1 lutego zacznie działać Lubelskie Centrum Technologii, Innowacji i Wdrożeń. Nowa instytucja podległa marszałkowi województwa wchłonie marszałkowski Departament Cyfryzacji i Zarząd Nieruchomości Wojewódzkich.
Jednym z głównych zadań LCTIiW jest zapewnienie wspólnej obsługi teleinformatycznej i eksperckiej Urzędowi Marszałkowskiemu i kilku podległym mu jednostkom, m.in. Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy, Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, Lubelskiemu Centrum Konferencyjnemu czy Regionalnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Centrum będzie odpowiadać także za zarządzanie należącymi do samorządu województwa nieruchomościami oraz za inwestycje „wspierające rozwój informatyzacji i telekomunikacji w województwie lubelskim”.
Zielone światło do utworzenia nowej jednostki musieli dać radni sejmiku województwa. Na poniedziałkowej sesji wyrazili zgodę na jej powołanie, choć nie obyło się bez dyskusji.
– Czy będzie to się wiązało z nowymi kosztami, jeśli chodzi o funkcjonowanie? – dopytywała radna Koalicji Obywatelskiej Bożena Lisowska, wskazując na raport Najwyższej Izby Kontroli, który „niezbyt optymistycznie podchodzi do tworzenia tego rodzaju instytucji”. Radna chciała też wiedzieć m.in., czy powstanie centrum będzie oznaczać dodatkowe zatrudnienie.
Tych obaw nie podzielali inni radni opozycji.
– Taka jednostka jest potrzebna i była planowana w przeszłości – przekonywał radny PSL Sławomir Sosnowski, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję marszałka województwa. Jako główną przesłankę wymienił dodatkowe zadania związane z obsługą sieci szerokopasmowej województwa lubelskiego.
Urząd Marszałkowski tłumaczy, że LCTIiW pozwoli na oszczędności m.in. w związku z organizowaniem wspólnych zakupów dla urzędów.
– Mamy nadzieję na lepsze wykorzystanie infrastruktury, serwerów i efektywniejsze zarządzanie zasobami ludzkimi – tłumaczyła radnym sekretarz województwa Róża Dyrka. – Już w tej chwili mamy problem z pozyskaniem dobrych informatyków. Są rozchwytywani i małe jednostki organizacyjne nie mogą zagwarantować im odpowiedniego wynagrodzenia.
Okazuje się, że powołanie LCTIiW będzie się wiązało ze wzrostem zatrudnienia. Od 1 lutego w centrum ma pracować 101 osób (64 z obecnego Departamentu Cyfryzacji i Usług IT w Urzędzie Marszałkowskim i 37 z ZNW). Docelowo instytucja ma zatrudniać 146 pracowników.
Będzie to oznaczało wzrost – i tak już sporej – liczby podległych marszałkowi urzędników. Obecnie w samym tylko urzędzie (bez jednostek i instytucji podległych) pracują 1282 osoby. To dokładnie o jedną mniej, niż na koniec kadencji poprzedniej koalicji PO-PSL. Tylko w ciągu tego roku zatrudnienie w UMWL wzrosło o 12 osób.