Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

8 listopada 2019 r.
12:10

Przemysław Czarnek żegna się z urzędem. „Nauczyłem się województwa lubelskiego”

Autor: Zdjęcie autora (toma)
66 49 A A

Wojewoda Przemysław Czarnek żegna się z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Po czterech latach pracy w gmachu przy ul. Spokojnej w Lublinie we wtorek oficjalnie obejmie mandat posła na Sejm.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W piątek Czarnek powiesił swój portret w galerii wojewodów w swoim urzędowym gabinecie. Na ścianie zawisł obok pełniącego tę funkcję przed nim Wojciecha Wilka. W poniedziałek poseł-elekt jako wojewoda weźmie jeszcze udział w 11-listopadowych uroczystościach. Dzień później złoży poselskie ślubowanie.

O czterech latach

- To były cztery lata, które mocno województwo lubelskie zmieniały. Ten proces będzie trwał, bo wygraliśmy te wybory w sposób absolutnie zdecydowany. Prawo i Sprawiedliwość po czterech latach rządów uzyskało w okręgu lubelskim o 85 tysięcy głosów więcej niż w 2015 roku. To pokazuje bardzo dobrą ocenę wystawioną przez mieszkańców obecnej władzy, w tym między innymi działalności wojewody lubelskiego. Tak bym podsumował te cztery lata. Gdyby ta ocena była negatywna, wówczas wyniki wyborów byłyby zdecydowanie inne. To była bardzo dobra kadencja, a dla mnie ogromny zaszczyt, móc pracować na rzecz województwa lubelskiego i gwarantuję, że to nie jest koniec tej pracy.

O tym, czego się nauczył

- Czas na taką refleksję pewnie jeszcze przyjdzie, ale nie mam wątpliwości, że nauczyłem się ogromnie wiele. Na pewno sposobu zarządzania i współpracy z dużą ilością osób. Miałem pewne doświadczenia zawodowe, ale nigdy nie zarządzałem ponad 800-osobowym urzędem. To niezwykle cenne doświadczenie i mam nadzieję wykorzystać je w przyszłości. Nauczyłem się województwa lubelskiego i to w drobnych szczegółach. Łącznie z tymi wyborczymi, uczestniczyłem w 250 spotkaniach w całym regionie. To nie były uroczystości, sytuacje okolicznościowe czy imprezy, tylko po prostu spotkania z ludźmi w domach kultury czy remizach. One pokazały realne problemy mieszkańców. Poznałem to województwo w każdym calu i myślę, że to będzie dawało dobrą płaszczyznę do tego, aby wykorzystywać to w przyszłości na jego rzecz.

O pracy

- Tak naprawdę, to dużo więcej czasu poświęcałem na pracę przed 2015 rokiem, kiedy pracowałem jako praktyk w kancelariach adwokackich obsługujących gminy na terenie całego województwa i współpracowałem z firmą szkoleniową, szkoląc z zakresu prawa pracy we wszystkich miastach wojewódzkich. Do tego pisałem habilitację i gromadziłem dorobek naukowy. Wtedy wstawałem o 4.30, żeby pisać, a o 6.30 wyjeżdżałem na przykład do Obszy czy do Radzynia Podlaskiego. Dla mnie i dla rodziny nie było niczym nowym, że muszę dużo czasu spędzać w pracy. Nie chcę powiedzieć, że jako wojewoda miałem jej dużo mniej, ale przynajmniej nie musiałem tak rano wstawać. Niekiedy weekendy, jak to w życiu polityka, też były pracowite. Ale fakt, że mieszkam pod Lublinem, bardzo ułatwiał sprawę, bo do pracy miałem 10 minut. Nie było tak źle.

O sukcesach i porażkach

- Nie mam wątpliwości, że największym sukcesem było branie udziału w procesie decyzyjnym, który doprowadził do tego, że mamy Fundusz Dróg Samorządowych i olbrzymie pieniądze na drogi gminne i powiatowe czyli coś, czego mieszkańcy oczekiwali od dawna. Sam premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że iskra do tego wyszła z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Sukcesów jest dużo więcej, bo każde zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, których wiele wydaliśmy przez te cztery lata, to ogromna praca i olbrzymi proces konsultacyjny. A porażka? Państwo oceńcie, co nią jest. Ja druzgocących klęsk nie mam w swojej świadomości. Były chwile przykre i niekomfortowe jak choćby moment, kiedy wygaszałem mandat prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Od początku byłem całkowicie przeświadczony, że robię dobrze i to my mamy rację i tak się okazało.

O swojej karierze politycznej

- Kiedy zostawałem wojewodą, zakładałem, że będę nim rok, a jak mi się uda dobrze funkcjonować, może dwa lata. W ostatnich latach zmiany na tym stanowisku były dość częste i nie spodziewałem się, że wytrwam przez całą kadencję. Na pewno nie planowałem tego, że w październiku 2019 roku zdobędę 87 343 głosy, co jest najlepszym wynikiem w historii w okręgu lubelskim w wyborach do Sejmu. Tego nie brałem pod uwagę, ale wiedziałem, że będę bardzo ciężko pracował, bo do ciężkiej pracy byłem przyzwyczajony. Byłem człowiekiem nowym w polityce zewnętrznej, ale nie byłem w niej nowy w ogóle. Przez wcześniejsze lata byłem na bieżąco z polityką, doradzając m.in. posłowi Sławomirowi Zawiślakowi. Myślę, że to przygotowanie dało mi solidne podstawy do dalszej działalności.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny
ZDJĘCIA
galeria

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny

Wyjątkowy czas spotkań z rodziną przy wigilijnym stole, śmiech dzieci biegających po domu czy magia domowego świątecznego poranka, w domu przystrojonym w bożonarodzeniowe ozdoby. Oni tego nie będą mieli.

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium