Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 sierpnia 2023 r.
8:16

Wakacyjny przewodnik Dziennika. Mięćmierz – tutaj zwalnia czas

0 A A
(fot. rs)

Dawna osada flisacka położona zaledwie kilka kilometrów od zatłoczonego centrum Kazimierza Dolnego przyciąga specyficznym klimatem, błogą ciszą, starymi chatami krytymi strzechą i niecodziennymi widokami na zachodni brzeg Wisły. Turyści są zachwyceni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W trakcie wakacyjnych podróży po Lubelszczyźnie warto chociaż na godzinę zajrzeć do niewielkiej wioski położonej zaledwie trzy kilometry na południe od kazimierskiego rynku. To Mięćmierz – dawna flisacka osada, która prezentuje się tak, jakby czas się dla niej zatrzymał.

Świadczą o tym zachowane do dzisiaj, nawet 170-letnie chaty kryte strzechą, stare płoty i drzewa, nieutwardzone ścieżki oraz cisza. Rzadko można usłyszeć tutaj gwar turystów, czy warkot silników. Znacznie częstszym widokiem są spacerowicze i rowerzyści próbujący odszukać wszystkie punkty widokowe.

Koniec świata

Na ścieżce prowadzącej w stronę jednego z tych najpopularniejszych, przy starym, drewnianym wiatraku z 1911 roku (przeniesionym z Bałtowa), spotykamy grupkę turystów z Klikawy koło Puław.

– To jest super klimatyczne miejsce. Genialne widoki na Janowiec, zamek i mnóstwo ścieżek do spacerowania.

Ja nazywam tę wioskę końcem świata, bo tutaj prawie nikogo nie ma. Jest za to cisza i spokój, tak potrzebne wszystkim, którzy żyją w pędzie, stresie. Tutaj na pewno znajdą wyciszenie – przekonuje Lucyna Raczyńska. – Serdecznie polecam Mięćmierz każdemu.

Za wiatrakiem rozciąga się widok na zachodni brzeg Wisły i rezerwat przyrody „Krowia Wyspa”. Jak na dłoni widać również janowiecki zamek. Na miejscu znajdziemy także klimatyczne, drewniane ławki, podesty z barierkami, a także dzbanek kompotu – dla spragnionych. Samoobsługowe stoiska z napojami i lokalnymi przysmakami to jedno z cech wyróżniających osadę.

Kompotu bliżej centrum Mięćmierza możemy sobie nalać za 1,5 zł, a racucha zabierzemy za 2 zł. Towaru nikt nie kradnie. Ludzie tutaj sobie ufają.

Magia o każdej porze roku

– Pierwszy raz trafiłam tutaj przypadkiem i od razu się w tym miejscu zakochałam. Zobaczyłam wtedy fenomenalną galerię w stodole (Galeria „Klimaty” – przyp. aut.). Teraz przyjeżdżam tutaj kilka razy w roku, nawet w zimie.

Uwielbiam te przepiękne widoki, ciszę, malowniczość, niesamowite wieczorne koncerty świerszczy za wiatrakiem.

Coś pięknego. To miejsce po prostu ma swoją magię i specyficzny urok – opowiada Dorota Nędzi, turystka ze Zwolenia, dla której Mięćmierz staje się powoli drugim domem.

Na miejscu warto wejść na szczyt wzgórza Albrechtówka. Rozciąga się z niego widok na dolinę Wisły, pływające nią statki, górujący na zachodnim horyzoncie zamek i całą tonącą o tej porze roku w zieleni okolicę. W centrum Mięćmierza znajdziemy jedyną w osadzie knajpę oraz krytą strzechą studnię: pamiątkę po jednym z planów filmowych (kręcono tutaj „Wyspę złoczyńców” z 1965 i „Awans” z 1974 roku).

Pomogli ocalić skarby

Na brzegu rzeki natkniemy się na dawne łodzie używane w przeszłości przez flisaków, czyli pierwszych mieszkańców osady oraz kamień, na którym wyryto wiadomość o ważnym wydarzeniu.

Na początku września 1939 roku, tuż po wybuchu wojny, do Mięćmierza dopłynął galar, którym ewakuowano skarby z krakowskiego Wawelu.

Miejscowa ludność załadowała je na furmanki i pomogła ocalić przed niemieckim okupantem wywożąc je do Tomaszowic. Skarby udało się wysłać do Kanady. Na swoje miejsce wróciły na początku lat 60-tych.

Dojazd na miejsce, z uwagi na stan dróg, nie należy do najłatwiejszych. Samochodem powoli i cierpliwie z uwagi na nierówną, trylinkową nawierzchnię dojedziemy powiatową ul. Słoneczną oraz biegnącą w dół, pokrytą kamieniami, ul. Albrechtówka. Pieszo z Kazimierza można dotrzeć skrótem: jedną z kilku ścieżek biegnących za kamieniołomem i promem, które łączą się z ul. Krakowską.

Lubelszczyzna na wakacje

To nasz przewodnik dla odwiedzających i spędzających urlop w naszym województwie. Pokazujemy miejsca i zabytki warte odwiedzenia. To nie tylko informacje dla przyjezdnych, ale również dla mieszkańców regionu, którzy będą mogli na nowo poznać znane im miejsca lub odwiedzić te których jeszcze nie widzieli.

Co piątek w okresie wakacji będziemy prezentować bardziej i mniej znane zakątki Lubelszczyzny. Zapraszamy do współtworzenia tego cyklu. Przesyłajcie nam Wasze zdjęcia miejsc i zabytków, które Waszym zdaniem są ciekawe i warte pokazania. Najciekawsze będziemy prezentować na łamach Dziennika Wschodniego.

Zdjęcia z podpisem wysyłajcie na adres promocja@dziennikwschodni.pl lub pod postem na naszym Facebook’u.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium