Czasowych utrudnień w ruchu można się spodziewać na wielu lubelskich ulicach w związku z planowanymi na ten rok pracami przy miejskiej sieci ciepłowniczej. W planach jest budowa lub wymiana niemal 20 km rur.
– Jednym z zadań mogących powodować utrudnienia w ruchu drogowym będzie budowa przyłącza ciepłowniczego w ul. Radziszewskiego – informuje Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Właśnie tędy prowadzona ma być sieć zasilająca nowy blok budowany przy Al. Racławickich 28a na skwerze kupionym od wojska przez jedną z firm deweloperskich.
Również w tym roku miejska sieć ciepłownicza ma być doprowadzona do os. Botanik. Ma temu służyć zaplanowana budowa 700 m rurociągu w rejonie ul. Poligonowej.
Podobnych inwestycji będzie jeszcze kilka. LPEC ma też rozpocząć budowę sieci ciepłowniczej w rejonie ul. Dekutowskiego, która to ulica ma w przyszłości połączyć Drogę Męczenników Majdanka z ul. Wyzwolenia i Głuską. Planowana sieć ma służyć rosnącym w pobliżu blokom.
Lista planowanych inwestycji jest o wiele dłuższa. – Obejmują przede wszystkim budowę 5 km sieci i przyłączy ciepłowniczych oraz budowę 44 węzłów ciepłowniczych w budynkach za łączną kwotę ok. 18 mln zł – wylicza Stępniak-Romanek. Budowany ma być też 400-metrowy odcinek między rejonem ul. Wileńskiej i Balladyny a okolicami ul. Pagi i Spadochroniarzy.
LPEC ma też wymienić 14 km sieci na nowe, lepiej zabezpieczone przed stratami ciepła. – Największe prace prowadzone będą w okresie od maja do października w rejonie ul. Nadbystrzyckiej, Inżynierskiej, Betonowej, al. Długosza w rejonie Zespołu Szkół Samochodowych, przy ul. Gospodarczej, Lipińskiego i al. Kompozytorów Polskich. W rejonie tych ulic mieszkańcy mogą spodziewać się czasowych utrudnień w ruchu drogowym lub pieszym – zastrzega rzeczniczka. Firma planuje też zamontować dodatkowe zawory i inne urządzenia, które pozwolą zapewnić ogrzewanie budynków w razie awarii, bo można będzie wysyłać ciepło z pominięciem uszkodzonego fragmentu sieci.
Miejska spółka podkreśla, że to będzie dla niej wyjątkowo pracowity rok. – Inwestycje w roku 2020 planowane są na rekordowo wysokim poziomie prawie 60 mln zł. Większość z nich zrealizujemy przy wsparciu Unii Europejskiej – informuje Stępniak-Romanek. – Zakres prac obejmuje m.in. budowę nowych sieci i przyłączy ciepłowniczych zlokalizowanych głównie na terenach rozwojowych miasta: dzielnic Wrotków, Węglinka, Felina i Czechowa Północnego.