Drony dla rolnictwa, darmowe obiady w szkołach, tablety zamiast tornistrów i bydło mięsne w miejsce świń – to tylko niektóre punkty samorządowego programu PSL dla naszego regionu
Główne założenia przedstawił w poniedziałek europoseł Krzysztof Hetman, szef lubelskiego PSL. Ale konferencję prasową zaczął od polityki ogólnopolskiej. – Podobno w niedzielę nasz region odwiedzi premier Mateusz Morawiecki. Mam nadzieję, że przyjedzie do nas nowym mostem w Puławach, a wyjedzie przeprawą, też nową, w Kamieniu. Tak mogę się odnieść do twierdzeń premiera o tym, że nie budowaliśmy mostów – mówił europoseł Hetman.
Program PSL „Tu bije serce Polski” został opracowany na bazie pięciu sekcji: dla dzieci, miast i wsi, rolników, przedsiębiorców i seniorów. – Zrealizujemy go w oparciu o fundusze samorządowe wsparte pieniędzmi z UE – zapowiada Hetman.
PSL proponuje rozszerzenie programu „Guzik życia” o dzieci do lat 10. Ten program - w wersji dla seniorów - z sukcesem został zrealizowany z Kraśniku. To specjalne bransoletki z przyciskiem, który pozwala szybko połączyć się z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i wezwać pomoc. – „Guzik życia” może zadziałać, gdy dziecko zgubi się czy poczuje się zagrożone – przekonuje europoseł.
PSL chce także wprowadzić darmowe dożywianie dzieci w szkołach, wprowadzenie programu i-tornister (czyli tablet z dostępem do internetu wraz z podręcznikami dla uczniów z małych ośrodków), bezpłatne żłobki i kluby malucha. – Proponujemy także „Godzinę dla rodziny”, czyli możliwość wcześniejszego wyjścia z pracy, aby odebrać dziecko z przedszkola czy szkoły i uniknąć korków – dodał poseł Hetman.
Ludowcy chcą, by 30 proc. funduszy z RPO na lata 2020-27 trafiło do powiatów. – W ten sposób środki europejskie zejdą niżej. Do ludzi, którzy wiedzą, jak dobrze je wydać – mówi Hetman. – Proponujemy też dyskusję nad systemem służby zdrowia, czyli np. połączeniem w Lublinie szpitali marszałkowskich w jeden organizm – dodał poseł Hetman. – Te rozwiązanie sprawdziło się w przypadku Jana Bożego i szpitala kolejowego.
PSL proponuje rolnikom poważne wsparcie spółdzielczości, pomoc przy tworzeniu grup producenckich, drony dla rolnictwa oraz przestawienie hodowli ze trzody chlewnej na bydło mięsne. – To jest bardzo istotne w kontekście strat związanych z ASF – przekonuje szef lubelskich ludowców.
Dla lubelskiego biznesu PSL chce stworzyć Samorządowy Bank Spółdzielczy, dawać po 50 tys. zł na start oraz wspierać przedsiębiorców przez Gminne Ośrodki Biznesu.
A seniorom ludowcy obiecują fizjoterapeutów w wiejskich świetlicach, Dom Kombatanta w Lublinie i samorządowe domy seniora.
Z siedmiu kandydatów listy PSL do sejmiku województwa tylko jedna ma legitymację partyjną. – U nas liczą się ludzie, którzy chcą działać. My nie mylimy wyborów samorządowych z parlamentarnymi – stwierdza Hetman.