Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 stycznia 2022 r.
8:28

Zamieszanie wokół jednej z największych firm w Lubelskiem. Likwidacja?

48 9 A A
Co znajduje się na 47 stronie strategii Grupy Azoty? Dostęp do tego dokumentu mają jedynie pracownicy chemicznego koncernu odpowiadający za  jej "operacjonalizację"
Co znajduje się na 47 stronie strategii Grupy Azoty? Dostęp do tego dokumentu mają jedynie pracownicy chemicznego koncernu odpowiadający za jej "operacjonalizację" (fot. rs/archiwum)

Nowa strategia Grupy Azoty, do której należą też zakłady w Puławach, stała się przedmiotem gorącej dyskusji związkowców i parlamentarzystów. Oficjalna część mówi o świetlanej przyszłości i zielonej energii. Ta niepubliczna wystraszyła związkowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prezentacja strategii na lata 2001-2030 przedstawia przyszłość chemicznego koncernu nie tyle w jasnych, co w zielonych barwach. Przez wszystkie przypadki wymienione zostały takie hasła jak rozwój, ekspansja, wysokomarżowe produkty, dekarbonizacja i zielona energia. W myśl strategicznych zapisów, wszystkie spółki grupy przez kolejne lata miałyby przechodzić eko-rewolucję, inwestując w fotowoltaikę oraz inne źródła odnawialne. W Puławach powstać miałaby również wytwórnia wodoru (200 tys. ton rocznie). Celem miałoby być obniżenie zakupów pakietów emisji CO2 o połowę, a zużycia węgla o 65 proc.

Zasady w kąt

Wizja tego rodzaju nie wywoływała większego zdziwienia, bo wpisuje się w unijny trend odchodzenia od węgla i dążenia do neutralności klimatycznej. Ale o strategii głośnio zrobiło się dopiero w ostatnich dniach z zupełnie innego powodu. Chodzi o jej pełną, niepublikowaną wersją, którą widzieli m.in. działacze Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Puławach. Związkowcy odkryli zapisy, które nazwali absurdalnymi i postanowili bić na alarm.

– Ja ten dokument widziałem. Jednym z celów, jakie postawiono, jest likwidacja kilku spółek, w tym Zakładów Azotowych w Puławach. Zdjęcie jej z Giełdy Papierów Wartościowych, usunięcie z KRS-u, a na jej majątku utworzenie szeregu nowych spółek produktowych – wyjaśnia powody zaniepokojenia Sławomir Wręga, przewodniczący ZZ PRC.

Po co to wszystko? Zdaniem Wręgi chodzi o to, że nowe podmioty nie musiałyby respektować aktualnych zobowiązań ciążących na spółce giełdowej. – Nie obowiązywałby ich układ zbiorowy pracy, czy umowa konsolidacyjna. „Tarnów” (siedziba GA) mógłby zatrudniać pracowników na swoich warunkach, bez respektowania zasad, jakie wypracowaliśmy przez ostatnie 20 lat – tłumaczy.

Posłowie pytają

Problem w tym, że istnienia zapisów, o których wspominają działacze, nikt poza nimi dotychczas nie potwierdził. W to, że stworzono plan zakładający likwidację i podział spółki akcyjnej „Puławy” nie wierzy m.in. Sławomir Kamiński, wiceprzewodniczący zakładowej „Solidarności” w puławskich Azotach.

– Tylko szaleniec zgodziłby się na taki plan. Ja na pewno nie odważyłbym się formułować takich zarzutów bez zapoznania się z dowodami – mówi związkowiec, zapowiadając, że temat strategii zostanie poruszony 1 lutego, podczas Forum Partnerów Publicznych z udziałem zarządu puławskiego przedsiębiorstwa.

Sprawą otwartego listu autorstwa ZZ PRC zainteresowali się puławscy parlamentarzyści. – Wystąpiłem do prezesa Grupy Azoty w Tarnowie o udostępnienie mi zapisów strategii, na jakie powołuje się związek zawodowy. Jeśli nie otrzymam odpowiedzi w ciągu 14 dni, sam wybiorę się do Tarnowa – zapowiada Jakub Kulesza, poseł Konfederacji.

Z większym spokojem do sprawy podchodzi Krzysztof Szulowski (PiS). – Nie otrzymałem dotychczas żadnych niepokojących sygnałów, które świadczyłyby o tego rodzaju zamiarach wobec spółki. Do alarmistycznego tonu pism nadsyłanych z central związkowych zdążyłem się już przyzwyczaić. Dla pewności postaram się jednak przy najbliższej okazji wyjaśnić tę sprawę u ministra aktywów państwowych – mówi poseł.

Karty na stół

Tymczasem Sławomir Wręga ze swoich słów się nie wycofuje. – Najlepszym wyjściem jest udostępnienie tej strategii. Niech wszyscy zobaczą, jakie zapisy znalazły się na jej 47 stronie. Nadeszła pora, żeby zarząd GA wyłożył karty na stół – zachęca związkowiec.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy władze Zakładów Azotowych w Puławach. Zapytaliśmy o to, czy w strategii Grupy Azoty istnieją zapisy zakładające likwidację spółki lub taki rodzaj przekształceń, które doprowadzą do zerwania obowiązujących umów społecznych, w tym zakładowych układów zbiorowych.

– W przyjętej przez Grupę Azoty strategii na lata 2021-2030 nie ma planów likwidacji Grupy Azoty „Puławy” SA. Stanowczo podkreślamy, że nie było i nie ma takich planów – zapewnił nas Paweł Wójcik, rzecznik ZA „Puławy”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium