Skrócenie czasu pracy latarni gminnych do godziny 22 – to jeden ze sposobów, w jaki samorząd gminy Jastków chce szukać oszczędności, w związku z wysokimi cenami energii.
Wyłączenie latarni nocą to sposób doraźny, który ma dać trochę oszczędności. Jak wylicza sekretarz gminy Przemysław Kozień, samorząd już wcześniej planował racjonalizację zużycia prądu. Dlatego w tym roku, jak i w poprzednich latach, gmina zamontowała panele fotowoltaiczne na obiektach, w których występował znaczny pobór energii. Chodzi o oczyszczalnię ścieków w Tomaszowicach, Szkołę Podstawową w Snopkowie, Urząd Gminy Jastków oraz stacje wodociągowe w Płouszowicach Kolonii i Kolonii Sieprawki.
Samorząd zmieniał także umowy na dostawę energii elektrycznej, na podstawie raportu z monitoringu zużycia.
– W tym przypadku dokonaliśmy optymalizacji mocy zamówionej oraz analizy i doboru optymalnej grupy taryfowej pod względem kosztów dystrybucji energii. Efektem było obniżenie opłat stałych w kilku punktach poboru energii, a tym samym redukcja kosztów po stronie gminy – wylicza Przemysław Kozień.
Inny problem może być z gazem. Jeśli nastąpią przerwy w jego dostawie, gmina nie ogrzeje budynków takich jak szkoły czy przedszkola. Gdyby gazu zabrakło, a sal lekcyjnych nie dałoby się odpowiednio ogrzać, to szkoły będą mogły organizować zajęcia zdalne. W przypadku takiej sytuacji rząd może wprowadzić wprowadzić tzw. stopnie zasilania gazu ziemnego. A gmina zgłosiła do dostawcy gazu tzw. odbiorców chronionych, którzy otrzymywali gaz w pierwszej kolejności. W przypadku Jastkowa chodzi o Żłobek samorządowy „Akademia Malucha” w Panieńszczyźnie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sieprawicach.
– Planujemy również przeprowadzić kompleksowy przegląd instalacji gazowych w naszych obiektach gminnych, w tym w szkołach, pod względem możliwości optymalizacji zużycia gazu przed najbliższym sezonem grzewczym – dodaje Przemysław Kozień.