Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2015

19 października 2015 r.
20:27

Raniewicz: Polska obywatelska czy PiS-owska - te wybory o tym zdecydują

Autor: Zdjęcie autora toma łm
0 20 A A
Poseł Grzegorz Raniewicz w redakcji Dziennika Wschodniego
Poseł Grzegorz Raniewicz w redakcji Dziennika Wschodniego

W poniedziałek gościem naszej redakcji była posłanka PSL Genowefa Tokarska (zapis rozmowy na str. 7). Dziś jest u nas lider listy Platformy Obywatelskiej w okręgu wyborczym nr 7, poseł Grzegorz Raniewicz.

Aktualizacja artykułu: 20 października 2015 r. 10:59
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

[ODŚWIEŻ]

10:58 - • To było już ostatnie pytanie. Dziękujemy za wizytę.

- Dziękuję za rozmowę. Dziękuję moim krajanom, którzy zaufali mi cztery lata temu i dzięki którym miałem zaszczyt pracować w polskim parlamencie przez ostatnie osiem lat. Zapraszam na wybory 25 października. Ważne, abyśmy dbali o naszą demokrację, aktywizowali siebie, rodziny, sąsiadów i spotykali się w tym dniu święta demokracji przy urnach wyborczych. Do zobaczenia w niedzielę.

10:53 - • Ostatnie pytanie: O co tak naprawdę toczy się walka wewnątrz PO? O dobry wynik wyborczy czy już o przywództwo w partii po wyborach?

Trwa kampania wyborcza. Walczymy o jak najlepszy wynik wyborczy, ale przede wszystkim o przyszłość nas wszystkich. Te wybory zadecydują, czy będziemy podążali w kierunku rozwoju Polski obywatelskiej, czy też w kierunku Polski PiS-owskiej. Przez ostatnie osiem lat wiele działań rządu zostało skierowanych na rozwój samorządności, m.in. wprowadzono budżety obywatelskie. Platforma jako partia polityczna jest sprawnie zarządzanym zgranym organizmem politycznym.

10:52 - • A co jeśli chodzi o miejsca pracy w Chełmie, poza kopalnią? Jakieś pomysły ?

- W przypadku każdego małego miasta bardzo ciężko jest pozyskać inwestora zewnętrznego. Poza strefami ekonomicznymi rzadko widzimy inwestorów budujących fabryki i dających w ten sposób miejsca pracy. Dlatego najważniejsze zadanie, jakie stoi przed władzami samorządowymi w takich miejscowościach to dbałość o lokalny biznes, o małe przedsiębiorstwa rodzinne, ułatwianie im pracy wzorową obsługą administracyjną i niskimi podatkami lokalnymi.

10:50 - • Czy to dobrze, że nową kopalnię w okolicach Chełma wybudują Australijczycy?

- Kibicuję każdemu przedsięwzięciu gospodarczemu, które daje miejsca pracy w Polsce, a szczególnie na Lubelszczyźnie. Kopalnia to kilka tysięcy miejsc pracy w samym zakładzie i kilka tysięcy w firmach współpracujących. Jeżeli wybudują tę kopalnię Australijczycy, region otrzyma bardzo mocny impuls rozwojowy. Chciałbym kiedyś móc kupić węgiel z tej kopalni.
 
10:34 - • W Chełmie rządzi SLD i buduje wielki aquapark. Potrzebne to?
 
- Aquapark był jednym z głównych punktów programu wyborczego obecnej prezydent Agaty Fisz, wybranej zresztą na to stanowisko po raz trzeci. Skoro mieszkańcy zaufali tej wizji, to znaczy, że uznali, ze jest potrzebny. W przypadku tej inwestycji bardzo wiele będzie zależało od tego, kto i w jaki sposób będzie nią zarządzał, czy uda mu się zbilansować przychody z wydatkami, a to zadecyduje, czy będzie kotwicą dla budżetu miasta, czy też impulsem rozwojowym.

 

10:34 - • Mam wrażenie, że Platforma odpuściła sobie całkowicie północną część województwa, tzw. Południowe Podlasie. Tam niepodzielnie rządzi PiS, a właściwie senator Bierecki. Co zrobicie, żeby to zmienić?

Mamy tam dwóch bardzo dobrych kandydatów, którzy prowadzą aktywną kampanię wyborczą. Młody, zdolny radny z Białej Podlaskiej Wojciech Sosnowski i doświadczony polityk Józef Bergier. Ufam im i liczę, że poprowadzą tam Platformę do zwycięstwa.

10:34 - • Dlaczego Platforma ma zadziwiającą łatwość pozbywania się kompetentnych ludzi? Chodzi mi np. o usunięcie z rządu ministra Zbigniewa Ćwiąkalskiego, a potem ministry Joanny Muchy?

- Za decyzje personalne dotyczące ministrów odpowiada zawsze premier. Jeżeli nawet ktoś jest bardzo dobrym fachowcem, zarówno sytuacja wewnętrzna, jak i międzynarodowa czasami wymaga zmiany na stanowisku ministerialnym. Każdy, kto obejmuje tekę ministra liczy się z tym, ze może być w każdej chwili odwołany. Minister, to znaczy „służyć”, a nie sprawować, czy też celebrować tę funkcję. Jeżeli osoby są dobre, radzą sobie później, po odwołaniu z funkcji i z powodzeniem funkcjonują w życiu publicznym. Znamy wiele przykładów byłych ministrów, którzy po przerwie wracali na stanowiska ministerialne, np. minister Grabarczyk albo minister Schetyna.

10:32 - • Nie zdołaliście postawić Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. To wasza wielka klęska w czasie kampanii wyborczej. Zgadza się pan z tym?

Zbigniew Ziobro nie uniknie odpowiedzialności za swoje czyny. Zostanie w przyszłości osądzony zarówno przez wyborców, jak i wymiar sprawiedliwości. W tej chwili musimy się skoncentrować na tym, żeby nie dopuścić Ziobrów znowu do rządzenia.

10:25 - • Dlaczego Platforma Obywatelska blokowała wprowadzenie pod obrady Sejmu i przyjęcie tak bardzo oczekiwanej przez społeczeństwo nasze ustawy umożliwiającej przejście na emerytury po 40 latach pracy. Czy zajmiecie się tą ustawą po wyborach?

- Reforma emerytalna, która została dokonana wynika ze zmian demograficznych, które następują w Polsce. Wydłuża się średnia wieku, w związku z tym poprawia się też jakość życia i stan zdrowia społeczeństwa, pomimo wielu bolączek, z którymi ciągle się borykamy. Dlatego zmuszeni byliśmy do wydłużenia wieku emerytalnego, gdyż stary system w przeciągu kilku lat stałby się niewydolny finansowo, a mówiąc wprost: polskim emerytom groził brak środków na wypłaty ich emerytur. Musimy pamiętać, że im ktoś krócej pracuje, tym jego emerytura jest niższa, więc jeżeli ktoś obiecuje, że obniży wiek emerytalny, to należy go zapytać: „jaka będzie moja emerytura, jeśli przejdę na nią wcześniej?”. Odpowiedź będzie przykra dla pytającego. Obniżenie wieku emerytalnego o 5-10 lat może spowodować obniżenie emerytury nawet o połowę.

10:18 - • Pytanie od pana Stanisława: Dlaczego panie pośle nikt nie wspomina w tej kampanii o ludziach niepełnosprawnych? Renty socjalne, zasiłki pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz jakakolwiek pomoc są na żenująco niskim poziomie.

Jednym z elementów, który jest podnoszony w naszej kampanii, to oprócz gospodarki, wyższe płace i niższe podatki. Przygotowaliśmy reformę podatkową, na której najwięcej skorzystają najniżej uposażeni. Wprowadzenie 10-proc. podatku dochodowego faktycznie poprawia ilość pieniędzy w portfelu obywatela. Jeżeli chodzi o osoby niepełnosprawne, ważniejsza od przyznawania rent jest ich aktywizacja zawodowa. W tym kierunku od lat czynimy działania, dopłacamy firmom tworzącym miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, nawet 1800 zł do jednego miejsca. Każdy człowiek, który pracuje i zarabia na siebie jest szczęśliwszy od tego, który pobiera zasiłek. Wielokrotnie rozmawiałem z osobami niepełnosprawnymi, mam przyjaciół, którzy mają różne stopnie niepełnosprawności. Wszyscy potwierdzają ten kierunek i mówią, że praca jest ważniejsza od zapomogi.
 
10:13 - • Czy pana zdaniem jest sens i potrzeba wyodrębnić z województwa lubelskiego nowe województwo?
 
- Powstawanie nowych jednostek administracyjnych to rozbudowywanie administracji, a więc generowanie dodatkowych kosztów. Te trzeba będzie pokryć wpływami z podatków. Gdyby w Polsce funkcjonował podział na bardziej rozdrobnione województwa, nie bylibyśmy w stanie skutecznie wchłonąć środków unijnych. Jednostki administracyjne na poziomie 1,5 mln mieszkańców są najmniejszymi, które dobrze absorbują te środki. Zamiast koncentrować się na wymyślaniu nowych tworów administracyjnych, warto skupić się na pomysłach, które faktycznie poprawią życie mieszkańców. Ja nie słyszałem, żeby bardziej rozbudowana administracja kogoś uszczęśliwiła.

 

• 10:08 - W Chełmie poseł Stanisław Żmijan reklamuje się plakatami z hasłem obwodnica Chełma. Jak ocenia pan dotychczasowe działania swojego partyjnego kolegi w tym zakresie? Proszę o konkretną odpowiedź czy faktycznie pracował na to, że obwodnica Chełma została wpisana do realizacji, czy jest to tylko agitacja wyborcza?

Sukces zawsze ma wielu ojców. Myślę, że również mieszkaniec Międzyrzeca Podlaskiego, jakim jest pan poseł Stanisław Żmijan cieszy się z powstania obwodnicy Chełma. Najbardziej będą z niej zadowoleni mieszkańcy, gdyż to jest kluczowe dla bezpieczeństwa, czystości powietrza i natężenia hałasu w mieście.

• 10:07 - Pierwotnie liderem listy w okręgu nr 7 miał być Mariusz Grad. Dlaczego ostatecznie to pan został „jedynką”?

- Taka była decyzja zarządu krajowego. Została podjęta po konsultacjach ze mną i pytaniu, czy podejmę się poprowadzenia listy. Pierwotnie miałem nie startować, ale uważam, że wartość Platformy dla polskiej polityki jest niezwykle istotna, dlatego zmieniłem moją decyzję i w myśl zasady „wszystkie ręce na pokład” zdecydowałem się kandydować.

• 10:02 - Pierwsze pytanie: Co pan zrobił dla swojego regionu? Co chciałby pan zrobić w kolejnej kadencji?

- To, co udało nam się osiągnąć najistotniejszego przez ostatnie lata, to bardzo udana współpraca wszystkich parlamentarzystów z Lubelszczyzny. W parlamencie bardzo ważna jest siła głosów. Jeżeli wielu posłów mówi tym samym głosem, to dużo łatwiej jest lobbować w sprawach lokalnych. Dzięki tej sile głosów osiągnęliśmy sukces w pozyskiwaniu środków infrastrukturalnych, jak również przy podziale środków unijnych duża pulę na Program Polski Wschodniej. A namacalnie najbardziej dumny jestem z dróg, które powstały na Lubelszczyźnie, z tego skoku infrastrukturalnego, który został wykonany. Mowa tu zarówno o drogach dwupasmowych, jak i o setkach kilometrów „schetynówek”. Cieszę się także z budowy „orlików” – uśmiech grających dzieci jest bezcenny. W kolejnej kadencji jedną ze spraw mi najbliższych będzie przypilnowanie budowy obwodnicy Chełma. To najważniejsza sprawa dla miasta, którą można wykonać z budżetu krajowego.

10:01 - W naszej redakcji jest już nasz dzisiejszy gość. Zaczynamy czat!

 

--

Pytania do kandydata można przesyłać na adres maciuszczak@dziennikwschodni.pl (w tytule wiadomości należy wpisać „czat wyborczy”), a także wpisywać w komentarzach pod właściwym artykułem na portalu, także w trakcie trwania spotkania.

W tym tygodniu na czatach spotkamy się jeszcze z szefami dwóch największych ugrupowań: Włodzimierzem Karpińskim z PO (środa) i Krzysztofem Michałkiewiczem z PiS (czwartek).

Pozostałe informacje

Podlasie drugi raz w tym sezonie ograło Chełmiankę 3:1

Podlasie drugi raz lepsze od Chełmianki. Porażka na pożegnanie Orląt Spomlek

W pierwszej rundzie derby pomiędzy Chełmianką, a Podlasiem zakończyły się wygraną drugiej z ekip 3:1. W sobotę, na stadionie w Białej Podlaskiej padł taki sam wynik.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Dzień przed meczem Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław bardzo dobre występy w Grand Prix Czech zaliczyli trzej żużlowcy lubelskiego klubu – Fredrik Lingren, Bartosz Zmarzlik i Dominik Kubera. Zawody wygrał jednak Słowak Martin Vaculik. Wspomniana trójka "Koziołków" wystąpiła za to w finale.

Janowianka w sobotę zbliżyła się do Lewartu na cztery punkty

Janowianka znowu bliżej lidera. Start żałuje szybko straconej bramki po przerwie

W sobotę z siedmiu punktów starty znowu zrobiły się cztery. Tyle „oczek” Janowianka traci do prowadzącego w tabeli Lewartu Lubartów. Drużyna Ireneusza Zarczuka w tej serii gier pokonała Start Krasnystaw 3:1.

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

W Radzyniu Podlaskim 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne, trwa akcja ratunkowa. W Dęblinie groźne potrącenie seniorki

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)
galeria

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)

Około tysiąca uczestników wzięło udział w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na dystansie 2300 m. Meta była na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. W głównym Biegu Rodziców i Nauczycieli zwyciężył Adam Świrgoń

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.
Foto
galeria
film

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.

Kolejny raz, ulicami miasta przeszła kolorowa parada. Pod hasłem „Miłość, a nie wojna” uczestnicy maszerowali m.in. w imię tolerancji, równości, wolności i pokoju na świecie.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać

Sonda: Jak oceniasz wyniki wyborów parlamentarnych?

Liczba głosów: 5120
53.59%
Nie jestem zadowolony
42.42%
Jestem zadowolony
3.98%
Nie mam zdania

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!