Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 sierpnia 2020 r.
21:15

Włodzimierz Czarzasty: „Nie wierzę w rozdrobnioną lewicę”

4 5 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Jeszcze w tym roku SLD połączy się z Wiosną. Powstanie Nowa Lewica, u której sterów ma stać dwóch równych sobie liderów. Dwóch szefów partia będzie miała też w województwie lubelskim. O tym wszystkim mówi nam wicemarszałek Sejmu, przewodniczący SLD, Włodzimierz Czarzasty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O wyborach prezydenckich chyba nie ma co rozmawiać, bo wszystko już zostało powiedziane. Gwiazda Roberta Biedronia zgasła.

Z biegiem dni, lat każdy polityk wyborcom normalnieje. Nie powiem, że gwiazda Roberta zgasła. Tak samo mógłby pan powiedzieć o mnie czy o Adrianie Zandbergu, gdyż nie przypuszczam abyśmy zrobili lepszy od Roberta wynik. Nastąpiła tak wielka polaryzacja sceny politycznej i to dało efekt. Jedyną osobą, której udało się uniknąć tej polaryzacji jest Krzysztof Bosak. W wyborach prezydenckich jest zasada, że jest polaryzacja, jest jakaś nowość - w tych wyborach to Szymon Hołownia, a teraz doszedł jeszcze pan Bosak.

Sytuacja Roberta jest taka sama jak z Andrzejem Rozenkiem, który kandydował na prezydenta warszawy i jednocześnie na radnego. W wyborach na radnego otrzymał w jednej z dzielnic 5 tys. głosów, a na prezydenta tylko 1,2 tys. głosów. Wyborcy mówili: Andrzej kochamy cię, ale zagłosujemy na Trzaskowskiego, bo tak bardzo nie chcemy żeby prezydentem Warszawy został Patryk Jaki.

Bronię Roberta bo wiem, że w takiej sytuacji broniłby mnie, broniłby Zandberga. Zrobiliśmy wynik jaki zrobiliśmy i tyle.

Wkrótce nie będzie już w Sejmie trzech partii lewicowych. SLD łączy się w Wiosną. Miało to się odbyć przed epidemią, ale się nie stało. Kiedy połączenie dojdzie do skutku?

O połączeniu zdecydowaliśmy już w lipcu ubiegłego roku, ale wybuchła epidemia. Na grudzień planujemy zwołanie kongresu zjednoczeniowego SLD i Wiosny. Naszym głównymi gośćmi będą Partia Razem i PPS oraz być może jeszcze ktoś dojdzie. Taki mamy plan i uważam, że fajny.

Uważam, że skonsolidowana Lewica będzie miała więcej do powiedzenia, tak jak ma dużo do powiedzenia 49-osobowy klub w parlamencie.

Formalnie będzie to jedna partia?

Jedna o nazwie Nowa Lewica, w skrócie Lewica. I obok tego będzie bardzo blisko współpracująca Partia Razem.

Nie żałuje pan, że Razem nie zachciała dołączyć do Nowej Lewicy?

Nie, w ogóle nie było takiego tematu. Każdy ma prawo iść swoją drogą. Lewica tak samo jak prawica jest różna. Różne są jej modele.

Jaki model będzie miała Nowa Lewica?

Taki sam jak obecnie. Kierujemy się systemem wartości, w który wierzymy i w który w mojej ocenie wierzy 20 proc. Polek i Polaków. To szeroko pojęta socjaldemokracja, czyli sprawy socjalne w których dziś specjalizuje się PiS. To też sprawy związane z obroną demokracji, w czym chce się specjalizować PO. A my te dwa nurty łączymy. Dlatego nie jesteśmy opozycją totalną i jeśli jakieś rozwiązanie zgłosi PiS, PO czy Konfederacja, a dotyczy to na przykład podwyżki najniższej pensji, to będziemy za tym głosowali.

Tyle, że jak się rozmawia z działaczami SLD, to na połączenie kręcą nosem. Mówią, że niekoniecznie w pełni popierają Roberta Biedronia. Czuje pan, że jeszcze do konsolidacji trzeba przekonywać?

Oczywiście i taka właśnie jest moja rola: żeby przekonywać, żeby tłumaczyć. Moim koleżankom i kolegom mówię, że gdybyśmy sami byli tak przekonywujący, to byśmy nie musieli rok temu szukać sojuszników, żeby wrócić do Sejmu. Łatwo powiedzieć, że SLD by wróciło i miałoby 13 procent poparcia. Tyle, że przez cztery lata byłem w 274 powiatach i wiem, że samo SLD nie miałoby 13 procent.

Są ludzie, którzy muszą mieć jakąś wizję, a ja jestem jedną z tych osób na lewicy, które uważają, że konsolidacja jest bardzo ważna. Jeżeli ten proces by się nie udał, to podałbym się do dymisji. Nie wierzę w rozdrobniona lewicę. Przyjechałem do Lublina na zaproszenie poseł Moniki Pawłowskiej, która jest z Wiosny, która otwiera dziś i jutro cztery biura poselskie, cenię ją i chce pokazać, że lider SLD może stanąć przy posłance Wiosny i powiedzieć, że to co robi Monika jest dla nas ważne. Może to się komuś nie spodobać, ale ja się nie zmienię. Tak samo wartościowa dla mnie jest Monika, jak poseł SLD Jacek Czerniak.

Właśnie. Jak będą skonstruowane struktury Nowej Lewicy?

W taki sam sposób jak obecnie SLD.

Czyli partia będzie podzielona na województwa, a nie okręgi wyborcze. Kto będzie liderem w Lubelskiem?

To nie ja podejmę tę decyzję. Jednak już uzgodniliśmy, że centralnie i wojewódzko będzie dwóch współprzewodniczących. Jeden z Wiosny, drugi z SLD. Panu pierwszemu to powiem: będę startował w wyborach na współprzewodniczącego.

Czyli w Lublinie będą rządzili Monika Pawłowska i Jacek Czerniak?

Tego dziś nie wiem, ale posłowie faktycznie odgrywają znaczniejszą rolę.

Nie obawia się pan takiego układu? Pamięta pan przecież „trzech tenorów” zakładających PO i to, jak szybko się rozeszli.

Nie obawiam się. Jeśli coś, między mną a Robertem Biedroniem, miałoby się popsuć, to już by się popsuło. Na pewno będą jakieś tarcia i to pewnie też na szczeblu wojewódzkim, ale to nie będzie żadna walka. Są różne modele zarządzania. Przecież niemieccy Zieloni mają dwóch współprzewodniczących tak samo jak SPD. Trzeba spróbować. Zawsze jak na spotkaniu SLD-owskim mnie pytają, dlaczego nie będziesz jednoosobowym przewodniczącym, to pytam: Chcielibyście? Ale czy nasi partnerzy z Wiosny też by chcieli? A chcielibyście, żeby waszym przewodniczącym był Robert Biedroń? I w tym momencie moi koledzy mówią, że woleliby mnie. Tyle, że Wiosna chciałaby Biedronia. Skoro się łączymy i szanujemy, i wkładamy określone „mięso” w tę sytuację, to trzeba się wzajemnie szanować.

Wróćmy do wyborów. Według analiz Andrzej Duda w dużej mierze wygrał dzięki głosom mieszkańców wsi. PO już zapowiedziała, że przez najbliższe lata będzie jeździła po wsi. Lewica także?

Wiem, czego nie powinniśmy robić. Cholera mnie bierze jak ktoś mówi: nie jedźcie na Lubelszczyznę czy Podkarpacie, bo tam głosują na Dudę. Albo ośmieszają wyborców Dudy, bo są słabiej wykształceni lub biedniejsi. Z ust lewicy pan tego nie usłyszy.

Nie da się wygrać wyborów, jeśli część elektoratu PiS nie zagłosuje na stronę demokratyczną. Jeżeli się nie weźmie 5-10 procent z tych ludzi, którzy głosowali na Dudę to ci, którzy uważają się za demokratów, nie wygrają wyborów. Dlatego już zaczynam swoją trasę po Polsce. I zaczynam od Lubelszczyzny, żeby powiedzieć, że wszystkie absurdy mainstremowe mam w nosie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium