Na Krzysztofa Żuka chętniej głosowały kobiety niż mężczyźni. Wśród emerytów Żuk i Tułajew remisują. Kto głosował na poszczególnych kandydatów na prezydenta Lublina? Kolejne szczegóły sondażu Ipsos zleconego przez TVP, TVN i Polsat.
Sylwester Tułajew zdecydowanie prowadzi wśród osób, które zadeklarowały ankieterom Ipsos, że w ostatnich wyborach parlamentarnych głosowały na PiS. Aż 74,7 proc. z nich oddało głos na kandydata swojej partii na prezydenta Lublina, podczas gdy tylko 18,8 proc. na Krzysztofa Żuka.
O wiele bardziej lojalni są jednak wyborcy PO: na Żuka głosowało 96,3 proc., podczas gdy na Tułajewa zaledwie 1,5 proc. To wyniki sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu.
Magdalena Długosz była na drugim miejscu wśród osób, które zadeklarowały, że w ostatnich wyborach parlamentarnych poparły partię Razem: 77,3 proc. z nich zagłosowało na Żuka, 19,3 proc. na Długosz, a Tułajew wylądował dopiero na czwartym miejscu z wynikiem 0,7 proc., dając się wyprzedzić Joannie Kunc (2,7 proc.).
Marian Kowalski znalazł się na drugim miejscu wśród wyborców PSL. Osoby głosujące w wyborach do Sejmu na PSL w 81,9 proc. poparły Żuka, 6,7 proc. oddało głos na Kowalskiego, zaś 6,3 proc. na Sylwestra Tułajewa.
Jakub Kulesza był drugi wśród osób deklarujących, że w 2015 r. w wyborach do Sejmu poparły ugrupowanie Kukiz ‘15. Z tego grona 59,5 proc. głosowało w niedzielę na Krzysztofa Żuka, 16,6 proc. na Jakuba Kuleszę, zaś 13,4 proc. na Sylwestra Tułajewa – wynika z badań exit poll przeprowadzonych przez Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu.
Krzysztof Żuk zdobył też głosy wyborców Nowoczesnej: 92,9 proc. głosowało właśnie na niego, zaś na Tułajewa tylko 3,1 proc.
Kobiety a mężczyźni
Wśród kobiet badanych przez Ipsos zdecydowanym faworytem był Krzysztof Żuk z poparciem 60,4 proc., na Sylwestra Tułajewa głosowało 34,5 proc. pań, na trzecim miejscu znalazł się Jakub Kulesza (2,1 proc.), dalej Magdalena Długosz (1,6 proc.), Marian Kowalski (0,9 proc.) i Joanna Kunc (0,5 proc.).
Mniejszym poparciem wśród mężczyzn niż wśród kobiet cieszył się zarówno Krzysztof Żuk (58,9 proc.), jak i Sylwester Tułajew (31,6 proc.), większym pozostali kandydaci: Jakub Kulesza (4,7 proc.), Marian Kowalski (2,5 proc.), Magdalena Długosz (1,7 proc.), a także Joanna Kunc (0,6 proc.).
Wśród emerytów Żuk i Tułajew remisują: obaj mają po 48 proc. głosów.
Wykształcenie a poparcie kandydatów
Kandydat PiS prowadzi wśród wyborców z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym z 51-proc. poparciem, Żuk jest drugi z wynikiem 38 proc., a trzecia jest Magdalena Długosz (4,3 proc.). Tułajew prowadzi także wśród wyborców z wykształceniem zawodowym – 53 proc. osób deklarujących takie wykształcenie odpowiedziało ankieterom, że oddali głos na Tułajewa, zaś 41,3 proc. wskazało na Żuka i również w tym gronie trzecia była Magdalena Długosz (2,3 proc.).
Wśród osób z wykształceniem średnim, jak wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu, na prowadzenie wysuwa się Krzysztof Żuk z wynikiem 55,4 proc., drugi jest Sylwester Tułajew (38,9 proc.), a trzeci Jakub Kulesza (2,6 proc.). Przewaga Żuka rośnie jeszcze bardziej wśród osób z licencjatem i wykształceniem wyższym: tu prezydent zebrał 66,1 proc. głosów, kandydat PiS 25,9 proc., a Jakub Kulesza 4 proc.