Widzieli go strażnicy graniczni i pracownicy parku krajobrazowego. Żubr zamieszkał w powiecie bialskim.
Mieszkańcy tego terenu widzieli te zwierzęta już w październiku ubiegłego roku. Teraz, potwierdza to również Straż Graniczna.
– Funkcjonariusze z placówki w Bohukałach, podczas realizacji zadań służbowych związanych z ochroną granicy państwowej, zauważyli na terenie przygranicznym w gminie Terespol zwierzę, które swym kształtem przypominało żubra – mówi kapitan Dariusz Sienicki, rzecznik Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
– Nasi funkcjonariusze w codziennej służbie, na terenach przygranicznych dość często spotykają dziko żyjące zwierzęta, natomiast dotychczas był to pojedynczy tego typu przypadek, kiedy funkcjonariusze zaobserwowali zwierzę, które mogło być żubrem– przyznaje Sienicki.
Te wielki osobniki były również widziane na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. – Żubr przedostał się do nas z Białorusi. Wiemy, gdzie i kiedy miało to miejsce oraz po jakim terenie obecnie porusza się zwierzę – przyznaje Dominika Sebastianiuk, p.o. kierownika oddziału parku w Janowie Podlaskim. – Staramy się na monitorować osobnika znajdującego się na naszym terenie– podkreśla Sebastianiuk.
Przypomnijmy, że w listopadzie na rannego żubra natrafił w Kaliłowie (8 kilometrów od Białej Podlaskiej) grzybiarz. Olbrzym miał złamaną nogę. Niestety, zwierzę konało ponad dwie doby, a następnie zdechło.
W Puszczy Białowieskiej żyje obecnie najliczniejsza wolna populacja żubrów – liczy 984 ssaki. Są one pod ścisłą ochroną. Ten odnaleziony w Kaliłowie najprawdopodobniej migrował z Białorusi, również z tzw. populacji białowieskiej.