Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

24 marca 2020 r.
18:13

Unia Europejska kupuje maseczki i kombinezony dla państw członkowskich, ale Polska nie skorzysta

215 13 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski)

Maski, rękawiczki, gogle, osłony twarzy i kombinezony trafią wkrótce do państw Unii Europejskiej. Komisja Europejska poinformowała, że dostała oferty w organizowanym przez siebie unijnym przetargu na sprzęt ochronny. Polska nie będzie mogła skorzystać, bo za późno dołączyła do mechanizmu zakupów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- W tym konkretnym przetargu Polska nie brała udziału - powiedział we wtorek PAP rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker.

Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień, w ramach których państwa członkowskie kupują m.in. środki medyczne na początku marca. Przetarg, na który złożono oferty dotyczący materiałów mających chronić obywateli przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, został rozpisany wcześniej, bo pod koniec lutego.

Początkowo oferty były niewystarczające, bo w związku z pandemią na rynku brakuje sprzętu ochronnego. KE zdecydowała się przedłużyć postępowanie zakupowe i teraz okazało się ono skuteczne. W sumie wzięło w nim udział 25 krajów unijnych. - Producenci złożyli oferty pokrywające, a w niektórych przypadkach nawet przekraczające ilości wymagane przez państwa członkowskie uczestniczące w zamówieniu - podała KE.

- Na całym świecie jest ogromne zapotrzebowanie na odzież ochronną i sprzęt medyczny. To sukces, że wspólna europejska inicjatywa zakupowa była w stanie uzyskać na światowym rynku konkretne oferty o dużej skali w najkrótszym czasie. To pokazuje unijną solidarność w działaniu. Unaocznia, że bycie częścią Unii się opłaca - podkreśliła cytowana w komunikacie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Sprzęt ma być dostępny dwa tygodnie po podpisaniu przez państwa członkowskie umów z oferentami. - Te niezbędne materiały zostaną wkrótce dostarczone potrzebującym. Razem wygramy tę walkę - zaznaczyła unijna komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu.

Mechanizm wspólnych przetargów powstał po wybuchu epidemii świńskiej grypy. Podobnie jak teraz koronawirus, choroba z 2009 roku również stanowiła zagrożenie dla życia, jednak jej skala była znacznie mniejsza. Decyzję o nieprzystępowaniu Polski do unijnego mechanizmu podjęto jeszcze w czasie rządów PO ze względu na obawy dotyczące odpowiedzialności producentów.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał w Brukseli 6 marca, że podtrzymywał tę decyzję podjętą kilka lat temu przez Ewę Kopacz, ale w obliczu najnowszych wydarzeń postanowił ją zmienić. Jak tłumaczył, jeśli pojawi się szczepionka na koronawirusa, to mechanizm wspólnej dystrybucji zabezpieczy Polskę w równym dostępie.

Polska nie wzięła udziału w pierwszym z trzech przetargów zorganizowanych w związku z epidemią koronawirusa. W ubiegłym tygodniu Warszawa przystąpiła do postępowania na respiratory. UE kupuje też wspólnie zestawy do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa.

Unijne przetargi na maseczki, czy sprzęt ochronny odbywały się już wcześniej. Dla krajów, które są w mechanizmie, jego główną zaletą jest to, że mają dostęp do wyrobów takich jak leki, czy szczepionki, co może mieć znaczenie w przypadku braków w dostawach lub większego zapotrzebowania na określone towary.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarki Górnika Łęczna w Częstochowie mogły aż 6 razy cieszyć się ze zdobytych goli

GKS Górnik Łęczna kończy jesień meczem na szczycie

GKS Górnik Łęczna zakończy rundę jesienną hitowym spotkaniem z Czarnymi Sosnowiec

Kolejny wygrany przetarg tej firmy. Teraz wykona ulice na os. Karolówka

Kolejny wygrany przetarg tej firmy. Teraz wykona ulice na os. Karolówka

Kolejny przetarg wygrany w Zamościu przez DROGMOST. Tym razem firma z Mokrego zajmie się budową i przebudową ulic na osiedlu Karolówka.

Lista męskich życzeń
15 listopada 2024, 15:00

Lista męskich życzeń, czyli komedia w reżyserii Artura Barcisia

Czy marzyliście kiedykolwiek o partnerze idealnym? Chcielibyście móc na bieżąco zmieniać jego cechy, dopasowując go do swoich oczekiwań? Czy ucieszylibyście się, gdyby ta wyśniona druga połówka sama was odnalazła? Odpowiedzi na „tak” można szukać w komedii „Lista męskich życzeń”.

PZL Leonardo Avia Świdnik liczy na przełamanie w meczu z Astrą Nowa Sól

PZL Leonardo Avia Świdnik liczy na przełamanie w meczu z Astrą Nowa Sól

PZL Leonardo Avia podejmie w weekend Astrę Nowa Sól. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.

Imprezy klubowe w weekend 8-9 listopada
imprezy
8 listopada 2024, 18:00

Imprezy klubowe w weekend 8-9 listopada

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas, nawet w roku szkolnym. Nie straszne klasówki ani sprawdziany. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie. Tym bardziej, że jest w czym wybierać.

Przegląd organizowany przez zamojski SOSW co roku daje osobom niepełnosprawnym szansę zaprezentowania przed publicznością swoich talentów
NASZ PATRONAT
13 listopada 2024, 10:00

Bo każdy ma talent. Niepełnosprawni pokażą, co im w duszy gra

Nie chodzi ani o nagrody, ani o rywalizację. Ale o bycie razem i pokazanie, że w każdym drzemie jakiś talent. Takie są założenia Regionalnego Przeglądu Artystycznego Osób Niepełnosprawnych „Co nam w duszy gra…”. Jego ósma edycja już w środę w Zamościu.

Kibole zrobili zasadzkę i ukradli szaliki. Policja złapała 10 osób

Kibole zrobili zasadzkę i ukradli szaliki. Policja złapała 10 osób

Kibole z powiatu bialskiego zorganizowali zasadzkę i zaatakowali kibiców z powiatu lubartowskiego. Policja ustaliła personalia 10 osób. U jednej z nich w domu znalazła marihuanę.

Ekipy Strabagu pracowały ostatnio na przebudowywanym dwa lata temu odcinku, m.in. na rondzie przy ul. Partyzantów, ale to były tylko drobne prace zabezpieczające kostkę brukową. Na większy remont pogwarancyjny, na razie nie wiadomo w jakim zakresie, trzeba poczekać

Strabag łata Łukasińskiego. Duży remont dopiero wiosną

Zapowiadany dwa razy we wrześniu gruntowny remont całej ulicy do skutku nie doszedł. Ostatnio pracownicy firmy Strabag tylko zabezpieczyli przed zimą kostkę brukową. Na poważniejsze prace w ramach gwarancji trzeba poczekać do wiosny.

Siatkarze z Chełma chcą podtrzymać serię zwycięstw

Cel ChKS Chełm? Przedłużyć dobrą passę i utrzymać fotel lidera

W meczu dziewiątej kolejki ChKS Chełm zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork. Pierwszy gwizdek sobotniego spotkania o godzinie 18.

Czas na skrobaczki! Jaka pogoda na weekend?
film

Czas na skrobaczki! Jaka pogoda na weekend?

Prognoza pogody na weekend 8- 11 listopada

PSM Kolejarz w Lublinie - przetarg na elewację

PSM Kolejarz w Lublinie - przetarg na elewację

Black Friday - Black week 2024

Black Week od amerykańskiej tradycji do międzynarodowego fenomenu

Wielkimi krokami zbliża się 29 listopada, czyli Black Friday 2024 – dzień, który w kalendarzu zakupów oznacza początek sezonu wyprzedaży. Jednak współczesne święto zakupów nie ogranicza się już tylko do jednego dnia. Coraz częściej mówimy o Black Week, czyli całym tygodniu promocji i atrakcyjnych ofert. Skąd wzięła się ta tradycja? Jak wygląda na świecie, a jak w Polsce? I czy warto z niej korzystać? Zapraszamy do lektury, która rozwieje wszelkie wątpliwości i przygotuje Cię na nadchodzące okazje.

Wścieklizna w natarciu. Kolejne ogniska w kilku powiatach

Wścieklizna w natarciu. Kolejne ogniska w kilku powiatach

Kolejne ogniska wścieklizny w Lubelskiem. Przypadki stwierdzono w miejscowościach Łabuńki Pierwsze (powiat zamojski), Wólka Pukarzowska i Żerniki (powiat tomaszowski) oraz Hulcze (powiat hrubieszowski).

Mateusz Grzeszczuk

"Światy lękowe" Mateusza z Chełma. Nagrywa podcasty, a teraz debiutuje książką

- To zapis naszego dnia i jednocześnie naszych czasów - tak o swoim debiucie prozatorskim mówi Mateusz Grzeszczuk. „Światy lękowe” pochodzącego z Chełma autora wydało New Homers, platforma znanego pisarza Jakuba Żulczyka.

Antyki w Warszawie w świetnym stanie? To możliwe! Podpowiadamy gdzie ich szukać

Antyki w Warszawie w świetnym stanie? To możliwe! Podpowiadamy gdzie ich szukać

Antyki w Warszawie w świetnym stanie? To możliwe! Podpowiadamy gdzie ich szukać

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium