Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

2 sierpnia 2019 r.
15:26

"Połączyliśmy Polskę z Ukrainą mostem". Ale to już ostatnia taka niezwykła impreza

Co roku z tymczasowego, przejścia granicznego przez trzy dni korzystało kilkadziesiąt tysięcy ludzi<br />
Co roku z tymczasowego, przejścia granicznego przez trzy dni korzystało kilkadziesiąt tysięcy ludzi
(fot. archiwum)

Po dekadzie dobijania się do drzwi gabinetów, pisania próśb, pism i podań, samorządowcy poddają się. – Jest mi bardzo przykro, że nam nie wyszło – mówi wójt gminy Wola Uhruska. – Po prostu nas nie stać na dalsze oszukiwanie wszystkich, że kiedyś w Zbereżu będzie stałe przejście graniczne – dodaje starosta włodawski

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po 10 latach Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa powoli przechodzą do historii. Ta udana inicjatywa lokalnych samorządów, gminy Wola Uhruska i powiatu włodawskiego, miała być impulsem do rozwoju całego regionu.

– Chcieliśmy, aby pontonowy most, który budujemy na kilka dni od 2010 roku, zastąpił stały. Żeby powstało tu przejście graniczne dla pieszych i rowerzystów – mówi wójt gminy Wola Uhruska. – To by wiele zmieniło. Nowe miejsca pracy i możliwości dla mieszkańców.

W czerwcu 2007 r. w Arłamowie ustalono, że kolejne przejścia graniczne, w tym Zbereże-Adamczuki, powinny zostać zlokalizowane na terytorium Ukrainy w formule tzw. wspólnie prowadzonych przejść granicznych. 

Przez kolejne trzy lata, władze obwodu wołyńskiego i polskie samorządy podpisywały listy intencyjne, porozumienia, wpisywały planowane przejścia graniczne w strategię. Od Lwowa, przez Łuck i Równe, przez Wolę Uhruską, Włodawę i Lublin, czekano na wiążące decyzje na najwyższym szczeblu władzy.

W 2010 r. narodziły się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. – To była konkretna inicjatywa, połączyliśmy Polskę z Ukrainą mostem pontonowym na Bugu – opowiada Mariusz Jachimczuk, sekretarz gminy Wola Uhruska. – Pokazaliśmy jak potrzebna to jest inicjatywa i jak można współpracować z Ukraińcami. EDD szybko stały się znaną marką. Byliśmy pewni, że politycy zrozumieją, że tu w Zbereżu przejście graniczne jest ważne i potrzebne. Ale się myliliśmy.

Całą infrastrukturę przejścia zaplanowano po ukraińskiej stronie. A dziś Ukraińcy mają ważniejsze problemy do rozwiązania niż otwarcie Pojezierza Szackiego na turystykę. Z kolei polskim samorządowcom skończyły się pomysły i pieniądze.

– Głównym celem EDD było przekonanie władz centralnych, tak w Warszawie, jak i w Kijowie – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. – O stałe przejście graniczne samorządy po obu stronach Bugu zabiegają od co najmniej ćwierć wieku. Jeśli nasze wieloletnie wysiłki, nic nie dały, to czas skończyć ten eksperyment. Po prostu nas nie stać na dalsze oszukiwanie wszystkich, że kiedyś w Zbereżu coś Będzina stałe.

Co roku z tymczasowego, przejścia granicznego przez trzy dni korzystało kilkadziesiąt tysięcy ludzi, z obu stron granicy. Tegoroczna, dziesiąta edycja EDD, będzie ostatnia. Gdyby w Zbereżu było przejście graniczne, w sezonie tysiące turystów ruszyłoby nad jeziora Pojezierza Szackiego – położoną za Bugiem wschodnią część Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego z największym jeziorem Świtaź.

– To co nam nie wyszło, udaje się innym. Niedługo ma ruszyć budowa przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice pod Przemyślem. Czyli jednak można – komentuje wójt Łukasik.

10. jubileuszowa i ostatnia edycja Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa rozpocznie się w piątek 9 i potrwa do niedzieli 11 sierpnia. Granicę, po moście pontonowym zbudowanym przez dęblińskich saperów, będzie można przekraczać pieszo lub na rowerze w godzinach 8-20, w niedzielę od 8 do 22 (konieczne są paszporty).

W piątek, po uroczystym otwarciu mostu, organizatorzy podsumują 10 lat EDD. Po południu ruszy spływ kajakowy Bugiem Wola Uhruska-Zbereże oraz IX Transgraniczny Bieg Polesie.

Na sobotę, 10 sierpnia w Woli Uhruskiej zaplanowano Otwarte Spławikowe Zawody Wędkarskie i plener artystyczny – Kresy 92. Nie będzie festynu i koncertów. – Nie mamy czego świętować – tłumaczą organizatorzy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium