Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 lutego 2020 r.
16:48

W Puławach łatwiej będzie można zabudować działkę. Zmiana przepisów o zieleni

Szutrowe ścieżki na Skwerze Niepodległości do niedawna były uznawane za powierzchnię biologicznie czynną. Po zmianie przepisów już się do niej nie zaliczają. Tym samym cały teren zaczął łamać zapisy miejscowego planu. Ten został więc zmieniony
Szutrowe ścieżki na Skwerze Niepodległości do niedawna były uznawane za powierzchnię biologicznie czynną. Po zmianie przepisów już się do niej nie zaliczają. Tym samym cały teren zaczął łamać zapisy miejscowego planu. Ten został więc zmieniony (fot. Radosław Szczęch)

Wyśrubowane normy powierzchni biologicznie czynnej stanowiły bariery dla rozwoju wielu inwestycji w mieście. Dlatego radni zgodzili się na poluzowanie zapisów planu zagospodarowania. O zmiany prosiła m.in. jedna z parafii oraz IUNG.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, jaką część danej działki ma stanowić tzw. powierzchnia biologicznie czynna (PBC) mówi miejscowy plan zagospodarowania. Ten przyjęty w Puławach ustalił jej minima na dość wysokim poziomie, często powyżej wymogów ministerialnych. Planistom wydawało się, że im więcej zieleni na działkach, tym lepiej, ale po latach narzucona ilość PBC zaczęła utrudniać ich zabudowę.

Problem pogłębił się dwa lata temu, gdy rząd przyjął nową, bardziej precyzyjną definicję PBC. Poprzednio niemal każdy teren nieutwardzony można było zaliczyć jako biologicznie czynny. Obecnie podstawowym warunkiem jest autentyczna, naturalna zieleń.

Zmiana definicji to kłopot m.in. dla Skweru Niepodległości, którego znaczną część stanowią szutrowe ścieżki. Te, zgodnie z aktualnym rozporządzeniem, nie są już powierzchnią biologiczną. W związku z tym jej ilość automatycznie spadła z 80 do 68 proc. łamiąc zapisy planu miejscowego. Ratusz zaproponował więc obniżenie minimów PBC w tym miejscu do 50 proc. Powstały w ten sposób „zapas” ma być wykorzystany m.in. do budowy nowych ścieżek.

Innym przykładem jest niezagospodarowany, zaniedbany teren poprzemysłowy pomiędzy ul. Dęblińską a bulwarem wiślanym. Plan zakłada w tym miejscu działalność turystyczną, budowę hoteli itp. I chociaż właściciele działek o to nie prosili, puławscy urzędnicy uznali, że przy okazji innych zmian poluzują narzucone minima PBC z 50 do 30 proc. Zdaniem urzędników może to być zachętą dla inwestorów. – Dzięki temu nie będziemy się wstydzić tego miejsca przy wjeździe do miasta – mówił Paweł Oroń, kierownik Wydziału Planowania Przestrzennego w puławskim Ratuszu.

Tej zmianie sprzeciwiali się radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość. – Skoro właściciel o to nie prosi, nie przychodzi na komisję, nie rozmawia z radnymi, to znaczy, że taka sytuacja mu odpowiada – uznała Halina Jarząbek, przewodnicząca klubu oraz szefowa komisji gospodarki.

Sceptyczni wobec zmian byli także „Samorządowcy”, czyli klub radnego Janusza Grobla.

– Zieleń jest bezwarunkową wartością w naszym mieście. Powinniśmy być niezwykle ostrożni i uważni, bo to leży w interesie naszego miasta, naszych dzieci i kolejnych pokoleń – mówiła radna Ewa Wójcik, przypominając prezydentowi jego wypowiedzi sprzed lat o istotnej roli zieleni w Puławach.

Za zmianami ułatwiającymi zabudowę działek optowali natomiast radni z klubu „Niezależni” oraz Koalicji Samorządowej. – Z samych trawników nie zdołamy utrzymać nowej hali sportowej, czy Domu Chemika. Jeśli chcemy zatrzymać w naszym mieście młodzież, zapewnić jej miejsca pracy, to musimy ułatwić działalność przedsiębiorcom – mówił radny Andrzej Kuszyk.

W podobnym tonie wypowiadał się radny Mariusz Cytryński. – Puławom brakuje terenów przemysłowych. Doszliśmy do ściany. Dlatego zmieńmy ten plan, niech wartość działek rośnie i niech one będą zabudowywane –przekonywał odnosząc się do terenu przy ul. Dęblińskiej. Ponadto, jak zauważył, zmiany w planie pozwalające na zmniejszenie ilości zieleni, np. przy szkołach, nie muszą skutkować jej usuwaniem. – To, że dopuszczamy coś, nie oznacza, że od razu lecimy tam z toporami, wylewamy asfalt i kładziemy kostkę – tłumaczył.

Tu może być mniej zieleni

Ostatecznie rada miasta przyjęła większość proponowanych zmian w planie zagospodarowania. Zliberalizowano zapisy dotyczące ilości PBC na ponad 20 działkach, m.in. na osiedlu domków jednorodzinnych przy ul. Żulinki, na terenie IUNG przy Królewskiej, na działce przy ul. ks. Izabelli należącej do parafii pw. Wniebowzięcia NMP i innych. Z projektu uchwały usunięto natomiast działkę w pobliżu Pałacu Marynki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy".

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

szare fotele w biurze

Ergonomiczny fotel biurowy - jakie cechy powinien mieć?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dolegliwości wynika z niepoprawnej postawy podczas siedzenia. Praca przy biurku w pozycji siedzącej nie sprzyja naszemu kręgosłupowi i zdrowiu. Siedzenie przed komputerem przez 8 godzin dziennie w niewygodnej pozycji negatywnie odbija się na pracownikach, gdyż może doprowadzić do wielu schorzeń.

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

54-letni Andrzej B. usłyszał zarzuty zabójstwa swojej partnerki. Do makabrycznego zdarzenia doszło 24 kwietnia w miejscowości Niedziałowice Drugie w powiecie chełmskim.

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Dobór odpowiednich regałów do składowania ciężkich materiałów to klucz do bezpieczeństwa i efektywności każdego magazynu lub warsztatu. Nieodpowiednia konstrukcja lub zbyt niska nośność mogą prowadzić do poważnych zagrożeń i strat. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać regały, które sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom.

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych to inwestycja, która może zmienić Twój dom w prawdziwy azyl cieplny. Coraz częściej zamiast tradycyjnych płyt i mat wybiera się ocieplenia celulozą – naturalny granulat, który powstaje z makulatury gazetowej, wzbogacony środkami ogniochronnymi. Czy ta metoda sprawdza się w warunkach jednorodzinnych? Przekonajmy się, poznając zalety, zastosowania i kluczowe etapy przygotowania przed wdmuchiwaniem materiału.

Hans Nielsen to legenda lubelskiego żużla

Spotkanie legendy z historią, Hans Nielsen odwiedził wystawę 100 lat żużla

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur można podziwiać wystawę 100 lat żużla. W sobotę odwiedził ją legendarny Hans Nielsen.

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Mały metraż nie musi oznaczać kompromisu. Wręcz przeciwnie – odpowiednio zaprojektowane małe domy szkieletowe o powierzchni 80 m² potrafią zaskoczyć funkcjonalnością, komfortem i nowoczesnym stylem. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom, energooszczędnym technologiom i wsparciu doświadczonego wykonawcy, takiego jak Wirex Construction, można stworzyć dom, który odpowiada zarówno potrzebom rodziny, jak i trendom współczesnej architektury.

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci z posterunku wodnego rozpoczynają sezon nad Zalewem Zemborzyckim. Będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nie tylko z łodzi, ale również z rowerów.

stosowanie nitów

Zastosowanie nitów (stalowych, aluminiowych, miedzianych)

Nitowanie to sposób trwałego łączenia materiałów za pomocą nitów. W zależności od łączonych elementów konstrukcyjnych muszą one być odpowiednio dobrane, tak by spełniały swoją rolę. Proces ten stosowany jest do łączenia kształtowników stalowych, dźwigarów czy części maszyn i przedmiotów, ale także innych elementów stalowych. Świetnie sprawdza się również w przypadku skóry, drewna, jak również tworzyw sztucznych.

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski spędzi koniec majówki w województwie lubelskim. Odwiedzi dwa miasta.

MKS już dzisiaj gra kolejny mecz

PGE MKS FunFloor Lublin podejmie dzisiaj Piotrcovię

Dzisiaj o godz. 20.30 PGE MKS FunFloor zagra kolejny ważny mecz. Tym razem ekipa z Lublina zmierzy się w hali Globus z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium