Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

8 maja 2021 r.
13:04

Włodawa. Zaskakujące reakcje na budki dla jerzyków. "To nie jest Natura 2000"

Autor: Zdjęcie autora am
38 1 A A
(fot. Między Drzewami)

– Brawo! Super inicjatywa! – cieszyli się mieszkańcy Włodawy, gdy w ich mieście pojawiły się pierwsze budki dla jerzyków. Ale głosy krytyki też się pojawiły. Dlatego po powieszeniu budek trzeba było rozwiesić plakaty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pomysł zamontowania budek dla jerzyków przyszedł nam do głowy ponad rok temu – mówi Edyta Gałan z włodawskiej inicjatywy Między Drzewami. – W lutym 2020 r. na spacer po Włodawie zaprosiliśmy ornitologa Jarosława Krogulca. Pomógł nam wskazać najlepsze miejsca na powieszenie takich budek. Porad, jakie budki kupić i w jaki sposób je powiesić udzielal nam również krakowski ornitolog Michał Mydłowski. Ma on ogromne doświadczenie, bo w Krakowie powiesił już ponad 1000 budek dla tych ptaków. Tak jak polecił nam pan Michał, kupiliśmy budki z trocinobetonu, gdyż są bezpieczniejsze i znacznie trwalsze od drewnianych. Trzeba je było tylko pomalować farbą aby nie wyróżniały się na tle elewacji bloku.

Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej do tego pomysłu nie trzeba było długo przekonywać. Zgodził się pod warunkiem, że pomysł zaakceptują mieszkańcy bloku.

– Jeszcze w 2020 roku planowaliśmy zorganizować spotkanie, ale pandemia pokrzyżowała nam plany – opowiada Edyta Gałan. – Po roku wróciliśmy do tematu i ponownie spotkaliśmy się na rozmowach z prezesem spółdzielni. Wtedy już wiedzieliśmy, że zrobimy społeczną zrzutkę na zakup 20 budek. I z taką propozycją przystąpiliśmy do rozmów proponując, że my przekażemy budki, a spółdzielnia zgodzi się na udostępnienie ściany bloku i pomoże w montażu. Prezes Marian Ścisłowski wyraził zgodę, zastrzegając, że najpierw musi poinformować mieszkańców i poczekać na ich odpowiedź.

W zbiórkę pieniędzy włączyli się nie tylko mieszkańcy Włodawy. Sam montaż przebiegł szybko i sprawnie.

– Panowie montujący byli szczęśliwi i dumni, że mamy pierwsze budki dla jerzyków we Włodawie – podkreśla aktywistka. – Ludzie, którzy mieli okazję zobaczyć montaż, w zdecydowanej większości reagowali pozytywnie. Ale doświadczyliśmy też przykrości. Znalazły się pojedyncze osoby, które gwałtownie wyrażały swój sprzeciw – przyznaje.

Reakcja niektórych lokatorów bloku, którzy podnosili np., że „blok to nie Natura 2000”, była dla aktywistów kompletnym zaskoczeniem.

– Przecież jerzyki to bardzo pożyteczne i przyjazne ptaki. Każdy z nich potrafi w ciągu dnia upolować kilkanaście tysięcy owadów, w tym komarów, much i meszek. Dodatkowo w przeciwieństwie do jaskółek, z którymi wiele osób je myli, ptaki te nie budują gniazd w niszach okiennych i nie brudzą parapetów. Liczymy, że nasza akcja pokaże jak ważne i pożyteczne są to ptaki i kolejne osoby oraz instytucje podejmą u siebie temat wieszania dla nich budek.

Dlatego kilka dni po powieszeniu budek Inicjatywa Między Drzewami przygotowała plakaty. Można na nich przeczytać, że jerzyki nie brudzą elewacji, nie przenoszą chorób, ich sąsiedztwo wcale nie jest uciążliwe, a ich sąsiedztwo do same korzyści.

(fot. Między Drzewami)

Ornitolog dr Jarosław Krogulec o jerzykach:

Pierwotnym miejscem gniazdowania jerzyków na nizinach były dziuple w wiekowych (przeważnie ponad 100 letnich), wysokich drzewach. W dalszym ciągu nie licznie gnieżdżą się one w takich miejscach w Puszczy Białowieskiej i w niektórych lasach północno-wschodniej Polski. Niestety w ostatnim wieku stare wysokie lasy zaczęły należeć do rzadkości i jerzyki coraz częściej zdecydowały zajmować jako alternatywne miejsce gniazdowania szczeliny w wysokich budynkach.

Obfitość takich miejsc dostarczały zwłaszcza bloki z czasów budownictwa socjalistycznego. Wraz z coraz częstszymi ich remontami i termomodernizacją miejsca takie stają się coraz mniej dostępne dla lęgów jerzyków.

Stąd konieczność ich zastąpienia poprzez zawieszanie specjalnych budek lęgowych.

Jerzyki to niesamowite ptaki. Perfekcyjni lotnicy - w locie poziomym osiągają prędkość do 200 km/h i wspaniale manewrują w lotach synchronicznych. Możemy to podziwiać szczególnie w letnie wieczory spacerując uliczkami miasta. Nie są uciążliwymi lokatorami - gniazda lokalizują w małych szczelinach na dużej wysokości. Nie zatykają przewodów wentylacyjnych czy kominowych. Nie zanieczyszczają odchodami fasad czy okien.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bernardyńska otwarta dla ruchu

Bernardyńska otwarta dla ruchu

Lubelski Ratusz poinformował, że wraca ruch kołowy i pieszy na ulicy Bernardyńskiej.

Karol Kowalewski ma szansę wywalczyć pierwsze trofeum jako trener Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS gra dzisiaj z Zagłębiem Sosnowiec w półfinale Pekao SA Pucharu Polski

W czwartek, w Sosnowcu rozpoczął się finałowy turniej Peako SA Pucharu Polski koszykarek. Polski Cukier AZS UMCS Lublin dzisiaj o godz. 18 zmierzy się z MB Zagłębiem Sosnowiec.

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar pustostanu w Lublinie. Podczas przeszukania budynku strażacy natrafili na ciało mężczyzny.

Wczoraj odbyła się próba generalną przed premierą opery "don Giovanni"
film

„Don Giovanni” – premiera wyprzedana w 100 proc.

W Operze Lubelskiej szykuje się wydarzenie - bez ryzyka można stwierdzić - krajowego formatu. Chodzi o sobotnią premierę opery „Don Giovanni”. Reżyserem jest Wojciech Adamczyk, znany m.in. z serialu „Ranczo”. Z batutą stanie maestro Vincent Kozlovsky, a za epicką scenografię odpowiada Marek Chowaniec. Na scenie wystąpią znani artyści. W rolę komandora wcieli się Rafał Siwek, światowej sławy bas, w rolę tytułowego Don Giovanniego wcieli się Daniel Mirosław, zaś Donny Anny – Anna Barska. 

Mateusz Stolarski chciałby, żeby Jakub Łabojko dołączył do Motoru

Defensywny pomocnik dołączy do Motoru Lublin? „Jesteśmy na etapie rozmów kontraktowych”

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin wkrótce dokona szóstego transferu w zimowym okienku. Do beniaminka PKO BP Ekstraklasy może dołączyć Jakub Łabojko. Defensywny pomocnik przebywał z drużyną na obozie w Turcji. Obie strony rozmawiają już na temat kontraktu dla zawodnika, które ostatnio grał we Włoszech.

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium