Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

23 lutego 2018 r.
20:43

Wydał pół miliona na dawną kopalnię piachu. Liczył na zyski, a ma duży problem

W ciągu pięciu lat wyrobisko zaczęło zarastać drzewami i krzakami
W ciągu pięciu lat wyrobisko zaczęło zarastać drzewami i krzakami (fot. Jacek Barczyński)

Firma „Trans Maj” od 5 lat zabiega o zgodę na rekultywację dawnej kopalni piachu przy użyciu 1 mln ton łupka. Burmistrz, starosta i miejscowe organizacje ekologiczne są temu przeciwne. W tej sytuacji inwestor zaproponował im, aby odkupili od niego wyrobisko i zagospodarowali tak, jak im się spodoba.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ciągu ostatnich lat Józef Majewski, właściciel „Trans-Maj”  kilkakrotnie występował do starosty o wydanie decyzji rekultywacyjnej. Ten konsekwentnie odmawiał, a inwestor odwoływał się Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które przesłało sprawę do ponownego rozpatrzenia. W końcu starosta bez porozumienia z właścicielem wydał zgodę na rekultywację polegającą już nie na wypełnieniu wyrobiska łupkiem z Bogdanki, ale na urządzeniu tam ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej.

Majewski znowu się odwołał. Tym razem SKO też uchyliło tę decyzję, ale już nie skierowało jej do ponownego rozpatrzenia. Wyznaczyło rolny kierunek rekultywacji poprzez wypełnienie wyrobiska łupkiem.  Starosta nie może się już odwołać. W ciągu 30 dni ostateczną decyzję SKO może jeszcze zaskarżyć tak zwany czynnik społeczny, czyli organizacje pozarządowe.

– Czy kupując dom można pozwolić, żeby ktoś inny ustawiał w nim meble lub decydował, że ma to być na przykład restauracja bądź inny przybytek? – pyta Majewski.

Kiedy kupował kopalnię nawet mu do głowy nie przyszło, że jego kosztem ktoś będzie oczekiwał, że zamiast wypełnić założony biznes plan, urządzi tam przyrodniczy zakątek.

Majewski zapłacił za dawna kopalnię pół miliona złotych. Od początku nie ukrywał, przy użyciu jakiego materiału zamierza ją zrekultywować. Odbierając łupek z Bogdanki miał na tym zarabiać, utrzymując firmę i pracowników. Poprzedni burmistrz, który mu tę działkę sprzedał miał poręczyć słowem honoru, że będzie to możliwe. Później zmienił front i negatywnie zaopiniował plany przedsiębiorcy. Rzecz w tym, że wydanie zgody na rekultywację należało nie do niego, lecz do starosty. Tak poprzedni, jak i obecny nie wyrazili na to zgody. Tym bardziej, że perspektywa zwiezienia do wyrobiska w granicach miasta 1 mln ton łupka przestraszyła włodawian. Miejscowe stowarzyszenia proekologiczne, w tym Społeczny Komitet Mieszkańców Miasta „Stop dla łupka we Włodawie” pod petycją przeciwko temu przedsięwzięciu zebrały 1250 podpisów (Włodawa ma ok. 13 tysięcy mieszkańców). Burmistrz i starosta nie mogli tego zbagatelizować.

– Nie dziwię się, że mieszkańcy boją się kopalnianych odpadów – powiedział nam już wcześniej Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. – Tym bardziej, że wyrobisko znajduje się w sąsiedztwie ujęcia wody dla całego miasta.

„Jeśli rzeczywiście jesteście zatroskani o ochronę środowiska, zdrowie i życie mieszkańców, lecz macie nieuzasadnione obawy przed złym wpływem łupka, rozumiem to i proponuję odsprzedanie Państwu nieruchomości. Jeśli natomiast pobudki Państwa są inne, to ja nie mam na to wpływu. (…) Niestety, wszystko wskazuje na to, że łupek we Włodawie wykorzystywany jest jedynie do walki politycznej. To przykre i godne pożałowania” – napisał Majewski w liście otwartym adresowanym do burmistrza Włodawy, starosty oraz Komitetu Społecznego „Stop dla Łupka we Włodawie”.

– Chciałbym uniknąć wszelkich konfliktów i podziałów w społeczeństwie Włodawy – mówi szef firmy Trans-Maj”. – Ja nie muszę za wszelką cenę rekultywować wyrobiska. Niech miasto i powiat staną się właścicielami tego terenu i zaplanują tam każdą inwestycję, która w ocenie samorządowców przysłuży się środowisku. Gotów jestem to z nimi negocjować jeśli rzeczywiście zależy im na dobru mieszkańców.

Starosta włodawski wychodzi z założenia, że skoro nie on sprzedał działkę Majewskiemu, to i nie on ma ją teraz odkupywać. Spodziewa się, że zanim decyzja SKO się uprawomocni, zostanie zaskarżona przez jedno ze stowarzyszeń. Na uprawomocnienie się decyzji czeka również Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy.

– Kiedy to się stanie ewentualne odkupienie działki skonsultuję z włodawianami – mówi burmistrz. – To nie może być tylko moja decyzja, ale również całej naszej społeczności i reprezentujących ją radnych.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium