Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

25 września 2020 r.
8:28

Bardzo boli wygląd Holi. Urokliwy skansen koło Włodawy ma kłopot i potrzebuje wsparcia

Autor: Zdjęcie autora agdy
Chałupa z Wyryk zniszczona po burzy
Chałupa z Wyryk zniszczona po burzy (fot. Skansen w Holi)

Społecznicy, prowadzący skansen w Holi (powiat włodawski), zbierają fundusze, by naprawić szkody wyrządzone przez lipcową burzę. Choć strażacy pomogli nakryć zabytkową chałupę brezentem, zimą to nie wystarczy. Pieniądze zbierają na portalu zrzutka.pl.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Gdy dotarliśmy do skansenu po raz pierwszy, byliśmy zauroczeni tym magicznym miejscem. Urzekły nas nie tylko wnętrza zabytkowej chałupy z Wyryk, czy wiatraka, ale także ogródki kwiatowe i wiekowe drzewa na terenie skansenu. To jest naprawdę wspaniałe miejsce na mapie Lubelszczyzny – napisał jeden z internautów, komentując akcję „Ratowanie Skansenu w Holi” prowadzoną na profilu zrzutka.pl

– 19 lipca 2020 roku burza zerwała strzechę oraz zalała zabytkową XIX-wieczną chałupę w naszym skansenie, połamała skrzydła w wiatraku, powaliła drzewa i uszkodziła inne obiekty muzealne. Według naszego rozeznania, koszt finansowy pokrycia dachu nową strzechą na chałupie oraz naprawy innych szkód będą duże – piszą organizatorzy zbiórki.

Kto był choć raz na słynnym jarmarku w Holi i zobaczy zamieszczone fotografie, zrozumie problem.

Połamane skrzydła wiatraka (fot. Skansen w Holi)

– W zeszłym roku na jarmarku było u nas 10 tysięcy osób. W tym roku jarmarku nie było, bo koronoawirus, a po drugie trudno ludziom pokazywać budynki w takim stanie. Wiatrak ma połamane skrzydła, które upadając, uszkodziły gonty. Zabytkowa chałupa przykryta niebieskim brezentem czeka na efekt zbiórki. Liczymy, że nowa strzecha będzie kosztowała 20 tys. zł. Słoma już czeka. I choć mamy dopiero 4 tysiące złotych na koncie, jest umówiony Piotr Korpysz z Paszenek koło Parczewa, który przyjedzie do nas w listopadzie, żeby ją robić - mówi Tadeusz Karabowicz, który od 30 lat z żoną Aliną prowadzą społecznie skansen w Holi.

– Niektóre wpłaty są nawet po 200 złotych. To pokazuje, że ludzie są życzliwi. Taka ofiarność w dzisiejszych czasach jest cenna. Zbiórka internetowa to dla nas ostatnia deska ratunku. Burza była latem, wszystkie budżety pozamykane, a do tego epidemia – dodaje pan Tadeusz, który planuje, że gdy do skansenu przyjedzie 2 tysiące snopków, to zorganizują warsztaty robienia strzeszaków, elementów ze słomy, z których układa się strzechę.

Każdy będzie mógł je robić. Mają też być wykłady pokazujące dawne techniki krycia dachów oraz przekąski wzorowane na daniach, jakimi XIX-wieczne gospodynie żywiły majstrów i robotników robiących strzechy.

Zbiórka prowadzona jest w tym miejscu.

(fot. Skansen w Holi)

– Uzbieranie 20 tysięcy złotych to rozwiązanie doraźne. Skansenowi w Holi potrzebny jest dużo większy, idący w miliony budżet, który pozwoli na przeprowadzenie gruntownej renowacji zabytkowych obiektów. Gmina metodą gospodarczą co roku prowadzi potrzebne prace, by przygotować to miejsce przed jarmarkiem. Bo to wtedy, w ostatnią niedzielę lipca, odwiedza Holę kilka tysięcy osób. Ale gruntownego remontu, który nigdy, jak skansen istnieje, nie był robiony, nasz budżet nie udźwignie. Gmina nie ma takich pieniędzy. Dlatego prowadzimy rozmowy z różnymi podmiotami, szukamy funduszy w ministerstwie. Także starostwo powiatowe jest zainteresowane tym, żeby skansen w Holi istniał, bo to bardzo charakterystyczne i znane miejsce w powiecie – mówi Paweł Kołtun, wójt gminy Stary Brus, która jest właścicielem skansenu.

– Lipcowe gradobicie i burza to nie jedyna przyczyna strat na terenie skansenu. Tamtejsze obiekty i przed nawałnicą były w kiepskim stanie. Wichura tylko jeszcze bardziej im zaszkodziła. Zabytkową chałupę zamknęliśmy już wcześniej, bo wchodzenie do niej jest niebezpieczne. Strażacy pomogli nam zabezpieczyć to, co podziurawił grad. Nie wiem, czy jeszcze w tym roku uda się pozyskać potrzebne fundusze, możliwe, że prace się zaczną dopiero w przyszłym roku. Rozmowy trwają – dodaje wójt, który podkreśla, że niewielu jest fachowców, którzy będą mogli prowadzić specjalistyczne naprawy w zabytkowych obiektach skansenu.

Konto zbiórki „Ratowanie Skansenu w Holi” na zrzutka.pl wsparło już ponad pół setki osób. Akcja trwa jeszcze ponad 70 dni.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium