Trzy bloki mieszkalne chce budować przy Dolnej 3 Maja jeden z lubelskich deweloperów. Po raz trzeci złożył do Urzędu Miasta wniosek o zgodę na inwestycję w trybie ustawy „lex deweloper”. Poprzednie dwa wnioski sam wycofał z Ratusza.
Placem budowy miałoby się stać miejsce, w którym dzisiaj jest komis samochodowy i parking strzeżony. Deweloper chce tu postawić trzy bloki mieszkalne. Obowiązujący plan zagospodarowania przeznacza wprawdzie to miejsce pod bloki mieszkalne, ale nie tak duże, jakie szykuje tu deweloper Tomasz Księżopolski.
Plan pozwala na cztery kondygnacje nadziemne, a Księżopolski chce dojść do siedmiu. Tyle miałyby mieć najwyższe części dwóch wyższych bloków. Trzeci budynek miałby od czterech do pięciu kondygnacji.
Inwestor chce skorzystać ze specustawy zwanej „lex deweloper”, która dopuszcza budowę mieszkań w sposób niezgodny z planem zagospodarowania, pod warunkiem uzyskania zgody radnych. Właśnie o taką zgodę wnioskuje Księżopolski.
W trzech blokach miałyby się znaleźć łącznie 133 mieszkania, których deklarowany metraż to od 25 do 125 mkw. Jeden z budynków ma stać wzdłuż ul. Dolnej 3 Maja, aby przedłużyć jej pierzeję. Zabudowa ma się układać tarasowo.
Deweloper twierdzi, że jego bloki wypełnią przestrzeń między al. Solidarności a skarpą ul. Niecałej i zwiększą dostępność usług w tej części ulicy, bo w parterach dwóch z trzech budynków miałoby się znaleźć lokale usługowe.
Koncepcja inwestora zakłada, że bloki będą w kształcie zbliżonym do litery „L”. Według Księżopolskiego "odizolowano" się w ten sposób od ruchliwej al. Solidarności "tworząc zacisze mieszkań od strony południowej". Księżopolski przekonuje, że jego bloki nie przewyższą istniejącej zabudowy i będą "ekologiczne", bo deszczówka ma służyć do podlewania roślin, dachy będą zielone, a panele fotowoltaiczne zasilą lampy oświetlające okolicę.
Z dokumentacji dowiadujemy się, że budynkom ma towarzyszyć 111 miejsc parkingowych, z czego 76 w podziemnym garażu i 35 na poziomie terenu. Stromy wjazd ma być prowadzony od ul. 3 Maja.
Zanim prośba dewelopera zostanie poddana pod głosowanie radnych, Urząd Miasta musi zebrać uwagi od wszystkich zainteresowanych tą sprawą. Można je zgłaszać w ciągu 21 dni od ogłoszenia wniosku (co nastąpiło w czwartek). Uwagi można kierować na papierze osobiście (ul. Wieniawska 14, Biuro Obsługi Mieszkańców, stanowisko 9 lub 10), pocztą (Wydział Architektury i Budownictwa, Urząd Miasta Lublin, ul. Wieniawska 14, 20-071 Lublin) lub mailem (architektura@lublin.eu).