Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

19 lipca 2021 r.
11:01

Wieś się zbuntowała, bo nie było inwestycji. I od 1 stycznia będzie już w innej gminie

0 5 A A
Sawin o nas w ogóle nie pamięta. Mogę powiedzieć, że od czasów elektryfikacji nie zmieniło się nic – mówi sołtys Andrzej Paszko
Sawin o nas w ogóle nie pamięta. Mogę powiedzieć, że od czasów elektryfikacji nie zmieniło się nic – mówi sołtys Andrzej Paszko

Jak była u nas elektryfikacja, tak od tamtej pory nic – ironizują mieszkańcy sołectwa Jagodne. Jeszcze żyją w gminie Sawin, ale od nowego roku będą już w gminie Chełm. Jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów z którego wynika, że mieszkańcom bezskutecznie czekającym na inwestycje, uda się „przeprowadzka” z jednej gminy do drugiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jagodne to wieś i sołectwo, którego nazwa wywodzić się ma od rosnących w tutejszych lasach jagód. Niemal dokładnie dwa lata temu na wiejskim zebraniu, mieszkańcy podjęli historyczną decyzję. Uchwalili, że nie chcą dłużej mieszkać w gminie Sawin, tylko włączą obszar swojego sołectwa do gminy Chełm.

– Do Sawina mamy 12-13 kilometrów, Chełm jest w odległości 4-5 km. Już nawet to by wystarczyło, żeby zmienić gminę. Tam się uczą nasze dzieci. Ale najgorsze jest to, że Sawin o nas w ogóle nie pamięta. Mogę powiedzieć, że od czasów elektryfikacji nie zmieniło się nic. To było w 1971 roku! Nie mamy nawet wodociągu, oświetlenia, nie mówiąc o tym w jakim stanie jest droga. Nie tylko ja uszkodziłem sobie samochód. Wszyscy mieszkańcy narzekają. Mieszkam tu 15 lat. Trzy lata temu powiedziałem: dobrze, zostanę sołtysem i Jagodno będzie w gminie Chełm – mówi Andrzej Paszko, który próbował zainteresować losem mieszkańców Jacka Sasina.

Reakcji jednak nie było. Lepiej poszło z gminą Chełm. Sołtys już odbiera telefony z gratulacjami.

– To będzie nasze 41 sołectwo. Będzie, bo na razie jest tylko projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic, między innymi naszej gminy. Przed nami dużo pracy i zmian w dokumentach, począwszy od statutu gminy na obwodach szkolnych kończąc tak, żeby od 1 stycznia 2022 sołectwo Jagodne mogło funkcjonować u nas – mówi Paweł Ciechan, sekretarz gminy Chełm.

W myśl zasady, że o sąsiadach się źle nie mówi a o znajomych nie plotkuje, w gminie Chełm nie krytykują gminy Sawin. Ale przyznają, że chełmski budżet wygląda lepiej.

I rozumieją 114 mieszkańców sołectwa, którzy się do nich „przeprowadzają”, że mogą mieć pretensje, nie mogąc się doczekać czegoś tak podstawowego jak równa droga czy wodociąg.

– Przecież oni nie oczekują nie wiadomo czego. Kanalizacja, gazociąg to teraz normalne rzeczy. Nasi radni popierając jednogłośnie wniosek mieszkańców sołectwa, mieli świadomość, że czekają nas tam inwestycje. Ale powoli wszystko da się zrobić. Jagodne nie powinno być rozczarowane swoją decyzją – ocenia Paweł Ciechan podkreślając, że jest to pierwszy przypadek w historii samorządu gminy Chełm, powiększenia o sołectwo z gminy sąsiedniej.

Może mieszkańcy jagodowej wsi by nie byli tak rozgoryczeni gdyby nie kontrasty.

Gmina Chełm pierścieniem otacza miasto. We wsiach Janów, Staw, Parypse czy Żółtańce po odrolnieniu gruntów i zbudowaniu dróg pojawili się nowi mieszkańcy. Miejscowości w kilka lat zamieniły się w bogate przedmieścia Chełma.

Nic dziwnego, że Jagodne też tak chce.

Nic dziwnego, że Sawin nie jest tym zachwycony.

– Jest już harmonogram inwestycji na lata 2021-2026, który przewiduje poprawę infrastruktury drogowej czy budowę wodociągu w sołectwie Jagodne. To była nasza reakcja na wniosek mieszkańców, że chcą przejść do gminy Chełm. Faktycznie sołectwo było zaniedbane, ale to nie jest kwestia ostatnich lat, tylko sytuacji dużo wcześniejszej, sięgającej 2000 roku. Mamy 19 sołectw, staramy się sprawiedliwie inwestować we wszystkich. W Jagodnem był niedawno zrobiony kilometr drogi. W planach są kolejne. Chcemy, żeby sytuacja się poprawiała. Moim zdaniem gmina Chełm mieszkańcom tego nie gwarantuje – uważa Dariusz Ćwir, wójt gminy Sawin.

Sawin nie chce tracić sołectwa. Na dodatek na rzecz tak dużej gminy jak chełmska, która jest największą gminą na Lubelszczyźnie.

– Wojewoda lubelski zaopiniował wniosek Jagodnego pozytywnie, ale myśmy też wysłali do ministerstwa dokumenty, które należy brać pod uwagę przy wydawaniu decyzji. Zwłaszcza, że mieszkańcy sołectwa nie są jednomyślni, wniosek podpisał sołtys i garstka osób – przekonuje wójt, którego gmina może się zmniejszyć o ponad 256 hektarów.

Dwa lata temu, jesienią w gminie Sawin były konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział 48 osób. 39 poparło pomysł odłączenia sołectwa Jagodne. 9 głosowało przeciw. Na tej podstawie rada zaopiniowała pomysł zmiany granic negatywnie.

Sekretarz gminy Chełm pytany jakie dla nich będą korzyści z „przyjęcia” zaniedbanej wsi tłumaczy, że to nie kwestia kalkulacji, tylko woli mieszkańców.

– Procedury zostały rozpoczęte na ich wniosek, a rada gminy się zgodziła – wyjaśnia Paweł Ciechan.

W Jagodnie mówią, że ich teren to brakujący od północy kawałek w pierścieniu Chełma. Już od kilku lat władze mówią o wyludnianiu się miasta i ucieczce mieszkańców na przedmieścia. Gdyby Chełm chciał temu zaradzić i się powiększyć, to może to zrobić kosztem gminy Chełm. Ubogi sąsiad wówczas bardzo się przyda.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach u boku prezydenta Michała Litwiniuka (PO), Maciej Buczyński zmienił miejsce pracy. Od wtorku jest szefem bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarobi tu mniej niż w ratuszu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty