PiS i Kukiz’15 – gdyby wynik wyborów parlamentarnych zależał od lubelskich licealistów to zwycięzcami wyborów byłyby te właśnie ugrupowania. Nastolatki brały udział w ogólnopolskich sondażowych wyborach parlamentarnych zorganizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
W głosowanie włączyło się 1614 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, w tym 79 gimnazjów i szkół średnich z woj. lubelskiego. – Celem programu „Młodzi głosują” jest zachęcenie uczniów do świadomego udziału w wyborach poprzez dostarczenie im informacji o procedurach demokratycznych i znaczeniu samego głosowania – tłumaczy Urszula Cyrynger z CEO. – Znacznie ważniejsze od samych wyników otrzymanych w prawyborach jest skutek profrekwencyjny akcji.
Mimo, że CEO ogłosi wyniki dopiero dzisiaj to nam już udało się do nich dotrzeć. Okazuje się, że lubelscy licealiści preferują PiS (340 głosów) oraz Komitet Wyborczy Wyborców „Kukiz’15” (329 głosów). Na trzecim miejscu uplasował się KORWiN (276 głosów), a na czwartym PO (241 głosów).
Nieco inaczej kształtowały się wyniki wyborów u lubelskich gimnazjalistów. Wybory wygrał tam PiS (158 głosów). Za nim uplasował się Korwin (148 głosów), Kukiz’15 (131 głosów) i PO (102 głosy).
Prawybory cieszyły się w większości lubelskich szkół ogromnym zainteresowaniem. – Młodzież chętnie angażuje się w takie akcje – zauważa Zbigniew Smutek, koordynator akcji w I LO w Lublinie. – Podczas wyborów prezydenckich frekwencja w naszej szkole wyniosła blisko 65 proc. Tym razem do urn głos wrzuciło 42 proc. uprawnionych uczniów.
Dla porównania w IV LO frekwencja wyniosła 69,73 proc., w Zespole Szkół im. Królowej Jadwigi – 55 proc. w III LO – 57,4 proc. Najwyższą frekwencję odnotowano w lubelskim Gimnazjum nr 22 – 83 proc., a najniższą w IX LO – zaledwie 21,22 proc.
– U nas zagłosowały tylko 62 osoby z uprawnionych 400 – przyznaje Agnieszka Redner, opiekun zespołu „Młodzi głosują” w Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie. – Frekwencja była więc bardzo niska. Wynika to z tego, że wybory były nieobowiązkowe. Zagłosowali tylko ci uczniowie, którzy interesują się polityką.
W innych szkołach uczniowie bardzo zaangażowali się w wybory i poznawali programy wyborcze poszczególnych komitetów wyborczych.
– Uczniowie bardzo mocno włączają się w szkolną akcję wyborczą – mówi też Beata Nowak-Przech, koordynator z lubelskiego Gimnazjum nr 18. – Idąc po korytarzach często słyszałam, jak dzieci rozmawiają o samych wyborach i o poszczególnych komitetach wyborczych, chociaż oczywiście staramy się żeby akcja miała na celu wyłącznie działania profrekwencyjne i była jak najdalsza od jakiejkolwiek agitacji politycznej.
Tak głosowali licealiści
1. KW PiS 340
2. KWW „Kukiz’15” 329
3. Komitet Wyborczy KORWiN 276
4. KW PO RP 241
5. KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!” 115
6. KW Nowoczesna Ryszarda Petru 114
7. KKW Zjednoczona Lewica 70
8. KW PSL 39
9. KW Partia Razem 37
10. KW Samoobrona 12
11. KWW Ruch Społeczny RP 6