Organizacje społeczne, kościelne, a także urzędnicy organizują pomoc seniorom i innym osobom w potrzebie, by łatwiej było im przetrwać najbliższe dni. Wolontariusze robią zakupy. Mogą też jednorazowo zająć się dzieckiem. Przy telefonie dyżury pełnią zaś psychologowie
Na pomoc osobom starszym pośpieszyła lubelska Caritas, która od kilku dni włącza w akcję swoich wolontariuszy.
– Działamy na terenie Lublina, w poszczególnych dzielnicach, ponieważ nie chcemy, aby nasi wolontariusze jeździli z miasta do miasta. Ważne jest przecież także i ich zdrowie – mówi Mateusz Jocek, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Zainteresowanie z godziny na godzinę jest coraz większe. – Przed pierwsze dwa dni zgłaszało się dziennie kilka osób, które prosiły o pomoc w zrobieniu zakupów – podaje rzecznik Caritas AL. – We wtorek próśb było już więcej. Koordynatorka akcji odbierała praktycznie telefon za telefonem. I dodaje: W pomoc zaangażowanych jest ok. 20 wolontariuszy.
Wśród nich jest Aleksandra Borzęcka. – Uczestniczę w innych akcjach Caritas i teraz też chcę pomóc, w tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Jestem zdrowa, uważam na siebie, stosuję też wszelkie środki ostrożności – mówi wolontariuszka Caritas, która wczoraj robiła zakupu jeden z osób mieszkającej w pobliżu jej domu. – Pani, której robię zakupy jest schorowana i boi się sama wyjść do sklepu. Potrzebuje m.in. chleba i warzyw.
Caritas przyjmuje zgłoszenia pod numerem telefonu 668 770 774 lub mailowo wolontariat.lublin@caritas.pl.
Specjalną akcję informacyjną skierowaną do seniorów zorganizował także Urząd Miasta Świdnik. – Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób z informacją o tym, że jest taka możliwość by ktoś zrobił im zakupy w sklepie – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. – Osoby starsze mogą też skorzystać z pomocy psychologicznej. Wystarczy zadzwonić pod podany w informacji numer telefonu.
Plakaty informacyjne na ten temat są rozwieszane na klatach schodowych w blokach, a do domów jednorodzinnych są dostarczane ulotki. – W przypadku koronawrusa bardzo ważne jest to aby nie wychodzić z domów, aby choroba się nie rozprzestrzeniała, a zagrożeni są zwłaszcza seniorzy – dodaje Dmowski.
Na ulotkach i plakatach znajdują się numery telefonów do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdniku (zakupy artykuły spożywcze i higieniczne – nr tel. 570 22 61 33 lub 570 85 65 19, od poniedziałku do piątku w godz. 8-14 ) a także Miejskiego Centrum Profilaktyki w Świdniku (pomocy psychologiczna, zgłoszenia są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14, pod nr tel. 81 468 77 96).
Na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa reaguje także Centrum Wolontariatu w Lublinie, organizując pomoc psychologiczną (specjaliści dyżurują pod nr tel. 663 551 680, w godz. 8-20) a także pomoc w zrobieniu podstawowych zakupów i zakupie leków (zgłoszenia są przyjmowane w godz. 9-16, nr tel. 81 534 26 52) i opiece nad dziećmi (chodzi o jednorazowe wsparcie. W tej sprawie można dzwonić pod nr tel. 81 534 26 52, w godz. 9-16). – Najwięcej mamy próśb dotyczących zrobienia zakupów i zakupu leków. Odbieramy telefony praktycznie ze wszystkich dzielnic miasta – przyznaje Justyna Orłowska z Centrum Wolontariatu w Lublinie.
Pomoc seniorom organizują również poszczególne parafie. Wśród nich jest m.in. Parafia pw. Bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublinie a także Parafia pw. św. Józefa w Lublinie.