Koalicja Obywatelska zaprezentowała listy w wyborach do sejmiku województwa lubelskiego. Liderzy z poszczególnych okręgów przedstawili program wyborczy komitetu.
Na listach znaleźli się przede wszystkim działacze Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, które zawarły ogólnopolskie porozumienie o współpracy w wyborach samorządowych na szczeblu województw.
– Ale są też działacze Komitetu Obrony Demokracji, przedstawiciele organizacji pozarządowych, wiele osób bezpartyjnych, które nigdy nie uczestniczyły w żadnych wyborach, ale uznały, ze te wybory są ważne i stanęły na wysokości zadania – podkreśla posłanka PO Joanna Mucha.
Liderzy z poszczególnych okręgów zaprezentowali złożony z sześciu punktów program wyborczy Koalicji Obywatelskiej dla regionu.
– Orliki, schetynówki i drogi rowerowe to są nasze naturalne zobowiązania. Ale to nie wszystko, jako region musimy postawić na inwestycję i zobowiązujemy się do wybudowania stu stacji ładowania samochodów elektrycznych. Chcemy, aby nasze województwo było nowoczesne, ale też bardziej ekologiczne – zapowiada Jacek Bury, „jedynka” w Lublinie.
Startująca w tym samym okręgu z „dwójki” Bożena Lisowska deklaruje walkę o poprawę jakości powietrza i komfortu życia. – Zapewnimy naszym mieszkańcom programy osłonowe na wymianę kotłów nieefektywnych i tym samym spowodujemy, że będą mniej płacić za ogrzewanie – mówi Lisowska.
Kolejny punkt programu dotyczy oświaty i m.in. dofinansowania z budżetu województwa zajęć pozaszkolnych. – Chcemy też, aby każde dziecko otrzymało ciepły posiłek. Zamierzamy też zlikwidować ciężkie tornistry i odbiurokratyzować pracę w szkole – zapowiada Krzysztof Babisz, numer jeden na liście w tzw. okręgu okołolubelskim. Wśród obietnic jest też m.in. wprowadzenie darmowych biletów w komunikacji publicznej w całym regionie dla uczniów.
– Ale chcemy zrobić więcej. Chcemy stworzyć sieć komunikacji publicznej na jeden, wspólny bilet między miastami powiatowymi – dodaje Marek Goździołko, lider listy w okręgu bialskim.
– Bardzo duże środki przeznaczymy na wzmocnienie przedsiębiorczości na wsi – mówi natomiast wicemarszałek Krzysztof Grabczuk, który otwiera listę w okręgu chełmskim. – W sumie gwarantujemy w regionie inwestycje o wartości 30 mld zł i utworzenie 30 tys. nowych, wysokopłatnych miejsc pracy.
Ostatni z punktów związany jest z ochroną zdrowia. – W każdej gminie chcemy stworzyć miejsca opieki nad seniorami. Będziemy też kontynuować programy szczepień profilaktyki zakażeń pneumokokowych i walki z otyłością – wylicza Zofia Woźnica, która wystartuje z pierwszego miejsca w Zamościu. W tym samym okręgu z dwóch kolejnych pozycji o mandat radnych sejmiku będą ubiegać się dwa byli posłowie: Mariusz Grad i Marek Poznański.
Wybory samorządowe 2018: Kandydaci Koalicji Obywatelskiej do sejmiku województwa lubelskiego
Okręg nr 1 (Lublin):
1. Jacek Bury
2. Bożena Lisowska
3. Adam Wasilewski
4. Iwona Nabożna
5. Krzysztof Komorski
6. Emilia Lipińska
7. Krzysztof Kamiński
Okręg nr 2 (okołolubelski):
1. Krzysztof Babisz
2. Paweł Nakonieczny
3. Krzysztof Gładysz
4. Anna Lisowska
5. Józef Fert
6. Andrzej Kalinowski
7. Sylwia Guz
8. Agnieszka Rozpędowska
9. Wojciech Lipnicki
10. Katarzyna Fatyga
11. Adam Dunia
12. Lilla Stefanek
Okręg nr 3 (bialski):
1. Marek Goździołko
2. Izabela Rozmysł
3. Krzysztof Tymoszuk
4. Stanisław Romanowski
5. Wioletta Pietruszewska
6. Anna Ochnio
7. Ryszard Filipiuk
8. Grzegorz Łubik
Okręg nr 4 (chełmski):
1. Krzysztof Grabczuk
2. Krzysztof Bojarski
3. Ewa Darwicz
4. Klaudia Sawa
5. Krystyna Chodakowska
6. Krzysztof Gałan
7. Mariola Kuć
8. Dariusz Białowąs
Okręg nr 5 (zamojski)
1. Zofia Woźnica
2. Mariusz Grad
3. Marek Poznański
4. Andrzej Osuch
5. Andrzej Mulawa
6. Aneta Najda
7. Katarzyna Wołoszyn
8. Marian Mazur