Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

19 lipca 2021 r.
11:01

Wieś się zbuntowała, bo nie było inwestycji. I od 1 stycznia będzie już w innej gminie

0 5 A A
Sawin o nas w ogóle nie pamięta. Mogę powiedzieć, że od czasów elektryfikacji nie zmieniło się nic – mówi sołtys Andrzej Paszko
Sawin o nas w ogóle nie pamięta. Mogę powiedzieć, że od czasów elektryfikacji nie zmieniło się nic – mówi sołtys Andrzej Paszko

Jak była u nas elektryfikacja, tak od tamtej pory nic – ironizują mieszkańcy sołectwa Jagodne. Jeszcze żyją w gminie Sawin, ale od nowego roku będą już w gminie Chełm. Jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów z którego wynika, że mieszkańcom bezskutecznie czekającym na inwestycje, uda się „przeprowadzka” z jednej gminy do drugiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jagodne to wieś i sołectwo, którego nazwa wywodzić się ma od rosnących w tutejszych lasach jagód. Niemal dokładnie dwa lata temu na wiejskim zebraniu, mieszkańcy podjęli historyczną decyzję. Uchwalili, że nie chcą dłużej mieszkać w gminie Sawin, tylko włączą obszar swojego sołectwa do gminy Chełm.

– Do Sawina mamy 12-13 kilometrów, Chełm jest w odległości 4-5 km. Już nawet to by wystarczyło, żeby zmienić gminę. Tam się uczą nasze dzieci. Ale najgorsze jest to, że Sawin o nas w ogóle nie pamięta. Mogę powiedzieć, że od czasów elektryfikacji nie zmieniło się nic. To było w 1971 roku! Nie mamy nawet wodociągu, oświetlenia, nie mówiąc o tym w jakim stanie jest droga. Nie tylko ja uszkodziłem sobie samochód. Wszyscy mieszkańcy narzekają. Mieszkam tu 15 lat. Trzy lata temu powiedziałem: dobrze, zostanę sołtysem i Jagodno będzie w gminie Chełm – mówi Andrzej Paszko, który próbował zainteresować losem mieszkańców Jacka Sasina.

Reakcji jednak nie było. Lepiej poszło z gminą Chełm. Sołtys już odbiera telefony z gratulacjami.

– To będzie nasze 41 sołectwo. Będzie, bo na razie jest tylko projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic, między innymi naszej gminy. Przed nami dużo pracy i zmian w dokumentach, począwszy od statutu gminy na obwodach szkolnych kończąc tak, żeby od 1 stycznia 2022 sołectwo Jagodne mogło funkcjonować u nas – mówi Paweł Ciechan, sekretarz gminy Chełm.

W myśl zasady, że o sąsiadach się źle nie mówi a o znajomych nie plotkuje, w gminie Chełm nie krytykują gminy Sawin. Ale przyznają, że chełmski budżet wygląda lepiej.

I rozumieją 114 mieszkańców sołectwa, którzy się do nich „przeprowadzają”, że mogą mieć pretensje, nie mogąc się doczekać czegoś tak podstawowego jak równa droga czy wodociąg.

– Przecież oni nie oczekują nie wiadomo czego. Kanalizacja, gazociąg to teraz normalne rzeczy. Nasi radni popierając jednogłośnie wniosek mieszkańców sołectwa, mieli świadomość, że czekają nas tam inwestycje. Ale powoli wszystko da się zrobić. Jagodne nie powinno być rozczarowane swoją decyzją – ocenia Paweł Ciechan podkreślając, że jest to pierwszy przypadek w historii samorządu gminy Chełm, powiększenia o sołectwo z gminy sąsiedniej.

Może mieszkańcy jagodowej wsi by nie byli tak rozgoryczeni gdyby nie kontrasty.

Gmina Chełm pierścieniem otacza miasto. We wsiach Janów, Staw, Parypse czy Żółtańce po odrolnieniu gruntów i zbudowaniu dróg pojawili się nowi mieszkańcy. Miejscowości w kilka lat zamieniły się w bogate przedmieścia Chełma.

Nic dziwnego, że Jagodne też tak chce.

Nic dziwnego, że Sawin nie jest tym zachwycony.

– Jest już harmonogram inwestycji na lata 2021-2026, który przewiduje poprawę infrastruktury drogowej czy budowę wodociągu w sołectwie Jagodne. To była nasza reakcja na wniosek mieszkańców, że chcą przejść do gminy Chełm. Faktycznie sołectwo było zaniedbane, ale to nie jest kwestia ostatnich lat, tylko sytuacji dużo wcześniejszej, sięgającej 2000 roku. Mamy 19 sołectw, staramy się sprawiedliwie inwestować we wszystkich. W Jagodnem był niedawno zrobiony kilometr drogi. W planach są kolejne. Chcemy, żeby sytuacja się poprawiała. Moim zdaniem gmina Chełm mieszkańcom tego nie gwarantuje – uważa Dariusz Ćwir, wójt gminy Sawin.

Sawin nie chce tracić sołectwa. Na dodatek na rzecz tak dużej gminy jak chełmska, która jest największą gminą na Lubelszczyźnie.

– Wojewoda lubelski zaopiniował wniosek Jagodnego pozytywnie, ale myśmy też wysłali do ministerstwa dokumenty, które należy brać pod uwagę przy wydawaniu decyzji. Zwłaszcza, że mieszkańcy sołectwa nie są jednomyślni, wniosek podpisał sołtys i garstka osób – przekonuje wójt, którego gmina może się zmniejszyć o ponad 256 hektarów.

Dwa lata temu, jesienią w gminie Sawin były konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział 48 osób. 39 poparło pomysł odłączenia sołectwa Jagodne. 9 głosowało przeciw. Na tej podstawie rada zaopiniowała pomysł zmiany granic negatywnie.

Sekretarz gminy Chełm pytany jakie dla nich będą korzyści z „przyjęcia” zaniedbanej wsi tłumaczy, że to nie kwestia kalkulacji, tylko woli mieszkańców.

– Procedury zostały rozpoczęte na ich wniosek, a rada gminy się zgodziła – wyjaśnia Paweł Ciechan.

W Jagodnie mówią, że ich teren to brakujący od północy kawałek w pierścieniu Chełma. Już od kilku lat władze mówią o wyludnianiu się miasta i ucieczce mieszkańców na przedmieścia. Gdyby Chełm chciał temu zaradzić i się powiększyć, to może to zrobić kosztem gminy Chełm. Ubogi sąsiad wówczas bardzo się przyda.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

Oszukany „na znajomą”

Oszukany „na znajomą”

Mieszkaniec Parczewa stracił 2000 zł chcąc pomóc znajomej w opłaceniu zamówienia. To kolejny poszkodowany przez cyberprzestępców.

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

W ostatnim meczu w tym roku Azoty Puławy pokonały Zepter KPR Legionowo 29:28. Była to pierwsza wygrana po serii pięciu porażek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty