Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

1 czerwca 2022 r.
14:03

Dwa lata przerwy, ale do tego wyjątkowego miejsca wraca jarmark. Do Holi zjadą turyści

Skansen w Holi jest miejscem, z którym wiele osób jest związanych sentymentalnie.
Skansen w Holi jest miejscem, z którym wiele osób jest związanych sentymentalnie. (fot. Archiwum)

Świetna wiadomość dla sympatyków urokliwego miejsca. Po dwóch latach przerwy do Holi wraca doroczny jarmark. W święto patrona prawosławnej cerkwi stojącej nieopodal, znów przyjadą wystawcy i turyści

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hola, na pograniczu powiatów włodawskiego i parczewskiego to jedno z bardziej fotogenicznych miejsc w naszym województwie. Może nie sama ciągnąca się blisko 8 km miejscowość, co znajdujący się w jej centrum skansen. Powstał w 1985 roku, niezmiennie prowadzi go społecznie Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia. Turyści, twórcy ludowi i mieszkańcy byli przyzwyczajeni, że od lat w wakacje odbywał się tu jarmark. Był organizowany w ostatnią niedzielę lipca, w prawosławny odpust związany ze świętym Antonim Peczerskim, który patronuje tutejszej prawosławnej świątyni.

– Przyjeżdżali ludzie z dronami, żeby z góry robić zdjęcia setek aut zaparkowanych na poboczach i we wszystkich możliwych miejscach – wspomina Tadeusz Karabowicz, który z żoną Aliną zajmuje się skansenem.

Bo liczba uczestników jarmarku szła w tysiące, wystawców w setki. Ale przyszła pandemia i dwa lata jarmarku nie było. Na domiar złego w lipcu 2020 roku burza zerwała strzechę oraz zalała zabytkową XIX-wieczną chałupę, połamała skrzydła w wiatraku, powaliła drzewa i uszkodziła inne obiekty muzealne.

Ale już decyzja zapadła – w tym roku jarmark w Holi będzie. 24 lipca, w niedzielę w skansenie spotkają się wielbiciele tego miejsca. Jak jest ich dużo i jak bardzo są związani ze skansenem widać było gdy Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia szukało wsparcia finansowego by zabezpieczyć zrujnowane przez wichurę obiekty.

(fot. Archiwum)

- Za zebrane pieniądze udało się naprawić pokrycie dachu na chałupie. Znaleźliśmy gospodarza na Południowym Podlasiu, który pamiętał jak to robili starzy fachowcy i z kupionej przez nas słomy zrobił nową strzechę. To bardzo ciężka i żmudna praca, o wiele bardziej wymagająca niż na przykład przy dachu blaszanym. Umówiliśmy się, że pan przyjedzie na jarmark i będzie prowadził warsztaty robienia strzyszaków i pokazywał jak się z nich układa strzechę – zapowiada Tadeusz Karabowicz, który martwi się, że wiele osób, które przyjeżdżały do nich ze swoimi wyrobami zmarło na covid albo ich firmy nie przetrwały pandemii.

W Holi panuje zasada, że zapraszani są twórcy ludowi, producenci rzemiosła artystycznego i producenci wyrobów regionalnych.

- Mam osobisty sentyment do skansenu, bardzo dobrze, że w tym roku będzie jarmark, bo jeszcze rok, dwa i ludzie o nim zapomną. Trudno będzie znów go wpisać w kalendarz wydarzeń. Bardzo chętnie pomożemy w promocji, we wszystkim czego będą potrzebowali organizatorzy – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie, które pierwszy raz będzie wspierało jarmark w Holi. To instytucja, która prowadzi powiat a ten też włącza się w reaktywację wydarzenia pomagając na przykład w naprawie zniszczonego ogrodzenia skansenu.

- Organizacja jarmarku, tak to najbardziej cieszy – przyznaje Paweł Kołtun, wójt gminy Stary Brus mając jeszcze do wyboru fakt, że są pieniądze na remont wiatraka w Holi i znalazł się wykonawca tych prac.

Gmina jest właścicielem skansenu i właśnie przygotowuje się do wydania 100 tysięcy ministerialnych złotych, jakie dostała na ratowanie „koźlaka” który drugi rok straszy połamanymi przez wichurę skrzydłami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium