, choć niestety częściowo w Lubelskiem. Znajduje się w pobliżu zalewu w Kraśniku. Na miejscu pracują archeolodzy, którzy inwentaryzują i dokumentują budowlę, ponieważ Urząd Miasta chciałby odpowiednio wyeksponować to znalezisko

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Obiekt jest znany od 2007 r. W czasie rozległych badań archeologicznych prowadzonych w związku z zagospodarowaniem ośrodka wypoczynkowego nad zalewem niespodziewanie natrafiono m.in. na piec do wypału cegły, płytek posadzkowych, a być może także innych przedmiotów z gliny tj. kafli piecowych czy garnków – mówi Marcin Piotrowski, archeolog, który kieruje pracami w Kraśniku. – Piec przebadał pierwotnie Zbigniew Wichrowski. archeolog związany z Muzeum w Kraśniku i datował ten obiekt na XVI w. To datowanie można utrzymać. Piec był używany od XVI do XVII w. Widoczne są ślady jego cyklicznych napraw.

– To jedyny taki, częściowo zachowany piec o tej metryce w województwie lubelskim – potwierdza dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik, współpracujący z archeologami. – Dlatego warto, przynajmniej częściowo ten piec zrekonstruować i wyeksponować. O schodzeniu do jego wnętrza (ponad 2 metry w dół-red.) nie ma jednak mowy. I dodaje: Ekspozycja pieca byłaby doskonałą okazją do tego, aby połączyć w tej części miasta dwie funkcje: turystyczną i edukacyjną.

Rekonstrukcja piec jest możliwa. Na pewno nie będzie jednak łatwa. Po odkryciu obiektu przez archeologów 12 lat temu został on jedynie częściowo zabezpieczony. Nad stanowiskiem stanął drewniany stelaż nakryty blachą a sama budowla została częściowo przysypana.

– Wygląd pieca w 2007 r. a obecnie niestety dzieli przepaść – przyznaje Piotrowski. – Natomiast dość dobrze została sporządzona dokumentacja. Posiadane informacje pozwalają z olbrzymią dokładnością odtworzyć wygląd pieca z 2007 r., a nawet z czasu jego funkcjonowania.

Archeolodzy pracujący w sąsiedztwie pola namiotowego inwentaryzują i dokumentują XVI-wieczną budowlę. – Musimy oczyścić ten piec, dokładnie ocenić jego stan i spróbować powiedzieć coś więcej o jego konstrukcji – wyjaśnia Piotrowski. – Przygotujemy też raport co dokładnie należy zrekonstruować i w jakiej kolejności, a także jakiego należy użyć materiału. I dodaje: Rekonstrukcja będzie olbrzymim przedsięwzięciem. Część pieca została wykonana z cegieł „historycznych” tzw. palcówek. To jest cegła, której nigdzie dzisiaj nie kupimy. Trzeba wykonać repliki. Być może zajmie się tym jedna z cegielni z okolic Kraśnika.

– Jeśli tylko Lubelski Urząd Marszałkowski ogłosi konkurs do programu RPO "Dziedzictwo kulturowe i naturalne", to złożymy wniosek o dofinansowanie naszego projektu. Mamy już niezbędne dokumenty – mówi Wojciech Wilk, burmistrza Kraśnika.

Miasto chce przygotować konstrukcję, która pozwoli na zabezpieczenie znaleziska, jak też jego odpowiednie wyeksponowanie. Stanowisko archeologiczne zostałoby nakryte dwuspadowym, przeszkolonym dachem. Obok stanęłyby cztery tablice z informacjami m.in. o historii tego zabytku jak i okolic, w których piec został odkryty.

– W ramach tego projektu chcielibyśmy zrobić również dodatkową infrastrukturę z myślą o turystach: toalety, altanki z grillami itp. – dodaje burmistrza miasta.

 Jest zalew, był folwark i dwór obronnych

– Odkryty 12 lat temu piec do wypalania cegły jest elementem większej całości związanej z tym miejscem – mówi dr Dominik Szulc. – Podczas kopania niecki natrafiono bowiem także na pozostałości nowożytnego folwarku Ordynacji Zamojskiej, który funkcjonował tutaj aż do okresu międzywojennego. Odkryto także pozostałości późnośredniowiecznych obiektów mieszkalnych, które zostały zidentyfikowane jako relikty dworu obronnego wzniesionego na kopcu. Była to prawdopodobnie najstarsza rezydencja właścicieli miasta. Należała do rodziny możnowładczej Gorajskich.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium